kamu işçi maaş

Konu: SGK Çıkış Kodu Ne Olmalı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    379

    SGK Çıkış Kodu Ne Olmalı

    merhaba arkadaşlar,

    bir işçinin görev yerini farklı fabrikaya aynı bölümde görevlendirdik.Atama yazsını işçiye verdik işçi de bu durum benim iş sözleşmemde köklü değişikliğe neden olduğundan tazminatın tarafıma ödenerek sözleşmemi fesih ediyorum diye cevap verdi.Bizde uygun bulduk kişinin tazminatını vererek çıkışını yaptık.Bu durum işçinin haklı nedenle fesih etmesi midir? işçinin 25/2.maddeye göre mi fesih etmiş sayılır?sgk çıkış kodu ne olmalı ?hangi çıkış kodunu yaparak işçi işsizlik maaşı alır.


  2. #2
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.397
    Öncelikle burada önemli olan farklı fabrika yine aynı işverene mi ait yoksa başka bir işverene mi ait ?

    Eğer aynı işverene ait farklı bir fabrika ise nakil olarak aktarım yapılır ve tazminatları ile diğer alacaklarında hiçbir kayıp olmaz. Ama eğer farklı bir işverene ait fabrika ise işçinin rızası olmadan sizin fabrikadan çıkartıp diğer fabrikaya giriş yapamazsınız. Böyle bir durum olduğunda bu işveren tarafından fesih sayılır çünkü işçi kendi isteği ile çıkmıyor.İşçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödeyerek çıkarmanız gerekir. Tabi işçi ile bir iş sözleşmesi imzaladıysanız ve sözleşmede bu durumla ilgili maddeler varsa o zaman iş değişebilir.

    İşçinin işsizlik maaşı alması için "04-İşveren tarafından fesih" kodu ile çıkış yapmanız gerekiyor.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2013
    Mesajlar
    82
    1-fabrika aynı işyerine ve aynı il sınırları içinde ise, işçinin görevi aynı ise, bu durumda işçi istifa etmiş sayılır, haksız duruma düşer ve tazminat haketmez.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2013
    Mesajlar
    11
    önemli olan sözleşmede ne yazdığıdır.

    eğer sözleşmesinde aynı il sınırları içinde aynı firmanın başka adresinde çalışır ibaresi varsa ve gitmiyorsa işveren tarafından haklı nedenle fesihe girer. tazminat alamaz. bu durumda işveren tarafından haklı fesih 29 kullanılarbilir çünkü sözleşme şartlarına uymuyor.

    eğer iş sözleşmesinde böyle bir madde yoksa ve gitmeyi kabul etmezse işçi haklı nedenle fesih yapabilir ve tazminatı hak eder. bu durumda da işçi tarafından haklı fesih 25 kullanılarbilir çünkü işveren sözleşmede olmayan bir işi yaptırmak istiyor.
    Konu mtdrgn tarafından (13.Şubat.2014 Saat 14:23 ) değiştirilmiştir.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    379
    başka bir fabrikadan kastım yan yana aynı işi yapan aynı tüzel kişiliğe ait ortakları aynı işçiyi o fabrikaya tayin ettik ama o bu durum benim iş sözleşmemde esaslı değişikliktir diyerek tazminatını talep etti bizim içinde uygun görüldü ve tazminatını ödedik.Bu durumda işçi sözleşmesini ş kanununun hangi maddesine göre fesih etmiş oldu? sgk çıkış kodu ne olmalı?ilerde işe iade davası açabilir mi?İşsizlik maaşı alabilir mi?

    Teşekkürler

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2014
    Mesajlar
    152
    Konuyu biraz daha netleştirelim Çalışan X A.Ş. ünvanlı işyerinde çalışırken Y A.Ş. ünvanlı işyerine mi geçiyor ?

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    379
    Alıntı nezih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu biraz daha netleştirelim Çalışan X A.Ş. ünvanlı işyerinde çalışırken Y A.Ş. ünvanlı işyerine mi geçiyor ?
    unvanlar değişmiyor

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Şubat.2014
    Mesajlar
    152
    Aynı şirketin başka bir şubesine, görev niteliği değişmeden, her hangi bir özlük kaybı yaşamaksızın nakil işlemi olursa ilk anda bence sıkıntılı bir durum görünmüyor.

    İŞ sözleşmesinde aşağıdaki maddeye benzer bir madde varmı ?

    * Personel, İş kanunu madde 22’de düzenlendiği şekliyle, İş ve Çalışma Şartlarındaki Değişiklikleri iş bu sözleşmenin başında açıkça kabul etmiştir. İşveren personele, gerekli görüldüğünde, işverene ait bulunan İstanbul veya diğer şehirlerdeki başka işyerlerinde devamlı ya da geçici olarak iş verebilir. Personel diğer bir işyerine naklini ve burada çalışmaya peşinen muvafakat etmiştir. İşyerinin bu hüküm çerçevesinde değiştirilmesi iş şartlarında esaslı değişiklik olmadığı karşılıklı olarak kabul edilmiştir.

  9. #9
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    Alıntı kadirdiloglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar,

    bir işçinin görev yerini farklı fabrikaya aynı bölümde görevlendirdik.Atama yazsını işçiye verdik işçi de bu durum benim iş sözleşmemde köklü değişikliğe neden olduğundan tazminatın tarafıma ödenerek sözleşmemi fesih ediyorum diye cevap verdi.Bizde uygun bulduk kişinin tazminatını vererek çıkışını yaptık.Bu durum işçinin haklı nedenle fesih etmesi midir? işçinin 25/2.maddeye göre mi fesih etmiş sayılır?sgk çıkış kodu ne olmalı ?hangi çıkış kodunu yaparak işçi işsizlik maaşı alır.
    Uygun veya değil ama sözleşmenin işçi tarafından M.24/II-f bendine göre feshedilmiş olduğu anlaşılmakla,buna göre normalde sgk-iş den nedeni kod.25 olmalıdır.Bu durumu işveren kabül eder veya etmez,etmeyip tazminatını ödemez ise işçiye düşen bu davayı açmak,(kazanır veya kazanamaz),diğer tarafdan bu durum haklı neden sayılır veya sayılmaz bunlar ayrı konu.(Kod.25 bildirilirse işveren zaten başdan haklı nedenin varlığını da kabül etmiş olur)

    Ayrıca bu geçiş/değişiklik olayı tanımlanmalı,bu çerçevede;
    Aynı işverene bağlı işyerleri arasındaki geçişlerde, işçi yönünden çalışma koşullarında esaslı değişiklik sözkonusu ise bu durum işçinin kabülüne bağlıdır,esaslı değişiklik sözkonusu deilse,sorun olmaz.(Tabiki bu konulara ilişkin iş sözleşmesinde hüküm bulunması önem arzeder,ancak işveren bu hüküm var diyerek keyfi hareket etmemeli,zira bu hükmün varlığı işverene sınırsız bir hak vermez.)

    Yok böyle değil(yani bu fabrika işyeri aynı işverene ait olsa da, farklı bir tüzel kişilik altında faaliyet gösteriyorsa)bu olay iş sözleşmesinin devri demektir,işcinin rızasına bağlıdır ve 3 lü (dereden/devralan işverenler ve devrolunan işçinin)mutabakatı ile yapılmalıdır.

    Her iki olayda mevcut iş sözleşmesi geçerliliğini korur,zira bu iki durumda da fesih sözkonusu değildir.
    Taraflar anlaşırlar ise yeniden, yeni koşullarda ,yeni bir sözleşme akdedebilirler.
    Konu şeref aydemir tarafından (14.Şubat.2014 Saat 09:29 ) değiştirilmiştir.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Eylül.2013
    Mesajlar
    11
    Atama yazsını işçiye verdik işçi de bu durum benim iş sözleşmemde köklü değişikliğe neden olduğundan tazminatın tarafıma ödenerek sözleşmemi fesih ediyorum diye cevap verdi.Bizde uygun bulduk kişinin tazminatını vererek çıkışını yaptık.
    çıkış kodunu 25 vereceksiniz. zaten kabul etmişsiniz.

    eğer 4 verirseniz ihbar tazminatı da ödersiniz ve işe iade davası açabilir personel.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kapıcıların NACE Kodu Ne Olmalı ?
    Konu Sahibi Rietveld Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 28.Mart.2013, 12:22
  2. İşten Çıkış Bildirgesindeki Çıkış Kodu Düzeltilebilir mi ?
    Konu Sahibi alice5581 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 27.Şubat.2013, 12:03
  3. İşe Gelmeyen İşçinin İşten Çıkış Kodu Ne Olmalı ?
    Konu Sahibi Rietveld Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 03.Mayıs.2012, 09:57
  4. İş yeri devrinde işten çıkış kodu ne olmalı.?
    Konu Sahibi hayal32 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 22.Ekim.2010, 14:50
  5. İş Kanununa Göre İşten Çıkış Kodu SSK Eksik Gün Nedeni Kodu
    Konu Sahibi sgulatan Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 02.Ocak.2006, 18:12

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36