cfo-bmi

Konu: Yönetim Kurulu Üyesi Ve Ortakların Sgk Ya Bildirimi...

Yönetim Kurulu Üyesi Ve Ortakların Sgk Ya Bildirimi...

Merhabalar. Süresi geçmiş olmakla birlikte bir konuyu danışmak istiyorum. Çalıştığım şirketin A.Ş in ortaklarından 2 kişinin ortağı olduğu ve 2013 yılı başında bizim şirketimizle birleşen bir LTD Şti var. Bu ortaklar bağkurdan emekli ve şimdi çalıştığım A.Ş.den SGK giriş ve çıkış bildirimleri yapıldı. Aynı kişilerin diğer LTD.ŞTİ.den bildiriminin yapılması gerekiyor muydu? İyi çalışmalar.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Evet. Ancak madem ceza kalktı hemen bildirin.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet. Ancak madem ceza kalktı hemen bildirin.
    Yalnız şu anda o şirket yok ve tamamen şimdiki şirketle birleşmiş durumda. Ayrıca SGK işyeri numarası ve vergi numarası da iptal olmuş durumda. Bunu bu şekilde olmayan işyeri numarasıyla bildirebilir miyiz? Teşekkürler.

Merhaba, Benim de bu konuyla ilgili bir sorum olacak. A.Ş. yönetim kurulu üyelerimize sadece gelir ve damga vergisi kesiyoruz. Bunlardan biri bağkur emeklisi, diğerleri de ayrıca sigortalı olarak şirkette zaten çalışıyorlar. Sigortalı çalışanların işe giriş-çıkışları prosedüre uygun yapılıyor. Ancak yönetim kurulu üyesi olarak ayrıca ücret ödediğimiz (gelir ve damga ver. kestiğimiz) ortaklara işe giriş-çıkış bildirgesi vermedik. Bunlar için de (gelir ve damga ver. kestiğimiz) işe giriş-çıkış bildirgesi vermemiz gerekiyor mu.

İlgilenen cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.
    SMMM Aturkan; İyi çalışmalar, gününüz güzel geçsin...

Alıntı aturkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, Benim de bu konuyla ilgili bir sorum olacak. A.Ş. yönetim kurulu üyelerimize sadece gelir ve damga vergisi kesiyoruz. Bunlardan biri bağkur emeklisi, diğerleri de ayrıca sigortalı olarak şirkette zaten çalışıyorlar. Sigortalı çalışanların işe giriş-çıkışları prosedüre uygun yapılıyor. Ancak yönetim kurulu üyesi olarak ayrıca ücret ödediğimiz (gelir ve damga ver. kestiğimiz) ortaklara işe giriş-çıkış bildirgesi vermedik. Bunlar için de (gelir ve damga ver. kestiğimiz) işe giriş-çıkış bildirgesi vermemiz gerekiyor mu.

İlgilenen cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.

Yönetim kurulu üyeleri 4b li olarak çalışırlar (eski deyimle bağkur) Bunlara giriş çıkış bildirgesi yönetim kuruluna seçildikleri tarihten itibaren 10 gün içersinde verilir. Verilmezse cezası vardır. Gerçi şimdi uygulanmayacak deniyor ama.
    Sigortalı olarak şirkette çalışanlar yönetim kurulu üyesi olurlarsa aynı şirkette 4 a sigortalılsı olamazlar. Sadece 1,10.2008 tarihinden önce seçilmiş olan ve kesintiye uğramamış olanlar olabilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Yönetim kurulu üyeleri 4b li olarak çalışırlar (eski deyimle bağkur) Bunlara giriş çıkış bildirgesi yönetim kuruluna seçildikleri tarihten itibaren 10 gün içersinde verilir. Verilmezse cezası vardır. Gerçi şimdi uygulanmayacak deniyor ama.
    Sigortalı olarak şirkette çalışanlar yönetim kurulu üyesi olurlarsa aynı şirkette 4 a sigortalılsı olamazlar. Sadece 1,10.2008 tarihinden önce seçilmiş olan ve kesintiye uğramamış olanlar olabilir.
    Evet bu üyeler 01.10.2008 den önce seçilmiş kişilerdir.
    Ama bir sorum daha olacak bir ortağımız, şirketimizde sigortalı olarak çalışmakta iken aynı zamanda y.k üyesi olarak ücret alırken (01.10.2008 öncesi seçilmiş), başka bir şirkete de ortaklığı var ve aynı şirkette de y.k. üyesi olarak ücret ödenmekte. Bu durumda bir sıkıntı olur mu.

Hayır. 4 b bilindiği gibi şahsidir. Yani şirketler yönetim kurulu üyelerinin 4b lerini ödemezler. Hakkı huzur ödemelerinden sadece g.v ve d.v kesilir.
    Burda sorun 4 a lı olduğu şirkette yönetim kurulu üyesi olanlardadır. Onların da 1,10 2008 den önce girdiğini ve kesintiye uğramadığını söylüyorsunuz. Sorun yoktur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Hayır. 4 b bilindiği gibi şahsidir. Yani şirketler yönetim kurulu üyelerinin 4b lerini ödemezler. Hakkı huzur ödemelerinden sadece g.v ve d.v kesilir.
    Burda sorun 4 a lı olduğu şirkette yönetim kurulu üyesi olanlardadır. Onların da 1,10 2008 den önce girdiğini ve kesintiye uğramadığını söylüyorsunuz. Sorun yoktur.
    Vaktinizi aldım. Çok teşekkür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)