kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Torbada Bağkur Affı Yok mudur ?

Torbada Bağkur Affı Yok mudur ?

Torba yasa çıktı peki ödenmemiş olan bağkur primleri silinmeyecekmidir
    Saygılar

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Primler silinmiyor. Gecikme zammı ve faizler siliniyor. TEFE-TÜFE oranına göre yeni bir faiz uygulanıyor. Ayrıca 36 aya kadar taksit yaptırabiliyorsunuz.
    __Emrah GEDIK__ RSA

torba yasa çıkarken şu söyleniyordu.Bağ-kur borcu olanlar günlerinden vazgeçmek şartıyla borçları siliniyor deniyordu.demek ki sigortada çalışanlar da yanlış bilgi vermişler vatandaşa...

Yok yanlış bilgi değil. Ben o kısmı atladım. Eğer isterseniz bağkur günlerinizi sildirebiliyorsunuz.Bunu yaptığınızda borcunuzda siliniyor böylece. Veya sadece istediğiniz kadar günü ödeyip geri kalan günleri ve borcu sildirebilirsiniz. 12 aydan fazla prim borcu olanlar yapabiliyor bunu.Daha sonradan isterseniz o günleri borçlanarak tekrar ödeyebilirsiniz.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok yanlış bilgi değil. Ben o kısmı atladım. Eğer isterseniz bağkur günlerinizi sildirebiliyorsunuz.Bunu yaptığınızda borcunuzda siliniyor böylece. Veya sadece istediğiniz kadar günü ödeyip geri kalan günleri ve borcu sildirebilirsiniz. 12 aydan fazla prim borcu olanlar yapabiliyor bunu.Daha sonradan isterseniz o günleri borçlanarak tekrar ödeyebilirsiniz.
    syn rietveld; bu ksnunun ahngi maddesinde yazıyor. ben okudum göremedim.

Merhaba,

torba yasada 4/b liler hakkında bir düzenleme var mı? ben inceledim kısaca ama gözüme çarpmadı.. 2.bir düzenleme daha gelecekmiş belki onun içinde olabilir ama 6552 sayılı yasada göremedim.. gerçekten var mı?

Oysaki torba yasa çalışmalarına başlanıldığı zaman 4/b ile ilgili ilgi çekici şeyler yazmıştı gazeteler. Benim en ilgimi çeken maddesi prim günü dolmuş ve yaşı bekleyen bağkurluların gss ödeyerek bağkur primi ödemeyecekleri idi. Böylelikle sigorta günleri dolu olupta asgari ücret üzerinden bağkur primi ödeyecek olan serbest meslek erbabı, tacir ve esnafların maaşlarında düşüş yaşanma riskide ortadan kalkacaktı. Ama gelgör ki bırakın bu söylediğimi, gecikmiş bağkur borçlarının yapılandırılması ile ilgili bile birşeyler bulamadım.

Yapılandırma var arkadaşlar yukarıda yazılanları okumuyor musunuz ?

30 Nisan 2014 öncesi bağkur borçlarının gecikme zammı ve faizi siliniyor.Onun yerine tefe-tüfe ye göre yeni bir oran uygulanıyor.Ayrıca 36 aya kadar taksit yapıyorlar.

Ya da ödemek istemezseniz size bağkur prim günü lazım değilse hem günlerinizi hem borcunuzu siliyorlar.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapılandırma var arkadaşlar yukarıda yazılanları okumuyor musunuz ?

30 Nisan 2014 öncesi bağkur borçlarının gecikme zammı ve faizi siliniyor.Onun yerine tefe-tüfe ye göre yeni bir oran uygulanıyor.Ayrıca 36 aya kadar taksit yapıyorlar.

Ya da ödemek istemezseniz size bağkur prim günü lazım değilse hem günlerinizi hem borcunuzu siliyorlar.
    03.10.1967 doğumluyum 20.10.1985 ssk başlangıcım var 608 gün daha sonra bağkurlu oldum 22yıl 23 gün ancak bunun son 32 aylık kısmını borçluyum bu 32 aylık kısmı hizmet süresi ve borç olarak sildirebilirmiyim.şu an 24 aydan beri ssklıyım ne zaman emekli olurum. teşekkür ederim.

Cevap: Torba yasadan borç silme çıkmadı. Maalesef Bağ-Kur prim borcunuzun 32 aylık kısmını sildiremezsiniz. Ancak Torba yasanın sağladığı avantajla taksitle ödeyebilirsiniz.

Örneğin; 36 ayda her iki ayda bir olmak üzere 18 eşit taksitte ödeyebilirsiniz. 1.5 yıl daha sigortalı çalışarak SSK ya Bağ-Kurdan sonra ödediğiniz primi 1260 güne(3.5 yıla) tamamlamanız halinde, SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ve 49 yaşınızı dolduracağınız 3 Ekim 2016 da emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu Cevaplamış Bağkur Silinmesi Yok Diyiyor

resul kurt
    Torba yasayla birlikte hem SGK ve hem de vergi borçları yeniden yapılandırma kapsamına alındı.

Ancak torba yasada beklenenin aksine Bağ-Kur borcu olanlara bu borçlarını sildirme hakkı verilmedi. Kamuoyunda 24 aydan fazla Bağ-Kur pim borcu olanların borçlarının silinmesi yönündeki beklenti gerçekleşmedi.
    URUM79 ve asiye780 bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)