cfo-bmi

Like Tree2Beğeni
  • 2 Post By Rietveld

Konu: Kendi Şirketinden 4a Sigortalı Olan Kişi..

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2012
    Mesajlar
    106

    Kendi Şirketinden 4a Sigortalı Olan Kişi..

    Merhaba
    01.10.2008 Öncesi kendi şirketinden 4A sigortalı olanların 4B li sayılması gibi bir durum yok... 4A Sigortalılık geçerli ama hiç kesintiye uğramaması ve eksik gün beyan etmemesi gerekli... ( böyle biliyoruz )

    Ancak ilgili kişi 2009 yılında sağlık problemi nedeni ile hastane raporuyla 15 gün istirahatli görünmüş..

    Bu durum kesinti-eksik gün sayılır mı ? 4A Sigortalılığı tehlikeye girmiş mi ?

    Teşekkür ederim... Saygılar..


  2. #2
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.396
    Kesintiye uğramaması derken hiç işten çıkışı yapılmaması demek istiyor. Yani istirahat raporu alabilir eksik günü olabilir onda sıkıntı yok. Herhangi bir kesintiye uğramaz.

    "01.10.2008 tarihinden önce ortağı olduğu şirkette hizmet akdine bağlı olarak çalıştığı için 506 sayılı Kanun kapsamında sigortalı olanların bu durumları devam ettiği sürece 5510 sayılı Kanun’un 4. Maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalılıkları devam ettirilebilir."

    Bu durum devam ettiği sürece diyor yani sigortalılık devam ettiği sürece sıkıntı yok.
    TLHOMR ve nguroy bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2015
    Mesajlar
    10
    arkadaşlar bu konuda 2008 diye bir milat yok eğer 4/a kapsamında çalıştığınız ltd şirkette hisse olduysanız bağkurlu(4/b) olmanıza gerek yok. bunu 05/03/2009 tarih B.13.2 sgk.0.10.03.00 - 196 sayılı ve sigortalılık işlemleri konulu 2009/37 sayılı genelgenin 6.1-2 maddesinde bulunan ''sigortalının Kanunun 4. maddesinsinin birinci fıkrasının a ve b bentlerinde tabi çalışmasının bulunması halinde önce başlayan sigortalılık esas alınacaktır'' hükmünden hareketle 4/a sigortalılığı kesintiye uğramadığı taktirde 4/a lı olarak devam eder

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Alıntı sting Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bu konuda 2008 diye bir milat yok eğer 4/a kapsamında çalıştığınız ltd şirkette hisse olduysanız bağkurlu(4/b) olmanıza gerek yok. bunu 05/03/2009 tarih B.13.2 sgk.0.10.03.00 - 196 sayılı ve sigortalılık işlemleri konulu 2009/37 sayılı genelgenin 6.1-2 maddesinde bulunan ''sigortalının Kanunun 4. maddesinsinin birinci fıkrasının a ve b bentlerinde tabi çalışmasının bulunması halinde önce başlayan sigortalılık esas alınacaktır'' hükmünden hareketle 4/a sigortalılığı kesintiye uğramadığı taktirde 4/a lı olarak devam eder


    Bu bilgi tamamen yanlış. daha doğrusu yorumu yanlış. kendi şirketinde olmaz
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kendi İşyerinde 4/a Sigortalı Olan İşverenin Durumu
    Konu Sahibi burçak Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 40
    Son Mesaj : 22.Mart.2017, 18:05
  2. Cevap: 7
    Son Mesaj : 22.Ekim.2015, 11:57
  3. Bağkurlu Olan Kişi'nin Sigortalı Olması
    Konu Sahibi EypCkmk Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 18.Eylül.2012, 15:42
  4. Cevap: 3
    Son Mesaj : 08.Mart.2012, 09:44
  5. Cevap: 4
    Son Mesaj : 10.Mart.2010, 21:55

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36