cfo-bmi

Konu: Anlaşma Yaptığı Şirket Dışında Sigortalı Gösterilmek

Anlaşma Yaptığı Şirket Dışında Sigortalı Gösterilmek

Merhabalar,

Ben sözleşme yaptığım şirket üzerinden para ve bordro mu alırken, bugün tesadüfen sigortamın başka bir şirket üzerinden yaptırıldığını farkettim. İşveren Sicil numarası tamamen başka bir firmaya ait. Ait olan firma ise, çalıştığım şirketin altında çalışan taşeron firmalardan bir tanesi. Ben ise 2 yıldan fazladır yabancı kökenli bir firmanın türkiye ayağında çalışıyorum. Çalıştığım firma istanbul vergi dairesine, sigortalı olduğum firma kocaeli vergi dairesine bağlı.

Yani benim çalıştığım ve sözleşmesini imzaladığım şirket A ise, sigortam B şirketi üzerinden SGK'ya yatırılıyor...

Bu durumun, çalışana ne tür bir etkisi olabilir, veya bu durumda ne yapılması gerekmektedir? Dava mı edelim, ne yapalım? Etsek ne yararı ve ya zararı olacak? vs gibi. Ya da böyle bir durumun sakıncası yok mu var mı? Kısaca yasal durum nedir?

Not: Sözleşmen bittiğinde, yasal olarak, ilerde ben yeni işverenimi veya devleti nasıl ikna edeceğim bu şirkette çalıştığımı...

Yardımlarınızı bekliyorum.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Normal şartlarda sigorta primleriniz düzgün bir şekilde aldığınız gerçek ücret üzerinden yatıyorsa size bir zararı olmaz.Ama işin doğrusu gerçekten nerede çalışıyorsanız orada sigortanız gösterilmeli ve ödenmeli.İleride tazminat gündeme geldiği zaman sorun yaşayabilirsiniz belki.Taşeron ben ödemem diyebilir.

İşverenle görüşüp bu durumu düzeltmesini ve geriye dönük olarakta düzeltme yapmasını isteyebilirsiniz.Ancak bu durum düzeltilecek her ay ile ilgili olarak idari para cezası çıkmasına neden olacak.

Elbette işin doğrusu çalıştığınız yerde sigortalı gösterilmeniz.İçinizde bir tereddüt varsa işverenle görüşüp bu durumu geriye dönük olarak düzeltmesini isteyebilirsiniz.Eğer olumsuz yanıt verirse dava açarak sgk'nın bu düzeltmeyi yapmasını sağlayabilirsiniz.Her 2 türlüde ceza çıkacak işverene.SGK yaparsa düzeltmeyi 2 katı olacak cezalar.Tabi işveren ile aranızın bozulmasına ve işinizi kaybetmenize de yol açabilir bu durum.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)