kamu işçi maaş

Like Tree13Beğeni

Konu: 1 ve 2 Günlük Raporlar Hakkında

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2012
  Mesajlar
  254

  1 ve 2 Günlük Raporlar Hakkında

  Arkadaşlar kolay gelsin ? Size sormak istediğim aylık sistemiyle çalışan personellerde 1 ve 2 günlük raporları işveren ödemek zorunda mıdır? Eğer ödemek zorunda ise örn. personelin 6 günlük raporu var ise bordroda ve aylık prim hizmet belgesinde 6 istirahatli mi görünecek yoksa ilk 2 günü ssk ödemediği için 4 gün istirahat mi göstereceğiz ? :-( yardımcı olursanız sevinirim.
  efsane678 ve sword bunu beğendi.


 2. #2
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.782
  Kaç gün istirahatli ise o kadar gün göstereceksiniz elbette.
  ilk 2günlük rapor ücretini ödeme zorunluluğunuz yasal olarak yok( geçmişten gelen ödeme uygulamanız yoksa)
  efsane678 bunu beğendi.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2012
  Mesajlar
  254
  İş kazası, meslek hastalığı, analık hali dışındaki nedenlerle, üç günden az istirahat aldığı için SGK tarafından kendisine geçicici iş göremezlik ödeneği ödenmeyen, bu istirahat süresi boyunca işyerinde de çalışmayan işçiye;

  1-Öncelikle, işveren yardım olarak 1-2 günlük ücreti ödeyebilir. Buna engel bir durum bulunmayıp tamamen işverenin isteğine bağlı bir durumdur.

  2-Eğer işçi ile işveren arasında yapılmış bir iş sözleşmesi/hizmet akdi varsa veya işçi toplu iş sözleşmesi kapsamında bir işyerinde çalışıyorsa ve iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesinde, işçinin geçici iş göremezlik ödeneği alamadığı iki günlük istirahat süresi için işverence işçiye ücretinin ödeneceğine dair bir hüküm varsa, bu durumda işverenin işçiye söz konusu iki gün için ücretini ödemesi gerekir.

  3-İşveren kendi isteğiyle söz konusu iki günlük istirahat süresi için işçiye ücret ödemek istemese, ayrıca bu konuda herhangi bir iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükmü bulunmasa dahi, eğer işçinin ücreti aylık olarak (maktu) belirlenmişse bu durumda da söz konusu iki gün için işverenin işçiye ücret ödemesi gerekir. Çünkü, 4857 sayılı İş Kanununun “Geçici iş göremezlik” başlıklı 48 inci maddesinde;

  “İşçilere geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi gerektiği zamanlarda geçici iş göremezlik süresine rastlayan ulusal bayram, genel tatil ve hafta tatilleri, ödeme yapılan kurum veya sandıklar tarafından geçici iş göremezlik ölçüsü üzerinden ödenir.
  Hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilir.”
  hükmü yer almaktadır.

  Söz konusu maddede, hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinin aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edileceği (kesileceği) belirtildiğine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeyen günler için, aylık ücretli işçilerin ücretlerinden herhangi bir kesinti yapılamayacağı, yani işçi işyerinde çalışmamış olsa dahi geçici iş göremezlik ödeneği (istirahat parası) alamadığı istirahatlı günler için işçiye ücretinin ödenmesi gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu zorunluluk, ücreti aylık olarak belirlenen işçiler için söz konusu olup, günlük yevmiye ile çalışan işçiler açısından ise böyle bir zorunluluk söz konusu değildir.

  bu yazıyı buldum internette buradaki kısımda aylıkla çalışan personeller için işveren ödemelidir diyor , bu yüzden kafam karıştı ödenecekse ödeyeleim 1 ve 2 günlük verilen raporları tamam fakat adam 5 gün raporlu ise nasıl bir işlem yapacağım ?
  sword bunu beğendi.

 4. #4
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.782
  Bulduğunuz yazıda '' aylıkla çalışan personel '' demiyor sn.Rmuhasebe, maktu ücretle çalışan diyor, maktu ücret sözleşmeyle vs. tanımlanmış olur, ayda bir kez ücret ödeniyor olması maktu ücretle çalışılıyor demek değildir, maktu ücrette her ay için 30 günlük ücret ödenir, çalışanın raprolu olduğu günlerin ücretinin de ödendiği, izinli olduğu hatta devamsızlık yaptığı günlerin de ücreti ödenir, bu da sözleşme ile belirlenir. O zaman maktu ücretli çalışan olur kişi ve o 2 günlük değil, tüm raporlu olunan günlerin ücreti ödenir.
  Bir önceki yanıtımda da belirttiği geçmişten gelen ödeme uygulamanız yoksa, iş sözleşmelerinizde raporlu olunan veya izinli olunan günler için ücretten kesinti yapılmaz gibi bir düzenleme yoksa,
  5 gün raporlu olan kişiye SGK ilk 2gün için ücret ödemez, o 2 gün için de işvereni ödemeye zorunlu kılan bir yasal düzenleme yok, dilerseniz ödersiniz, ödemeye başladığınızda da artık vazgeçemezsiniz işçi için kazanılmış hak olur ve bir gün artık ödememeye karar verdiğinizde bu karar, çalışanlar için kıdem tazminatına hak kazandıracak haklı fesih sebei olur.
  Bildirim konusunda ise, rapor süresi kaç gün ise o kadar gün raporlu bildireceksiniz, ücretini ödeseniz de ödemeseniz de.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Eylül.2012
  Mesajlar
  254
  bilgilendirdiğiniz için teşekkürler fakat beim sorularım var hala biraz daha kafamda yardımcı olursanız sevinirim. sormak istediğim husus 31 çeken aylarda aylıkla çalışan personelleriniz için gün olarak 30 yazılıp ücretin 31 günlük ücret olması gerektiği gibi bir konu daha okudum internette. peki uygulama nasıl olmalıdır siz nasıl yapıyorsunuz ? aslında ay kaç çekiyorsa bakılmaksızın ay bütünlüğünü bozan bir eksiklik olmadığı sürece 30 gün prim ve örn 1071,00 ücret üzerinden ödeme yapıyordum fakat bugün iyice kafamız karıştı internette bazı yazıları okuyunca.
  sword bunu beğendi.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Eylül.2012
  Mesajlar
  254
  ayrıca iş sözleşmelerinde işçinin ücreti en az asgari ücrettir ibaresi var
  efsane678 bunu beğendi.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Eylül.2012
  Mesajlar
  254
  artı bir küçük soru daha mesela kaç gün raporlu ise okadar gün raporlu göstereceksiniz ücretini ödesenizde ödemesenizde dediniz ya mesela 30 çeken bir ayda 5 gün raporlu personel 25 gün çalışır ama ücretini de şu anki asgari ücret olan 1.134,00 olarak düşünelim ben bu kişiye 5 gün istirahatli gösterip ücretini 1.020,60 tl mi göstereceğim eğer 2 gününü ödeyeyim dersem.
  efsane678 ve sword bunu beğendi.

 8. #8
  merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Mesajlar
  5.174
  İş sözleşmesi aylık ücret üzerinden yapıldı ise her ay net üzerinden ise net bürüt üzerinden ise bürüt ücret sabittir.
  Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Eylül.2012
  Mesajlar
  254
  Güncel ...
  sword bunu beğendi.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Eylül.2012
  Mesajlar
  254
  birde yeni bir sorum daha var ay 31 çektiği zaman ücret ödemelerini yine 30 gün üzerinden mi yapıyorsunuz yoksa gün 30 fakat ücret 31 günlük ücret tutarında mı yapıyorsunuz ? hatta daha doğrusu olması gereken nedir? yardımcı olursanız sevinirim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 2 Günlük Raporlar Hk.
  Konu Sahibi SiperAli Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 22.Şubat.2017, 16:12
 2. 1 ve 2 Günlük Raporlar Hak.
  Konu Sahibi fulyagmur Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 02.Temmuz.2016, 11:10
 3. Yeni Nesil Kasalardan Alınan Günlük Raporlar Hakkında
  Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 27.Mayıs.2016, 17:59
 4. Raporlar Hakkında
  Konu Sahibi melek16 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 30.Nisan.2015, 18:43
 5. İşgörmezlik te 2 günlük raporlar
  Konu Sahibi mcakar19 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 24.Eylül.2010, 18:01

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36