kamu işçi maaş

Like Tree86Beğeni

Konu: Bağkur İşe Giriş Çıkış Bildirgelerine Dikkat Edin!

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bağkur İşe Giriş Çıkış Bildirgelerine Dikkat Edin!

Sgk ceza yazacak yer arıyor sanırım.

ISMMMO

Bu meslek yapılacak iş değil inanın, mükellef ile muhasebeciyi karşı karşıya getirecek çok güzel bir uygulama daha bekliyor bizi artık.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Aslında söylediğin kadar tedirgin olacak birşey göremedim.Aksine iyilik yapıyorlar gibi..Tek sıkıntı,müracaatı olmayanları tesbit edip,onay alarak müracaatlarını yapmayı sağlamak.
    Ben zaten kanuni süreler içinde bildirimleri manuel olarak (en azından ptt kanalıyla) yapmaya çalışıyordum.O nedenle en azından şahsım adına konuşmam gerekirse,benim açımdan herhangi bir sıkıntı yok...
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Peki A.Ş. ortağı aynı zamanda yönetim kurulu üyesi bir kişi kendi firmasında yaklaşık 10 aydır ssk 4/a olarak çalışmakta ve prim ödenmekte. 4/b bağkurlu olarak gözükmesi gerekiyor anladığım kadarı ile. Geçiş yapabilirmiyim nasıl bir yol izlemem gerek sizce. tşkler.

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında söylediğin kadar tedirgin olacak birşey göremedim.Aksine iyilik yapıyorlar gibi..Tek sıkıntı,müracaatı olmayanları tesbit edip,onay alarak müracaatlarını yapmayı sağlamak.
    Ben zaten kanuni süreler içinde bildirimleri manuel olarak (en azından ptt kanalıyla) yapmaya çalışıyordum.O nedenle en azından şahsım adına konuşmam gerekirse,benim açımdan herhangi bir sıkıntı yok...
    Saygılar
    Tahsil üstad, beni çıldırtan tanıdıkları süre, verdikleri ceza, yaa Allah aşkına ne kazanıyoruz da sen bir asgari ücret tutarında ceza kesiyorsun, orantısız bir ceza var. Kaldı ki Bağkur ortağın şahsına ait ise, ortağa kes, zaten böyle biliyordum ben bunu, neden şirkete kesiyorsun.
    Bu ceza tutarının da kesildiğini pek görmedim ben eskiden Bağkur'lunun hesabına yansıtıyorlardı, o da 40-60,00 TL bir şeydi. Bir asgari ücret tutarı ne demek!

Alıntı URUM79 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki A.Ş. ortağı aynı zamanda yönetim kurulu üyesi bir kişi kendi firmasında yaklaşık 10 aydır ssk 4/a olarak çalışmakta ve prim ödenmekte. 4/b bağkurlu olarak gözükmesi gerekiyor anladığım kadarı ile. Geçiş yapabilirmiyim nasıl bir yol izlemem gerek sizce. tşkler.
    Y.K. üyeliği tarihi itibari ile açılışı bildirgesi verin, SSK'sındaki primleri Bağkur'a aktarılması için dilekçe verin. Kendi ortak olduğu veya YK üyeliği olduğu şirkette Ssk'lı olamaz.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    geçiş yaparsın ama ipc gelir. Mahsup yapabilirisn uzun seneler sürer.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Yani anladığım kadarı ile Ortağa bağkur açılışı yapıcam ve ssk primlerinide bağkura aktarıcam doğrumudur? Sayın nguroy geçiş yaptığımda ipc ISMMMO yayınlamış olduğu SGK İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından 11.09.2014 tarih itibariyle yapılan duyuru ile şirket tüzel kişilikleri tarafından ortaklar ve/veya yönetim kurulu üyesi ortaklar için verilmesi gereken kağıt formatlı işe giriş ve işten çıkış bildirgelerinin 11/12/2014 tarihine kadar verilmesi halinde ilgili bildirgeler kanuni süresinde verilmiş sayılacak ve idari para cezası uygulanmayacaktır. sözü ipc kesilmemesi için geçerli değilmidir.? Tşkler

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bilemem . SGK nın neyapacağı hiç belli olmaz. Daha önce İPC kesiyorlardı.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

şirket ortağı olup bağkurunu düzenli ödemekte olanlar için sorun yok sanırım.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ya kardeşim muhasebeciye geçirmek için afedersiniz her yolu deniyor devlet.Bu benim işimmi yaa.Madem şirkete birisi ortak oldu bunu ticaret sicil bildirsin her yıl para almayı biliyorlar.Bir faaliyet belgesi almaya 20 lira istemeyi biliyorlar ne iş yapıyorlar.Veya biri mükellefiyetmi açtı bunu vergi dairesi bildirsin.Bunlara göre işlem yaparak bağkur açsın sgk.Bu ne böyle ya her işi muhasebeciye yükle ne güzel valla.Benim işim fatura işlemek beyanname vermek.Valla bu ıvır zıvır işlere koşturmaktan artık fatura işleme beyanname verme işini hobi olarak yapmaya başladık.Yaslıyorlar muhasebeciye tamam.Herşey muhasebecinin suçu.Bildirmeyi unutsan işveren direk diycek sen bildirmemişsin öde cezayı bu ne ya.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)