kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: İşe Giriş ve E-Bildirge

İşe Giriş ve E-Bildirge

Arkadaşlar bir mükellefimizde çalışan işçi yanıma geldi ve sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorum dedi.Personelin Tc siyle girip günlerine baktım bizde çalısmaya başladığı 18/12/2012 tarihinden itibaren günlerin hepsi gözüküyor. Luca programı kullanıyorum personelin işe giriş tarihini kontrol ettim. , kullananlar bilir yeşil renkte tarihin üzeri yani giriş yapılmış gözüküyor.O tarihten itibaren de bordroda gözüküyor personel.İşe giriş bildirgesini almak istediğimde hata verdi böyle bi giriş yoktur diye sigortanın sayfasında da yine aynı şekilde bulunamadı.Mükelleften o yılın dosyasını istedim kontrol edeceğim evrak varsa sorun yok.Eğer yoksa ne yapmam gerekir sizce ? Bordroda personel hep gözüküyordu luca da da olumsuz bi durum yoktu kontrol edene kadar.Aynı sorunu forumda bir kişi yaşamış sanırım dosyasında evrak olduğu için sgk düzeltmeyi yapmış.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Programa yapılmış ancak SGK'ya yapılmamış olabilir. Ya da eğer giriş evrağı varsa SGK'ya dilekçe verip düzelttirebilirsiniz belki sistemden kaynaklıdır.

Eğer giriş evrağı yok ise o tarihe geriye dönük giriş yapmanız gerekecek.İPC ödeyeceksiniz.
    nezih bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Ne kadar ödeyeceğiz 1 asgari ücret mi yoksa indirimi var mı ?

1 brüt asgari ücret ödeyeceksiniz.15 gün içinde öderseniz %25 indirim oluyor.
    __Emrah GEDIK__ RSA

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    SGK tarafından resen kaydı silinmiş veya silinmesi gereken biri yerine yanlışlıkla sizin personel silinmiş olabilir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Ne yazsak muhtemel seçeneklerden biri.Olayı andınlatacak olan işverenin arşivdeki belgeler İşçinin girişi yapılıp çıktı barkodlu alındı ise bulup yazışma yapmak lazım.İşe girişi göndermeyi unuttu isekte arkadaşlarımızın önerdiği gibi yine yazışma ile hizmet listesinide kopyalayak vermek iyi niyetli olduğunuzu belgeleyip dilekçenin sonucunu beklemek lazım kurum kayıtlarında bulamaz ise bizde verdiğimizi ispat edemez isek cezalı olarak verilecektir.Böyle önemli şeyleri not almak lazım yoksa kalabalık işletmelerde unutulabiliyor .Geçmiş olsun.
    Konu Hasan ER tarafından (16.Eylül.2014 Saat 17:00 ) değiştirilmiştir.

Firmanın dosyası elime geçti kontrol ettim personelle ile ilgili evraklar var işe giriş bildirgesi de var ama eski tarihli .Evrak tarihi 17.12.2012 olmasına rağmen sanırım personelin daha önceki 2011 tarihli işe giriş bildirgesi çıkmış. Yani hata büyük olasılıkla benden kaynaklı.İşe giriş bildirimini düzelttiğimde cezayı o tarihteki asgari ücret üzerinden mi ödeyeceğim ? Birde personelin o tarihten beri primini yatırmışız ve bordromuzda gözüküyor ayrıca bir ceza cıkar mı bize ?

Ayrıca hata benım olmasına rağmen luca programı da işe girişi madem göndermedıyse nıye gönderilmiş gibi gözüküyor onu da anlamış değilim.

O dönemdeki asgari ücret üzerinden hesaplanır ceza.

Aylık bildirgelerde sıkıntı yok onlar ile ilgili birşey çıkmaz.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Arkadaşlar, işverenim zor durumda 3 aydır muhasebesine ödeme yapamıyor.Muhasebecide bu ay bildirgeleri vermeyeceğini söylemiş.Bu durumda çalışan olarak benim sgk ile ilgili bir sıkıntım olurmu? Doktor ve ilaç için provizyon verirmi sgk??

Alıntı nil260 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, işverenim zor durumda 3 aydır muhasebesine ödeme yapamıyor.Muhasebecide bu ay bildirgeleri vermeyeceğini söylemiş.Bu durumda çalışan olarak benim sgk ile ilgili bir sıkıntım olurmu? Doktor ve ilaç için provizyon verirmi sgk??
    Eğer geriye dönük son 1 yıl içerisinde toplam 30 gün sigorta priminiz varsa sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz sorun olmaz.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)