kamu işçi maaş

Like Tree10Beğeni

Konu: Cumartesi Günü Çalışılmayan İşyerinde Yıllık İzin Hesaplaması

Cumartesi Günü Çalışılmayan İşyerinde Yıllık İzin Hesaplaması

İşyerinde Cumartesi ve Pazar günleri çalışılmıyor.
    Pazartesi gününden başlayarak 2 hafta izin kullanan işçi yıllık izninden 12 gün değilde 10 gün düşülmesini istiyor.
    İşverende c.tesi günlerinin yıllık izinden saymamı istiyor.
    C.tesi günlerinin iş kanununa göre normal günlerden farkı olmadığını biliyorum lakin
    çalışmadığı günüde izinli göstermenin doğru olmayacağını düşünüyorum.Bu sadece kişisel görüşüm.
    Bu düşüncemi kanıtlayacak iş kanununda madde var mı diye araştırdım.Bulamadım
    sadece yorum yapılmış kimine göre izin yazılmalı kimine görede yazılmamalı.
    Eğer 10 gün hesaplanacak ise bunu işverene ispatlayacak, eğer 12 gün yazılacaksa
    işçileri ikna edecek iş kanunu maddesini bilen arkadaşlardan yardım istiyorum.

Şimdiden teşekkürler

Ben maddesini bilmiyorum ; fakat eşim insan kaynakları müdürü. Aynı şekilde cumartesi çalışma yok , senelik izinlerde ise cumartesi günleri dahil. Nedenini sorduğumda kanunda böyle demişti. Açıklık varmış sanırım.
    nezih bunu beğendi.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İşyerinde haftalık çalışma süresinin kaç günde çalışılarak doldurulduğunun ve kalan günlerin çalışılmadan geçirildiğinin önemi yoktur. Hafta tatili ve resmi tatiller (rapor gibi özel durum) hariç diğer tüm günler izin süresinden sayılır.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Merhaba;

İş Kanunu'na göre haftanın 5 günü çalışılıp, Cumartesi çalışma yapılmayan iş yerlerinde çalışılmayan Cumartesi gününün çalışılmış sayılmasına ilişkin açık bir hüküm yoktur. Düşüncem genel hükümlerden yararlanılarak cumartesi gününün çalışılmış sayılmasıdır.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İş kanunda 52. madde 5 paragraf açıkça belirtiyor.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu konuda çok şey söylenebilir(örneğin; iş kanununa göre cumartesi iş günü,ya da cumartesi akdi tatil,M.55/f ve 57 ci maddenin son fıkrası,pazar günü veya hafta içi h.tatili kullanılan güne istinaden M.46"...yedi günlük zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme(hafta tatili)verilir, vs gibi...)ama kısaca belirtmek gerekirse,(daha önce paylaşılmış idi) biraz tartışmalı.(içtihat bulamadım)tereddütler sözkonusu, dahil edilir veya edilmez diyenlerin makul gerekçeleri de yok değil,ancak bu noktada cumartesi günün y.izin süresine dahil edilip edilmeyeceğine ilişkin iş sözleşmesi hükmü veya işyeri uygulaması yok ise işçi lehine olan uygulamanın tercih edilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İş kanununun ilgili maddesinde "Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz." gibi bir ibare geçiyor.Şimdi burada hafta tatili demiş.Yani hafta tatili olarak bunun sadece pazar günü olduğunu veya sadece 1 gün olacağını belirtmemiş.Yoruma açık bir madde olmuş.Sadece hafta tatili ifadesi geçiyor.Sizin işyerinizde de hafta tatili cumartesi-pazar olmak üzere 2 gün.Bu açıdan bakıldığında işçininde dediği gibi cumartesi günününde izin hesabına katılmaması gerekiyor çünkü cumartesi günüde hafta tatili.
    nezih bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İş kanununun ilgili maddesinde "Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz." gibi bir ibare geçiyor.Şimdi burada hafta tatili demiş.Yani hafta tatili olarak bunun sadece pazar günü olduğunu veya sadece 1 gün olacağını belirtmemiş.Yoruma açık bir madde olmuş.Sadece hafta tatili ifadesi geçiyor.Sizin işyerinizde de hafta tatili cumartesi-pazar olmak üzere 2 gün.Bu açıdan bakıldığında işçininde dediği gibi cumartesi günününde izin hesabına katılmaması gerekiyor çünkü cumartesi günüde hafta tatili.
    Hafta tatilinin en az 24 saat olduğu aynı kanunun 46.maddesinde açıkça belirtilmiştir sn.Rietveld.
    Ayrıca ücretli izin hakkını tanımlayan 53.maddede izin süresi iş günü şeklinde tanımlanmamış, gün olarak tanımlanmıştır.
    Ayrıca dediğiniz gibi olsaydı,
    kısmi süreli çalışanın tam zamanlı çalışanla aynı haklara sahip olduğu belirtilirken,
    kısmi süreli çalışan örneğin haftada 3 gün çalışıyorsa, izin süresi içindeki çalışması gereken günlerde izin kullanabilmektedir. Yani 2 hafta ise izin süresi o 2 haftalık süre içindeki 3gün izin kullanabilmektedir, 3 gün 3gün,3gün,3gün,2gün şeklinde 5 haftaya yayamazsınız izin süresini öyle değil mi?
    Konu keremcem tarafından (18.Haziran.2014 Saat 03:13 ) değiştirilmiştir.

Alıntı hakan1972 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işyerinde cumartesi ve pazar günleri çalışılmıyor.
    Pazartesi gününden başlayarak 2 hafta izin kullanan işçi yıllık izninden 12 gün değilde 10 gün düşülmesini istiyor.
    Işverende c.tesi günlerinin yıllık izinden saymamı istiyor.
    C.tesi günlerinin iş kanununa göre normal günlerden farkı olmadığını biliyorum lakin
    çalışmadığı günüde izinli göstermenin doğru olmayacağını düşünüyorum.bu sadece kişisel görüşüm.
    Bu düşüncemi kanıtlayacak iş kanununda madde var mı diye araştırdım.bulamadım
    sadece yorum yapılmış kimine göre izin yazılmalı kimine görede yazılmamalı.
    Eğer 10 gün hesaplanacak ise bunu işverene ispatlayacak, eğer 12 gün yazılacaksa
    işçileri ikna edecek iş kanunu maddesini bilen arkadaşlardan yardım istiyorum.

şimdiden teşekkürler
    kafa karıştırmayacak cevap şudur: Hafta tatili aslen haftada bir gündür neden cumartesi pazar iki gün uygulanır hafta içi beş gün içerisinde 45 saatlik çalışma süresi doldurulduğu için, bu durumda cumartesi günü çalışma olursa fazla çalışmaya gireceğinden iki gün izin uygulanır personel yıllık izinde iken böyle bir durum söz konusu değildir 45 saatlik çalışma süresini 5 günde doldurmaz cumartesi günü de normal çalışma günü olup 6 gün normal çalışılmış gibi kabul edilip pazar günleri hafta tatili sayılır. Resmi tatil günlerinin de yıllık izinin içinde hesaplanması (yani 14 veya hakediş neyse üzerine eklenmesi gerekir) söz konusu değildir.
    nezih bunu beğendi.

Yıllık İzin hesabında Cumartesi iş günüdür.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)