kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: Şantiye Şefi Sigorta Mecburiyeti

Şantiye Şefi Sigorta Mecburiyeti

Sigortanın yeni başlatmış olduğu uygulamaya göre şantiye şeflerinin sigortalı olma mecburiyeti varmış. Ancak şantiye şefi bağkurluysa yine mecburi olur mu acaba ?

Geçme namert köprüsünden, ko götürsün sel seni.. Yatma tilki gölgesinde, ko yesin arslan seni..

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bağkurlu olsa dahi sigorta girişi yapılır.Sigorta girişinin olduğu tarihten itibaren bağkuru durdurulur ve bu kişi bağkur ödemez.İşveren bu kişi adına sigorta primi ödemeye başlar.İşten ayrıldıktan sonra tekrar SGK'ya başvurup bağkurunu devam ettirebilir.
    nezih bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba ;

İSMMO odasında da yer alan 7.Mart.2014 tarihli http://archive.ismmmo.org.tr/docs/duyuru/2014_23_Ş.pdf " Şantiye Şeflerinin Sigortalılığı " başıklı 2 sayfalık genel yazıyı okumak gerekir.

Şantiye şefliğinin 5510 sayılı kanunun 4/B 1.ve 3.maddelerine göre sigortalılığı bulunanlardan 4/A bendine göre sigortalı olma zorunluluğu aranmayacaktır.

Benim anladığım her zamanki gibi belirsizliklerle dolu bir angaryamız daha olduğudur.
    acziyet ve nezih bunu beğendi.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Alıntı a.makineci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba ;

İSMMO odasında da yer alan 7.Mart.2014 tarihli http://archive.ismmmo.org.tr/docs/duyuru/2014_23_Ş.pdf " Şantiye Şeflerinin Sigortalılığı " başıklı 2 sayfalık genel yazıyı okumak gerekir.

Şantiye şefliğinin 5510 sayılı kanunun 4/B 1.ve 3.maddelerine göre sigortalılığı bulunanlardan 4/A bendine göre sigortalı olma zorunluluğu aranmayacaktır.

Benim anladığım her zamanki gibi belirsizliklerle dolu bir angaryamız daha olduğudur.
    Yazıyı okudum sayın Abdullah MAKİNECİ

Ancak şöyle bir tereddüt oluştu be seferde, tabiki SGK ile görüşmemiz gerekir fakat sizin yorumunuz nedir acaba ?

Şantiye şefi 4-b'ye tabi ancak farklı işyerlerinden inşaat süresince 4-a olarak sigortası yapılmış. Sigorta bu durumu nasıl değerlendirir ? Yani vergi mükellefi olduğu için 4-b olarak mı kabul edilir, yoksa 4-a giriş yapıldığı için 4-a mı ? Bu çok önemli bir husus bizim için çünkü şantiye şefimiz vergi mükellefi ancak başka şantiyelerde 4-a yapılmış..
    Geçme namert köprüsünden, ko götürsün sel seni.. Yatma tilki gölgesinde, ko yesin arslan seni..

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Şantiye şefi size ft kesiyor ise sorun olmaması, ancak sizde iş akdi ile çalışıyor ise 4-a göstermeniz gerekir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

İlgili yazının son sayfasında 5 numaralı paragrafın devamında dikkat çekici bir bölüm var, nasıl yorumluyorsunuz bilemiyorum ama, ilişisizlik belgesinin verilme sürecinde şantiye şeflerine yer verilmediği için bu genelgeye göre işlem yapılır diyor, yani yazının geri kalan kısmındaki hükümler geçersiz hale geliyor aslında..

Bugün sigortaya ilişkisizlik belgesi için gittim.Belediye yapı kontrol müdürlüğüne verilmek üzere düzenlenen istedikleri evrakları içeren bir dilekçe verdiler.Dilekçenin sonunda kalın puntolarla yapı ruhsatındaki şantiye şefinin sözleşmesini istiyorlar.
    Ruhsatta şantiye şefi ile yapılmış olan sözleşmenin tarihi 04/04/2013.Ruhsatın tarihi ise 05/06/2013.Bu inşaat kat karşılığı bir inşaat.Şantiye şefi ile yapılan sözleşme ruhsat tarihinden önce.SGK inşaat açılışında ruhsatı verdiğimize göre ben nasıl açılış tarihinde şantiye şefini sigortalı göstericem. Bu kişi ile yapılan sözleşmenin tarihi 4.ay.bu nasıl olacak?Diyelim ki sözleşme tarihi önemli değil inşaat devanm ettiği süreler içinde ben bu kişiyi sigortalı yaptım.O zaman henüz dosyam kapanmadığına göre yapayım bu kişin sigorta girişini pirimleri ödensin.Sgk da kurtulsun biz de.Ama duruma bakacak olursak SGK nın amacı ceza kesmek gibi görünüyor.

12.2.2014 tarihli görüş yazısı daha sert ve acımasızdı 7.3.2014 tarihli görüş daha yapıcı ve uygulanabilir görünüyor.Boşluk olan konuda idare görüş vermiş yinede eski ve özel inşaat olanlarda sıkıntı olacak kabakta meslek mensubuna patlayacak gibi görünüyor.
    5510 sayılı kanunda 4A lı olacaklar belli görüş yolu ile bunlara ek yapılamazki eski dosyalar için biraz uğraşacağız mücadele edeceğiz gibi görünüyor.Ne sitresli bir mesleğimiz birirleri görüş değitiriyor birileri inşaat yapıyor sıkıntısı bize kalıyor.

Alıntı faber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün sigortaya ilişkisizlik belgesi için gittim.Belediye yapı kontrol müdürlüğüne verilmek üzere düzenlenen istedikleri evrakları içeren bir dilekçe verdiler.Dilekçenin sonunda kalın puntolarla yapı ruhsatındaki şantiye şefinin sözleşmesini istiyorlar.
    Ruhsatta şantiye şefi ile yapılmış olan sözleşmenin tarihi 04/04/2013.Ruhsatın tarihi ise 05/06/2013.Bu inşaat kat karşılığı bir inşaat.Şantiye şefi ile yapılan sözleşme ruhsat tarihinden önce.SGK inşaat açılışında ruhsatı verdiğimize göre ben nasıl açılış tarihinde şantiye şefini sigortalı göstericem. Bu kişi ile yapılan sözleşmenin tarihi 4.ay.bu nasıl olacak?Diyelim ki sözleşme tarihi önemli değil inşaat devanm ettiği süreler içinde ben bu kişiyi sigortalı yaptım.O zaman henüz dosyam kapanmadığına göre yapayım bu kişin sigorta girişini pirimleri ödensin.Sgk da kurtulsun biz de.Ama duruma bakacak olursak SGK nın amacı ceza kesmek gibi görünüyor.
    Hangi sigorta istiyor acaba ? Ayrıca şantiye şefi sözleşmelerinin bir çoğunda gün sayısı belirtilmiyor..

GAZİOSMANPAŞA SGK istiyor.Birde şantiye şefi ile sözleşmeyi yapı sahibi yapıyor.Müteahhid ile yapılmıyor.Sözleşmenin aslı yanımda yok yarın belediyeden alıcam bakalım ne yazıyormuş

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)