kamu işçi maaş

Like Tree9Beğeni

Konu: İlk İşe Başlamada Sigortalı İşe Giriş Tarihleri

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İlk İşe Başlamada Sigortalı İşe Giriş Tarihleri

Arkadaşlar selamlar
    Bugün ezber bozan bir olaya şahit oldum.Sizlerle paylaşmak istiyorum.Eğer gerçekten olay bu şekilde ise,biz bugüne kadar yanlış değil ama gereksiz telaş yapıyormuşuz.Olayı kısaca açıklayayım,sizlerinde görüşlerini merak ediyorum.
    2 gün önce müşavirliğini devir aldığım bir dosya geldi.
    Şirket 2014/mart ayında kurulmuş.
    17 Nisanda kuruma işyeri bildirgesi verilmiş ve 21 nisandan itibaren 10 kişi çalıştırılacak denmiş.Dosyayı incelediğimde girişler sistemden 02 mayısta yapılmış ve işe giriş tarihleri 05 mayıs olarak bildirilmiş.Girişler 5 mayıs olarak verildiğinden nisan ayında da işe giriş yapılmadığından nisan ayı aylık bildirgede onaylatılmamış.
    Hatalı yapıldığını düşünerek meslektaşımı aradım,kendisi hata olmadığını 30 gün içinde giriş yapabileceğimiz için girişlerin 5 mayısa yapıldığını,illaki 21 nisana giriş yapılmasına gerek olmadığını söyledi.Bunun üzerine kuruma danışmaya gittim.Onlarda aynı şeyi söylediler.21 Nisanda ssk kapsamına girilmiş olsa da sonuçta 20 mayısa kadar giriş yapılması gerektiği,işe giriş tarihlerinin 5 mayıs olmasının herhangi bir ceza gerektirmediği,illa 21 nisana giriş yapmak gerekmediği,çünkü dosya bu şekilde açılmış olsa bile giriş yapana kadar firmadan veya işçilerden kaynaklanan bir vazgeçme olabileceği tarafıma söylendi.
    Bu açıklama tamamen bende ezber bozdu.Genelde biz nasıl yaparız,20 mayısa kadar sisteme girişleri yapar,21 nisan tarihine de mutlaka en az 10 kişiyi işe giriş yaparız.
    Ya biz riske girmemek için kendimizi böyle yapmaya alıştırmışız,ya da gerçekten kanun buna müsaade ediyor,bizim haberimiz yok.Bizim derken,en azından benim
    Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz.Benmi yanlış biliyorum,yoksa ortada gerçekten hata var,kurum bunun farkında değil mi,inanın anlayamadım.
    Görüşlerinizi merak ediyorum.
    Saygılar
    efsane678, nezih ve teknogs bunu beğendi.

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Selamlar Tahsin Bey,

gecenin bi vakti yaşadığınız olayı okudum ve hayretler içerisinde kaldım.
    Hepimizin bildiği gibi, SGK diyorki; kuruma ilk defa işyeri sgk bildirgesi verenler, bildirgede yazılan kişi sayısı ve işe girişlerini, bildirgede yazıldığı tarihten itibaren geriye dönük 1 ay içinde girişlerini yapabilirsin der.
    Başka bir deyimle, sen bu 10 işçinin işe giriş tarihlerini 21.04.2014 olarak; 20.05.2014 tarihine kadar verebilirsin, ama işe girişleri 21.04.2014 yazılmalı. aksi söz konusu değil.
    Eski muhasebeci burada hata yapmış kanaatindeyim. 5 mayıs giriş tarihi olarak verdiği takdirde nisan dönemine bildirge verilmeyeceği için işyeri bildirgesindeki bilgilere aykırı davranmıştır.
    ikinci olarak da, bu hatanın akabinde; girişler 5 mayıs olduğu için, nisan-2014 bildirgeside verilmediğinden; yine işyeri bildrgesindeki bilgilere aykırı davranılmıştır.

bence gereksiz telaş yapmaya devam etmeliyiz, çünkü bu yaşadığınız olay er yada geç tespit edilecektir.
    Eski muhasebecinin gözden kaçırdığı şey, işçi girişlerinin kuruma 1 ay içinde bildirilmesi değil, işçilerin işe giriş tarihlerinin, kuruma bir ay içinde girilmesidir. Bu noktayı kaçırdığı için 5 mayıs olarak bildirmiş ve hata yapmıştır.
    efsane678 ve nezih bunu beğendi.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Çok ilginç bir olay.Acaba SGK'daki memurda mı yanlış biliyor ?
    efsane678 ve nezih bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Alıntı Ayşe Gültekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar Tahsin Bey,

gecenin bi vakti yaşadığınız olayı okudum ve hayretler içerisinde kaldım.
    Hepimizin bildiği gibi, SGK diyorki; kuruma ilk defa işyeri sgk bildirgesi verenler, bildirgede yazılan kişi sayısı ve işe girişlerini, bildirgede yazıldığı tarihten itibaren geriye dönük 1 ay içinde girişlerini yapabilirsin der.
    Başka bir deyimle, sen bu 10 işçinin işe giriş tarihlerini 21.04.2014 olarak; 20.05.2014 tarihine kadar verebilirsin, ama işe girişleri 21.04.2014 yazılmalı. aksi söz konusu değil.
    Eski muhasebeci burada hata yapmış kanaatindeyim. 5 mayıs giriş tarihi olarak verdiği takdirde nisan dönemine bildirge verilmeyeceği için işyeri bildirgesindeki bilgilere aykırı davranmıştır.
    ikinci olarak da, bu hatanın akabinde; girişler 5 mayıs olduğu için, nisan-2014 bildirgeside verilmediğinden; yine işyeri bildrgesindeki bilgilere aykırı davranılmıştır.

bence gereksiz telaş yapmaya devam etmeliyiz, çünkü bu yaşadığınız olay er yada geç tespit edilecektir.
    Eski muhasebecinin gözden kaçırdığı şey, işçi girişlerinin kuruma 1 ay içinde bildirilmesi değil, işçilerin işe giriş tarihlerinin, kuruma bir ay içinde girilmesidir. Bu noktayı kaçırdığı için 5 mayıs olarak bildirmiş ve hata yapmıştır.
    bende size katılıyorum.
    Stajyer SMMM Muhammed ENGENÇ

Tekrar selamlar
    Bende aynen sizler gibi düşünerek,memura biraz ısrarcı davrandım,"bakın ortada bir hata var,bundan emin olalım,yanlış varsa hemen düzeltelim dedim" odadaki şef konumundaki başka bir memura sorduk,o da benzer şeyleri söyledi ve usulsüz bir işlem yok dedi.
    Tekrar meslektaşımı aradım "çok enteresan ama sizin yaptığınız işlemin doğru olduğunu söylüyorlar" dedim.Kendisi de bundan önce başka mükellefler içinde benzer girişler yaptıklarını ve herhangi bir problem yaşanmadığını söyledi.
    Şimdi tereddütlüyüm,şu açıdan.
    Eğer gerçekten bir yanlış varsa, (malumunuz) süresinden sonra 30 gün içinde kendiliğimizden işe girişleri düzeltirsek asgari ücretin iki katını geçmemek şartıyla kişi başına asgari ücretin 1/4'ünün 3/4'ü ceza kesilecek.Eğer bu süreyi de kaçırırsak kişi başına direkt asgari ücret cezası kesilecek. Yani 2000 liralık ceza bir anda 10.000 liraya da çıkabilir,artı nisan bildirgesi cezası da cabası.
    İnanın ne yapacağımı şaşırdım.Mecburen işlem yapmayıp bekleyeceğim.Şayet ileride ceza gelirse,artık müşavirle papaz olacağız herhalde
    İşin kötü tarafı,bunu mükellefe anlatmakta zor.Bak,böyle bir durum var,ceza gelirse de şaşırma denmez ki
    Olayın üzerine mi gitsem,oluruna mı bıraksam bilmiyorum,acayip bir durumdayım yani
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Eğer şefte aynı şeyi söylediyse son olarak durumu varsa müdür yardımcısı yoksa müdür ile görüşün.Eğer o da aynı şeyi söylerse o zaman yapacak birşey yok.Ama ileride bir ceza gelirse benim bir suçum yok diye söyleyin müdüre.Hatta mümkünse bu konu ile ilgili ileride bir ceza çıkarsa sizin sorumluluğunuz olmadığında dair bir yazı isteyin müdürden.
    nezih bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İşyeri bildirgesindeki işe giriş tarihi için en az bir kişinin girişinin yapılaması koşulu ile uygulamada hata yoktur. İşyeri bildirgesinde ister 1 ister 1000 kişi çalışacak yazın fark etmez 1 kişinin girişinin yapılması yeterlidir. Hatta işyeri bildirgesine 1 kişi yazdığınız halde o tarihte işe başlayan 1000 kişinin girişini de yapabilirsiniz. Kısaca işyeri bildirgesindeki kişi sayısı şu anki sgk göre formaliteden ibarettir. Neden 1 kişi girmek zorundayız diye sorabilirsiniz; SGK bildirgedeki işe başlama tarihinde işe giren olmadığından işyeri kaydınızı resen iptal edebilir.
    nezih bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşyeri bildirgesindeki işe giriş tarihi için en az bir kişinin girişinin yapılaması koşulu ile uygulamada hata yoktur. İşyeri bildirgesinde ister 1 ister 1000 kişi çalışacak yazın fark etmez 1 kişinin girişinin yapılması yeterlidir. Hatta işyeri bildirgesine 1 kişi yazdığınız halde o tarihte işe başlayan 1000 kişinin girişini de yapabilirsiniz. Kısaca işyeri bildirgesindeki kişi sayısı şu anki sgk göre formaliteden ibarettir. Neden 1 kişi girmek zorundayız diye sorabilirsiniz; SGK bildirgedeki işe başlama tarihinde işe giren olmadığından işyeri kaydınızı resen iptal edebilir.
    Sayın merkur,mesele zaten bu son cümlenizde..Sayıda zaten sorunumuz yok.Ama belirtilen tarihte giriş yapılmamış,derdimiz bu.Sgk problem olmaz diyor.Ya hepimiz yanlış biliyoruz,ya da kurumdakiler konuyu anlamadı....

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kurum 05/05 tarihine kadar resen işyeri bildirgesini iptal etmediği için artık iptal edememesi gerekir. Zira artık dosya aktif durumdadır. Ancak içinizi tam olarak rahatlatmak istiyorsanız sadece 1 kişinin işe başlama tarihini işyeri bildirgesindeki işe başlama tarihi olarak düzeltme verebilirsiniz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Tahsin Bey merhaba,

Ayşe Hanımın dediklerine katılıyorum.
    İçiniz rahat olması için SGK İl Müdürlüğünden yazı ile görüş alabilirsiniz, durumu muallakta bırakmamalısınız, durum sıcak ve taze iken üzerine gidin derim.
    Çünkü çalışan sayısı 10.

aynı durum benim başıma geldi çünkü kurum resen kapattı dosyayı hatalı işe giriş tarihi verildiğinden işyeri bildirgesinde belirttiğimiz tarihte işçi giriş gerçekleşmemesi sebebiyle o dönem bildirge verilmemişti.
    gerekirse bağlı olunan sgk bölge müdürlüğünde başınıza gelen bu olayı; SGK İl Müdürlüğünden görüş yazısı almanızı öneririm.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)