kamu işçi maaş

Konu: Emekli Bir Kişinin SSK lı Olarak Çalışması

Emekli Bir Kişinin SSK lı Olarak Çalışması

Merhaba arkadaşlar ; hayırlı işler diliyorum herkese.
    Sorum şu : Mükellefim kantin işletmesi açacak bir lisede. Ancak kantin işletme belgesi kendisinde olmadığı için başka birinden belgesnin kiralayacak. Ancak bu kişi emekli.
    1- İşe girişini nasıl yapıyorum bu kişinin? sgdp olarak değil mi ?
    2- Sgdp seçtikten sonra her hangi bir sgk ya elden belge falan vermem gerekli mi ?
    3- emekliler 4a olunca maaşı kesiliyor diye biliyorum ( %15 i ) , bu tutar maaşından otomatik kesiliyor değil mi , mükellef gidip bir şey yatırmayacak sgk ya ?
    4- Birde internetten % 7,5 kesinti ve %15 kesiniti gibi iki ayrı kavram karşıma çıktı . Ne zaman 7,5 ne zaman 15 kesinti oluyor ?
    Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı canan_ieu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar ; hayırlı işler diliyorum herkese.
    Sorum şu : Mükellefim kantin işletmesi açacak bir lisede. Ancak kantin işletme belgesi kendisinde olmadığı için başka birinden belgesnin kiralayacak. Ancak bu kişi emekli.
    1- İşe girişini nasıl yapıyorum bu kişinin? sgdp olarak değil mi ?
    2- Sgdp seçtikten sonra her hangi bir sgk ya elden belge falan vermem gerekli mi ?
    3- emekliler 4a olunca maaşı kesiliyor diye biliyorum ( %15 i ) , bu tutar maaşından otomatik kesiliyor değil mi , mükellef gidip bir şey yatırmayacak sgk ya ?
    4- Birde internetten % 7,5 kesinti ve %15 kesiniti gibi iki ayrı kavram karşıma çıktı . Ne zaman 7,5 ne zaman 15 kesinti oluyor ?
    Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar.

Anlamadım doğrusu. Kimin işe girişini yapıyorsunuz?. İşyeri kimin? Belge için neden bu gerekli?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Emekli kişi işçi olarak çalışacağından maaşından %15 kesilmez kendi adına çalışsa idi kesilecekti.Emeklilerin işçi olarak girişi yapılırken emekli olduğu seçilirse maaşı devam eder işveren %32 prim yatırır bunun %7,5 çalışandan kesilir.Giriş yaparken normal işçi olarak seçerseniz maaşı kesilir işten çıkınca talep halinde yeniden başlar.Kolay gelsin.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    1-SGDP olarak girişini yapıyorsunuz.
    2-SGK'ya belge vermenize gerek yok.SGDP'ye tabi olarak girişini yapmanız yeterli.
    3-Emekli bir kişiyi SGDP'ye tabi olarak girişini yaparsanız maaşından hiçbir kesinti olmuyor.Emekli maaşını tam olarak almaya devam eder.4b yani bağkurlu emeklilerin maaşıdan %15 kesinti oluyor sadece.4a sigorta girişi olan emekliden kesinti yok.
    4-Emekli bir kişiyi SGDP'ye tabi olarak 4a giriş yaptığınızda bordrosunda brüt ücretinden %7.5 oranında ssk primi kesilir.İşsizlik kesintisi yok emekli çalışandan.Sadece ssk primi kesiliyor.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Alıntı Hasan ER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emekli kişi işçi olarak çalışacağından maaşından %15 kesilmez kendi adına çalışsa idi kesilecekti.Emeklilerin işçi olarak girişi yapılırken emekli olduğu seçilirse maaşı devam eder işveren %32 prim yatırır bunun %7,5 çalışandan kesilir.Giriş yaparken normal işçi olarak seçerseniz maaşı kesilir işten çıkınca talep halinde yeniden başlar.Kolay gelsin.
    Hasan bey merhaba ;

Giriş yaparken normal işçi olarak seçerseniz maaşı kesilir işten çıkınca talep halinde yeniden başlar.Kolay gelsin.[/QUOTE]

Bu cümlede ne demek istediniz anlayamadım. Gİrişi sgdp olaraqk seçmez isem mi maaşı kesilir ?

Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-SGDP olarak girişini yapıyorsunuz.
    2-SGK'ya belge vermenize gerek yok.SGDP'ye tabi olarak girişini yapmanız yeterli.
    3-Emekli bir kişiyi SGDP'ye tabi olarak girişini yaparsanız maaşından hiçbir kesinti olmuyor.Emekli maaşını tam olarak almaya devam eder.4b yani bağkurlu emeklilerin maaşıdan %15 kesinti oluyor sadece.4a sigorta girişi olan emekliden kesinti yok.
    4-Emekli bir kişiyi SGDP'ye tabi olarak 4a giriş yaptığınızda bordrosunda brüt ücretinden %7.5 oranında ssk primi kesilir.İşsizlik kesintisi yok emekli çalışandan.Sadece ssk primi kesiliyor.
    Sn. Rietveld ;
    İlginiz için teşekkürler.

Kişi bağkurdan emekli ise mi %15 kesinti oluyor ?
    ssk dan emekli ise ve sgdp den giriş yaparsam mı kesinti olmuyor ?
    Pek anlayamadım

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlamadım doğrusu. Kimin işe girişini yapıyorsunuz?. İşyeri kimin? Belge için neden bu gerekli?
    Kantin işletmek için kantin işletmecilik belgesi olması şartı aranıyor. Değilse okullarda kantin açamıyorsunuz. Bu belgeyi almak için eğitime g,iriyorsunuz. Sonrada kiralayabiliyorsunuz.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı canan_ieu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kişi bağkurdan emekli ise mi %15 kesinti oluyor ?
    ssk dan emekli ise ve sgdp den giriş yaparsam mı kesinti olmuyor ?
    Pek anlayamadım
    Hayır şöyle.Bağkur veya ssk emeklisi önemli değil.Eğer emekli olduktan sonra kendi namına iş yapacaksa bağkur ödemek zorunda biliyorsunuz.Eğer bağkurlu olması gereken şekilde kendi namına iş yaparsa o zaman emekli maaşından %15 kesinti oluyor.Ama bir yerde 4a sigortalı olarak sgdp ye tabi girişi yapılırsa o zaman maaşından kesinti olmuyor hiçbir şekilde.
    __Emrah GEDIK__ RSA

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayır şöyle.Bağkur veya ssk emeklisi önemli değil.Eğer emekli olduktan sonra kendi namına iş yapacaksa bağkur ödemek zorunda biliyorsunuz.Eğer bağkurlu olması gereken şekilde kendi namına iş yaparsa o zaman emekli maaşından %15 kesinti oluyor.Ama bir yerde 4a sigortalı olarak sgdp ye tabi girişi yapılırsa o zaman maaşından kesinti olmuyor hiçbir şekilde.

Tabi aslında %7,5 sgdp çalışan kesintisi var. Nasıl emekli olmayan çalışan %14 ödüyorsa , sgdp lide %7,5 öder.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)