Arkadaşlar merhaba,

Uzun zamandır aklıma takılan ve cevabını net bir şekilde alamadığım bir soru var. Deneyimli ve bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Öncelikle eşim Bulgaristan Vatandaşı. 2012 senesinde evlendik ve evliliğimizden dolayı önce 1 senelik oturum izni, bu izin biterken de 2 senelik uzatma aldık. Yasal süreler tamamlandıktan sonra da Türk Vatandaşlığına başvuru yapmayı düşünmüyoruz.

1. sorum eşim kendi adına şahıs şirketi kurmak isterse, izlememiz gereken yol nedir? Önce çalışma izni mi alınmalı yoksa şirket başvurusu yapıldıktan sonra mı çalışma izni alınıyor?

2. sorum eşimin mevcut evlilikten dolayı olan ikamet tezkeresi iptal olarak, çalışma amacı ile verilen ikamet tezkeresine de mi tabi oluyor? Eğer çalışma amacı ile verilen ikamet tezkeresi alabilirsek, bunun süresi şirket hayatına devam ettiği sürece geçerli oluyor mu?

3. sorum ise, çalışma izni ile alınan ikamet tezkeresi olası bir şirket kapanması durumunda, yeniden evlilik dolayısı ile olan ikamet tezkeresine çevrilebiliyor mu?

4. ve son sorum ise, eşimin vergi ve sgk olarak yükümlülükleri TC Vatandaşları ile aynı mı oluyor? Yoksa yararlanabileceğimiz bazı prosedürler mevcut mudur?

Şimdiden vereceğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu 4 sorunun cevabını arayan birçok insanın da faydalanacağını düşünüyorum. Yüreğiniz dert görmesin.

İyi forumlar.