cfo-bmi

Konu: Ortağı Olduğu İşyerinde 4/a Tabi Çalışmak

Ortağı Olduğu İşyerinde 4/a Tabi Çalışmak

İyi günler, bir konu üzerinde bilginizden faydalanmak isterim.

1997 yılında kurulan bir Anonim Şirkete, 1999 yılında ortak olan şahıs aynı şirkete 2002 yılında SSK lı olarak çalışmaya başlıyor. Tabi bu 1999-2002 yılları arasında ortaklıktan dolayı bağkura bir bildirim, bir prim ödemesi yapılmıyor. 2004 yılında askerlik nedeniyle çıkışı yapılıyor, aynı yıl aynı şirkete tekrardan SSK lı olarak girişi yapılıyor. Ve bu zamana kadar da bu durum devam ediyor. 2010 yılında Yönetiim kurulu üyeliğine seçiliyor ve hala bu üyeliği de devam ediyor.

Bu bilgiler ışığında 4/a dan devam etmesi hatalı bir uygulama mıdır?

Saygılarımla.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    2004 yılında tekrar şirkete giriş olduğunda bu kişi yönetim kurulu üyesi sıfatında mıydı ? 2010 yılında yönetim kurulu üyeliğine seçildi demişsiniz o kısım karışık biraz.Net bir açıklama yapar mısınız ?
    __Emrah GEDIK__ RSA

Hayır, yönetim kurulu üyesi değildi. ilk kez 2010 yılında yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    O zaman 4/a sigortalı olamaz.2010 yılında yönetim kurulu üyesi olduğu günden itibaren bağkurlu olmak zorunda.Muhtemelen 2010 dan bugüne kadar ödenen primler iptal edilecek ve bağkura aktarılacak. 01.10.2008 tarihinden sonra yönetim kurulu üyesi olanlar kendi şirketlerinde 4/a sigortalı olamaz.Zorunlu sigortalılık kapsamında bağkurlu olması gerekiyor.Eğer yönetim kurulu üyeliği ve 4/a sigortası 01.10.2008 den önce olsaydı o zaman devam edebilirdi sigortalı olmaya kesinti olmadığı sürece.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Teşekkür ederim.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O zaman 4/a sigortalı olamaz.2010 yılında yönetim kurulu üyesi olduğu günden itibaren bağkurlu olmak zorunda.Muhtemelen 2010 dan bugüne kadar ödenen primler iptal edilecek ve bağkura aktarılacak. 01.10.2008 tarihinden sonra yönetim kurulu üyesi olanlar kendi şirketlerinde 4/a sigortalı olamaz.Zorunlu sigortalılık kapsamında bağkurlu olması gerekiyor.Eğer yönetim kurulu üyeliği ve 4/a sigortası 01.10.2008 den önce olsaydı o zaman devam edebilirdi sigortalı olmaya kesinti olmadığı sürece.
    2008 den önce yönetime girmiş olsaydı kesintiye uğramadan 4 a lı olacaktı. . Bu durumda 4b olmalı.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Teşekkür ederim Nizam Bey.

Soru soruyu doğuruyor belki, ama şimdi aklıma geldi. Peki bu durumda şirket ne yapacak? SGK açısından değil de, vergi açısından. Giderleştirdiği dönemler için düzeltme beyannamesi vermesi gerekecek mi? (Kurumlar, Geçiçi Vergi)

Saygılarımla,

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2008 den önce yönetime girmiş olsaydı kesintiye uğramadan 4 a lı olacaktı. . Bu durumda 4b olmalı.
    Nizam Bey, 4/a dan 4/b ye aktarma işleminde 2014-28 sayılı genelgeye göre işçi hissesini, ödemesi gereken 4/b prim borcundan düşüyor.
    Düştüğü halde bir prim borcu çıktığında, gecikme zammı ve gecikme faizi hesaplanıyor mu? Hesaplanıyorsa, bu borç için yeni çıkan kanundan faydalanarak gecikme zammı ve faizleri yerine, tefe/tüfe oranlarıyla yapılacak bir yapılandırma mümkün mü?

Saygılarımla,

Evet hesaplanıyor. Bu yapılandırmadan yararlanması gerekir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı Aquatim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim Nizam Bey.

Soru soruyu doğuruyor belki, ama şimdi aklıma geldi. Peki bu durumda şirket ne yapacak? SGK açısından değil de, vergi açısından. Giderleştirdiği dönemler için düzeltme beyannamesi vermesi gerekecek mi? (Kurumlar, Geçiçi Vergi)

Saygılarımla,

Evet tabi bordrolar değişmeli. 4a kesintisi vergi matrahını etkiler. 4b söz konusu olursa brüt tutar farklı olur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)