kamu işçi maaş

Konu: SSK No Var Hizmet Kaydı Yok

SSK No Var Hizmet Kaydı Yok

mrb..benim sorum olacaktı ama şöyleki benim 97 senesinde sigorta girişim yapıldı Hizmet kaydı yoktur diyo
    4A tescil kaydı tespitinde aktif olarak yazıyor adım soyadım ama gün çıkmıyor ilk işe girişi kurtarmak istiyorum önemliymiş ne yapabilirim

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bende aynı durumdayım, büyük ihtimal sen 97 senesinde okulda stajyer olarak felan çalıştın, stajyerlikte okulların yaptığı sigorta emeklilik primlerini içermediği için emeklilik hesaplamasında da başlangıç olarak dikkate alınmıyor.
    Bir araya gelip, lobi yapıp, torba kanunlardan birine sokturarak borçlanma hakkı almak gerekiyor diye düşünüyorum. O başlangıç tarihini kapmanın başka bir yolu yok.

Böyle bir çalışma olduğunu görsel basında duydum bekleyemeye devam ediniz.Soru sahibi evet o dönemde stajyerdim diye yazmadığına göre muhtemel işe girişleri kağıt ortamında verdiğimizde tescil dönüşü çabuk olmuyordu o dönemde dört aylık bordroları elden götürüp alındı onayı yaptırarak geri alıyorduk bilgiler eksik ise onay alamıyorduk git sigorta nosunu öğren yaz diyorlardı sigorta nosunu elde edemeyince bazı arkadaşlar bilhassa merkez muhasebe başka ilde olanlarda bir dörtaylık için muhasebeci İstanbuldan Balıkesire gelemeyeceğine göre ptt ile eksik olarak gönderiyorlardı kurum gelen evrak mecburen alıyordu ama sicil nosu olmayanların çalışmalarını sisteme yükleyemiyordu.Dört aylıklar arşivdedir çalıştığı yerden örneğini temin edebilirse sicil no eksik ise yazışma ile hizmetlerini yazdırabilir ilk işyeri kapandı ise belgelere ulaşamıyorsa bildiği kadarını yazarak işyeri ve işveren adı soyadı ünvanı adresi gibi bilgilerle müracaat edebilir dört aylıklarsa sadece sicil no olduğu mernis no olmadığı için isim benzerliği olanları kayıt yapamıyorlardı ve arşivde bekletiliyordu.Eski yıllarda aynı işyerinde beraber işe girdiği kişinin sicil nosunu öğren diyerek önüde ve arkasında
    numaraları arttırıp azaltarak kontrol ederek ulaşabiliyorduk artık mernis no yazıldığı için ssk nolarına biz ulaşamıyoruz menü çıkmıyor.Soru sahibi hizmetleri çıkmayan dönemde stajyer değilse muhtemel seçenek yukardaki bilgiler olabilir.İyi çalışmalar.
    Konu Hasan ER tarafından (11.Ekim.2014 Saat 11:11 ) değiştirilmiştir.

benimde o ilk sigorta kartım mevcut. stajyerken alınan ilk sigorta kartım.. orada işe giriş olarak 16.9.1998 yazıyor, stajyerken başladığım tarih bu.. ama sistemde sigortalılık başlangıcım 2000..

Stajda geçen süreler için sadece %4 hastalık sigortası primi ödenir bu nedenle malüllük yaşlılık olarak stajda geçen süreler sayılmaz.1.4.1981 den önceki 18 yaş öncesi çalışmalar başlangıç sayılıyordu bu tarihte değişti sigortalılık 18 bitince 19 başlayınca başlangıç sayılıyor 19 yaş öncesi günler sadece gün olarak ekleniyor.Bayanların yaşı sorulmaz hesabı ile yukarıdaki bilgilerle durumunuzu değerlendiriniz.İyi akşamlar..

yok arkadaşlar ben stajer falan değildim babamla gittik biz bir işyerine babam akıllılık yapıp ilk giriş önemli diye beni bir işyerinde götürdü yani muhasebesiydi sanırım oranın biz giriş yaptıralım demişler para istememişler sanırsam benim sigortamda giriş yapıldı para hiç yatırılmamış o yüzden çıkmıyordur tahminimce ben bu hafta içi sigortaya gidip bir sorucam baktırcam bakalım giriş 97 olarak görünüyormu hiçbirşey çıkmazsa dava açma hakkım varmış

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    97 yılında kaç yaşınızdaydınız?

Haziran 1979 luyum ben 1 Ağustos 1997 de girişim yapılmış pembe kağıtta öyle yazıyor yani 18 yaşımı geçmiş oluyorum

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı kaptanmarc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok arkadaşlar ben stajer falan değildim babamla gittik biz bir işyerine babam akıllılık yapıp ilk giriş önemli diye beni bir işyerinde götürdü yani muhasebesiydi sanırım oranın biz giriş yaptıralım demişler para istememişler sanırsam benim sigortamda giriş yapıldı para hiç yatırılmamış o yüzden çıkmıyordur tahminimce ben bu hafta içi sigortaya gidip bir sorucam baktırcam bakalım giriş 97 olarak görünüyormu hiçbirşey çıkmazsa dava açma hakkım varmış
    Hiç bir şey çıkmazsa, açacağınız davadan da hiç bir şey çıkmayacaktır. Giriş görünür ama prim görünmezse , dava açarak kazanırsanız, hizmet başlangıç tarihini o tarihe aldırabilme şansınız olur

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Dava açmanız durumunda kazanma ihtimaliniz çok yüksek. Yargı kararlarında "işe giriş bildirgesi verildiğine göre en az bir günlük çalışması vardır" mantığıyla işe girişi tescil ediyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)