kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: İç Genelge Varmış,

 1. #1
  aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  2.355

  İç Genelge Varmış,

  emekli işveren; başka bir işyerinde ayda birgün çalışıyor...

  tabii kesinti olmuyordu...bugün sgk ya gittiğimde 04/2014 tarihinden itibaren her ay 30 gün olması gerekir dediler..iç genelge varmış...Kanuna aykırı bu...

  Ne Mutlu Türküm Diyene!

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  252
  Hangi genelge? Bulup okuyalım.

 3. #3
  merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  merkür2 isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Mesajlar
  5.199
  Emekli işverenden emekli olup bağkur gerektirecek bağımsız çalışması olduğunu varsayarsak maaştan kesinti olur. Ayrıca başka bir yerde işakdi ile (4-a) bir çalışıyor ise o işyeride sgdp olarak bildirmesi gerekir. Zamanında bildirip eksik gün verilmediğinden 30 günlük sgdp istenmiş olabilir.
  Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

 4. #4
  aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  2.355
  eksik gün verildi,her ay üstad...ama bir günü kabul etmiyoruz diyor...30 gün olacak diyor..
  Ne Mutlu Türküm Diyene!

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  252
  iç genelge varmış demekle olmuyor, o genelgeyi elde etmek lazım ki, yasal dayanağının ne olduğunu görebilelim.

 6. #6
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.475
  Sayın Aşkınbulduk,

  SGK' iş yasasına aykırı olmasına rağmen bu uygulamayı yapıyordu. Verdiğiniz bilgilerde eksik gün nedenini "PUANTAJ" olarak işaretleyin.
  Saygılar,
  Kevork Simkeşyan

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  526

  • Çandarlı rumuzlu arkadaşımız iç genelgeyi bulmuş aşkın arkadaşımızın açtığı soruya eklemiş.İzniyle koplayaladım.   SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
   Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü   Sayı : 19662804 - 3 473 975 28.02.2014
   Konu : 2013/11 sayılı Genelge

   GENELGE
   2014 – 5

   “5- Kısmi süreli olarak 30 günden az çalışılan sürelerde hizmetlerin çakışması

   4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışanlar (eksik gün nedeni 06-Kısmi istihdam), tam süreli çalışmakla birlikte ay içinde puantaj kaydı tutularak kısmı hizmet bildirilen (eksik gün nedeni 7- Puantaj kaydı) ile ev hizmetlerinde 30 günden az çalışanların (eksik gün nedeni 17-Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma) aynı anda Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılan sigortalılık hallerinin bulunması durumunda sadece çakışan süredeki (b) bendine tabi sigortalılıkları iptal edilecektir. Çakışma sürelerinin tespitinde her bir ay için ayrı ayrı değerlendirme yapılacaktır. Bu durumda, ay içinde kısmi çalışılan süreler dışında kalan sürede (b) bendine tabi sigortalılık geçerli sayılacağından sigortalılar ayrıca (b) bendi kapsamında prim ödemek için yazılı talepte bulunmayacaklardır.
   Sigortalıların ay içindeki (a) ve (b) bentlerine tabi gün sayılarının hesabında ay 30 gün kabul edilecek (b) bendine tabi gün sayısı (a) bendine ilave edilerek hesaplanacaktır. Sigortalının (a) bendine tabi işe girdiği ay içinde işten çıktığı ay için parmak hesabı yapılarak işlem yapılacaktır. Artık güne ait kazançlar sigortalının prime esas kazancına ilave edilecektir. Ay içinde giriş ve çıkış tarihi bulunmuyorsa kısmi çalışılan aylarda (a) bendi kapsamındaki sigortalılık ayın ilk gününden itibaren başlatılacaktır. (b) bendine tabi sigortalılık ise (a) bendi kapsamındaki sigortalılığının sona erdiği günü takip eden günden itibaren başlatılacaktır.
   Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında kısmi süreli olarak çalışanlar bu süreleri dışında kalan günleri (b) bendine tabi zorunlu çalışmaları ile tamamladıklarından kalan sürelerinde kısmi süreleri olarak (a) bendi kapsamında isteğe bağlı sigortalı olamayacakları gibi genel sağlık sigortalısı olarak bu süreleri ayrıca tamamlamayacaklardır.
   Sigortalıların ay içinde birden fazla işyerinde çalışmaları halinde “06” ve “17” numaralı eksik gün nedenleri dışında 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendine tabi diğer çalışmaları da toplanacak, sigortalılar kalan günler için (b) bendine tabi sigortalı sayılacaktır. Birden fazla çalışması toplam 30 gün olan sigortalılar hakkında (b) bendine tabi prim alınmayacak olup, bu Genelgenin “4- Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine tabi olarak aynı anda prim ödenmiş hizmetlerin değerlendirilmesi” başlıklı bölüm doğrultusunda işlem yapılacaktır.
   Kanunun 67 nci maddesine 25/2/2011 tarihinden ilave edilen beşinci fıkra ile bu tarihten itibaren 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalıların 4857 sayılı Kanunun 56 ncı ve 74 üncü maddeleri ile diğer iş kanunlarına göre ücretsiz izin sayılan süreler haricinde ayrıca bir takvim yılı içerisinde toplam bir ayı aşmayan ve işverenlerince belgelendirilen ücretsiz izin sürelerinde genel sağlık sigortalılıklarının devam edeceği hüküm altına alındığından bir ayı aşan kısmi çalışmalarda eksik gün nedeni “06”, “07” ya da “17” olup, ay içinde “0” gün ve “0” kazanç bildirilen kayıtlar, eksik gün nedeni “7-Puantaj kaydı” ve “12-Birden fazla” ve “13-Diğer” seçilenler ya da “0” gün ve “0” kazanç bildirimin sürekli olarak yapıldığı tespit edilenler hakkında (a) bendi kapsamında bildirilen çalışmanın fiili olup olmadığı hususu araştırılarak sonucuna göre işlem yapılacaktır.

   Örnek 1- Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalı olup, 40,00 TL günlük kazanç üzerinden prim ödeyen ve 28/1/2014 tarihinde 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında her ay 5 gün kısmi süreli (eksik gün nedeni 06) olarak ve işverenince 40,00 TL günlük kazanç üzerinden çalışmaya başlayan sigortalı 2014 yılı Ocak ayında 27 gün (b) bendine, 4 gün (a) bendine tabi sigortalı olacak, takip eden aylarda (b) bendine tabi sigortalılığı 25 gün olarak bildirilecektir. Sigortalının 2014 yılı Mayıs ayında 15 gün kısmi istihdama tabi çalıştığı varsayıldığında Mayıs ayında 15 gün (b) bendine tabi sigortalı sayılacaktır.  Konu ferhat tarafından (02.Şubat.2015 Saat 17:18 ) değiştirilmiştir.
  aşkınbulduk bunu beğendi.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  252
  Buradan anlaşılan, soruyla beraber değerlendirecek olursak, emekli işveren, işveren sıfatıyla yürüttüğü işi devam ediyor. Ayda bir gün ise başka bir işyerinde 4/a sigortalı olarak çalışıyor. Yani 29 gün 4/b kapsamında, 1 gün 4/a kapsamında. Bence buradaki sıkıntı memurun size kendini ifade edememesinden kaynaklanıyor. Her ay 30 gün olmalı derken, 29 gün 4/b li 1 gün 4/a lı olacak, kesintinin olmaması için 30 gün üzerinden 4/a lı gözükmesi gerekir demeye getiriyor.
  Yoksa sizden 29 günlük 4/a primi istemiyor. Dolayısıyla 4/b devam ettiği için işveren sıfatından dolayı, %15 lik emekli maaşının üzerinden yapılacak kesinti makul müş gibi görünüyor.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  526
  Gökhan Kılıçoğlu akadaşımız farklı bir görüş yazısı eklemiş izniyle ekliyorum ancak sgk patron olduğu için maalesef onun dediği oluyor.  EMEKLİ AYLIĞINDAN KISMİ SÜRELİ SGDP KESİLİR Mİ?

  YazılarınızıAli Tezel com sayfasından takip ediyorum.
  İki gün önce okuduğum sosyal güvenlik yazısında kafama takılanları sizinle paylaşmakistiyorum.
  Okursorusunda yazara şunları soruyor;
  Emekli Sandığı'ndan emekli olduktan sonra kendine ait bir işyeri açmış. Emekli maaşından sosyal güvenlik destek primi kesiliyor. Başka bir işyerinde haftada iki gün noter sözleşmesiyle mesul müdürlük teklifi alıyor. Emekli aylığından sosyalgüvenlik destek primi kesintisi duracak mı? diye soruyor.
  Yazarın cevabı ise;
  4/akapsamındaki çalışmanız kısmi süreli olacağı için, iki günlük destek primini işvereniniz öder, 28 günlük destek primi de aylığınızdan kesilir olarakverilmiştir.
  Bu sorunun doğru yanıtı nasıl olacaktır?MERAKLI OKUR
  SosyalGüvenlik Destek Primi Uygulaması Sosyal Güvenlik Dünyasında İki Şekli İleKarşımıza Çıkar:
  1.)Emekli Sandığı,SSK ,Bağ-Kur,Banka,Borsa Sandık emeklisi kendiad ve namından dolayı bir işyeri açar ,şirket ortağı yada vergi mükellefi olur ise %15oranında SGDP primi emekli aylığından kesilir.Bu prim miktarı da 4/1-(b) kapsamındakilere ödenen en yüksek yaşlılık aylığındanalınabilecek sosyal güvenlik destekpriminden fazla olmayacaktır.
  2.)1/10/2008tarihinden önce Sosyal Güvenlik Kurumlarından sigorta girişi olanlar Kamu Kurumları hariç olmak üzere Özel Sektöre ait işyerlerinde çalışmaya başladıklarında SSK kapsamında 4-1(a) olarak sigortalı olurlar . İşçi maaşından %7,5 işverenden %22,5 oranında aynızamanda %1 ile 6,5 oranında Kısa Vadeli Sigorta Kollarından SGDP Primi Kesilir.
  Okur ise bir işyeri sahibi ,kendisine bir iş teklifi yapılmış.Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışacaktır.
  Dolayısıyla Kısmi süreli sigortalılar için belirlenen esaslar dahilinde SGDP primini işveren tavan ve taban kapsamında ödeyecektir.
  Haftada 2 gün üzerinden ayda 8 gün Kısmi Süreli Çalışma Sözleşmesi yapılmış ise 8 günlük 4-1(a) kapsamında SGDP ödemesi yapılacaktır.
  Emekli sandığı kapsamından aldığı emekli maaşından hiçbir kesinti olmadan almaya devam edecektir.
  Emekli aylıklarından Kısmi Süreli olsa da SGDPKesintisi yapılamaz.
  Bununla ilgili düzenleme de 2011/36 sayılı Genelgede örnek ile açıklanmıştır.
  Hizmet çakışmalarında sosyal güvenlik destek primi uygulaması:
  4. maddeninbirinci fıkrasının (a-SSK) ve (b-Bağ-Kur) bentlerine tabi hizmet çakışmalarındasosyal güvenlik destek primine tabi sigortalılar hakkında 01.03.2011 tarihindenitibaren (a-SSK) bendi kapsamındaki sigortalılık esas alınarak işlemyapılacaktır.

  Örnek:
  01.03.2003tarihinden itibaren 4. maddenin birinci fıkrasının (b-Bağ-Kur) bendi kapsamındayaşlılık aylığı alan sigortalının esnaf sigortalılığının devam etmesi nedeniyleaylığından sosyal güvenlik destek primi kesilmektedir. Sigortalının 03.06.2011tarihinde 4. maddenin birinci fıkrasının (a-SSK) bendi kapsamında çalışmaya başlaması nedeniyle aylıklarından yapılan sosyal güvenlik destek primi kesintisi 2.06.2011 tarihi itibariyle kaldırılacaktır.

  ALİ TEZEL üstad’ın yazısı ile son veriyoruz.(23/11/2011 HaberTürk)
  Emekliler SGDP’den kurtulmak için 1 gün SSK’lı olun
  Torba Kanun kurtulma yolunu açtı
  6111 sayılı Torba Kanun ile 5510 sayılı Kanun’un 53 üncü maddesinde çokönemli değişiklik yapıldı bu değişikliğe göre, bir kişi birden çok sosyalgüvenlik çeşidine tabi çalışıyorsa SSK’ya Bağ-Kur’a göre öncelik verildi.Mesela, bir kişi vergi mükellefi olup Bağ-Kur’lu iken gidip bir başka işyerindebir gün dahi olsa SSK’lı işe girerse Bağ-Kur’a prim ödeme yükümlülüğü sona ermeye başladı. Bu uygulamanın başlangıcı da 1 Mart 2011 günüdür. Yani artık SSK ve Bağ-Kur çakışmaları 1 Mart 2011 gününden sonra bitti.
  Emekliler için de geçerli
  Aynı uygulama emekliler için de geçerli. Yani, şu anda nereden emekli olursa olsun emekli maaşlarından yüzde 15 oranında SGDP kesintisi olan bir emekli, gidip bir işyerinde ayda en az 1 gün SSK’lı olursa maaşından tek kuruş SGDP kesintisi olmayacaktır.
  GÜNÜN SÖZÜ
  "Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz'' - ZİYA PAŞA
  Konu ferhat tarafından (02.Şubat.2015 Saat 17:19 ) değiştirilmiştir.

 10. #10
  aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  2.355
  sn.arkadaşım;

  bizde bunun istenilemeyiceğini, söylüyoruz..
  Ne Mutlu Türküm Diyene!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İSMMMO’da Çalışmak Varmış
  Konu Sahibi mkulte Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 24
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2013, 19:18
 2. Cevap: 10
  Son Mesaj : 09.Haziran.2011, 01:41
 3. Ne kadar çok bedavacı varmış
  Konu Sahibi FeyyazUçar Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 12.Ekim.2009, 13:09
 4. SGK?nın Erken Ödeme İndiriminin Yalnızca Adı Varmış
  Konu Sahibi nane Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Kasım.2008, 15:08
 5. 16-369 Ek Genelge
  Konu Sahibi rimess Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Eylül.2006, 17:16

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36