cfo-bmi

Like Tree1Beğeni

Konu: İşçinin Hastalanması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    350

    İşçinin Hastalanması

    Merhabalar;

    İşcimiz önemli bir rahatsızlık geçirdi ve şuan yogun bakımda bu gibi durumlarda ne yapılması gerekiyor örneğin işe devam edememe gibi durum olursa çıkış işlemi nasıl olur bilgilendirebilir misiniz?


  2. #2
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.718
    İş kanunu madde 25 I b ye göre yapılabilir,
    ihbar süresini 6 hafta aşması durumunda tazminatını ödeyerek çıkış işlemini yapabilirsiniz.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    350
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İş kanunu madde 25 I b ye göre yapılabilir,
    ihbar süresini 6 hafta aşması durumunda tazminatını ödeyerek çıkış işlemini yapabilirsiniz.
    ihbar süresini 6 hafta aşması durumunu anlayamadım işçi yaklaşık 1 yıldır çalışanımız

  4. #4
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.718
    Çalışanınız hastanede olduğuna göre , raporlu.
    Raporlu olunan sürenin ihbar süresini 6 hafta aşmasından sonra sözleşmesini feshedebilirsiniz.
    Konu keremcem tarafından (09.Ocak.2015 Saat 11:58 ) değiştirilmiştir.

  5. #5
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.127
    bu işçi için hastalık başlangıç tarihinden 10 hafta geçtikten sonra çıkış yapabilirsiniz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    194
    rapor tarihi itibari ile 6 hafta+ihbar süresi

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    350
    anlaşılmıştır teşekkürler çıkış kodu olarak ne seçmem gerekiyor?

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    194
    28- İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih - yapılabilir

  9. #9
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.396
    Arkadaşlar bu hususta hep kafamı karıştıran bir konu var. İhbar süresi artı 6 hafta beklememiz gerekiyor tamam ancak ihbar süresini hesaplarken hangi tarih baz alınacak. Rapor alındığı tarihteki ihbar süresi mi yoksa rapor bittiği tarihteki güncel ihbar süresi mi ? Mesela çalışan rapor aldığı tarihte ihbar süresi 2 hafta. 2-3 aylık bir rapor alıyor. Rapor bittiği tarihteki ihbar süresi 4 haftaya çıkıyor. Raporun başladığı tarihteki ihbar süresini baz almak lazım bana göre ama sormak istedim yinede.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    194
    rapor bitiş tarihi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Raporlu İşçinin
    Konu Sahibi merihs12 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Nisan.2016, 23:39
  2. Reformun 2008 versiyonu halkın hastalanması üzerine kurulmuştur
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Ağustos.2009, 16:59
  3. İşçinin Gelmemesi
    Konu Sahibi özer35 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 15.Ocak.2007, 12:28
  4. İşçinin İşe Gelmemezliği
    Konu Sahibi stajer66 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 01.Ekim.2005, 11:53
  5. İşçinin İmzası
    Konu Sahibi stajer66 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 24.Eylül.2005, 15:55

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36