Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu konuyla ilgili İŞKUR'a mesaj atmıştım gelen cevap şöyle :

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Birimimize iletmiş
olduğunuz 19.03.2012 tarihli başvurunuza istinaden hazırlanan cevap metni ilişikte gönderilmiştir.

Aylık İşgücü Çizelgesi, yerel düzeyde istihdamın ve işgücü hareketlerinin güncel ve güvenilir bir şekilde izlenmesini ve değerlendirilmesini sağlar. Bu form ile 1+ istihdamlı kamu işyerleri ile 10+ istihdamlı özel sektör işyerlerinden, o ay içerisinde aşağıdaki bilgiler ayrıntılı olarak toplanacaktır. (4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu_nun 21. Maddesi gereği). İlgili ayın verileri, en geç takip eden ayın sonuna kadar işveren veya Kurum İl/Şube Müdürlüklerince sisteme girilir. Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur. Bu bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket eden özel kesim işyerlerine 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi gereğince idari para cezası verilir.

Ama tabi şöyle bir durum var. Diyelim 1 yıl boyunca 10 kişi olmadı çalışan sayınız. Sonra 10 kişiye çıktınız. Sadece 10 kişi olduğunu ayı giriş yapma şansınız yok. O 1 yıllık süre içindeki tüm ayları giriş yapıp daha sonra 10 kişi olduğunuz aya gelmeniz gerekiyor. İş gücünüzü azaltmak için her ay giriş yaparsanız lehinize olur ama zorunluluk yok 10 kişi değilseniz.
Yanlış bilgi vermişler! Kanun açık 50 ve üzeri çalışanı olan için zorunlu, altı için ise kurum resmi yazı ile bilgi istediğini size tebliğ etmesi durumunda zorunluluk doğar. Telefonla, faxla vs bilgi isteyemezler.