kamu işçi maaş

Like Tree7Beğeni
 • 2 Post By Rietveld
 • 1 Post By keremcem
 • 1 Post By şeref aydemir
 • 1 Post By şeref aydemir
 • 1 Post By şeref aydemir
 • 1 Post By şeref aydemir

Konu: Kısmi Süreli Çalışma

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  1.127

  Kısmi Süreli Çalışma

  Merhaba Arkadaşlar,

  kısmi süreli çalışmada saatlik değilde , günlük anlaşma olabilir sanırım.Konu ile araştırma yaptığımda hiç günlük çalışma örneğine rastlamayınca sizlere danışma gereği duydum.
  haftada 2-3 gün tam çalışma yaptırsak günde 9 saatten, 27 saati tamamladığımızdan kısmi süreli çalışmaya giriyor sanırım.
  bu durumda hafta tatili ücretini akıbeti nasıl olur sizce ?


 2. #2
  Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Mesajlar
  3.397
  Günlük çalışma saati 7,5 saattir. 27/7,5=3,6 gün çıkar. Bunu yukarı yuvarlarız yani haftada 4 gün göstermeniz gerekiyor. Haftalık 45 saati tamamlamadığı için hafta tatili hakkı yoktur.
  ceres ve aşkınbulduk bunu beğendi.
  __Emrah GEDIK__ RSA

 3. #3
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.743
  Hafta tatili ücretine hak kazanma açısından ;
  belirlenen iş günlerinde , belirlenen çalışma süresini tamamlayan çalışan 1 günlük ücretli hafta tatiline hak kazanır diyor iş kanunu.
  Bu duruma göre hafta tatili ücretini de oranlama yapmadan tam olarak ödemeniz gerekir diye düşünüyorum.
  ceres bunu beğendi.

 4. #4
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.714
  Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışma yönünden,haftalık çalışma süresine ilişkin sınırlayıcı hüküm var ama günlük çalışma süresine dair örneğin 7.5 saat sınırlaması var mı?
  ceres bunu beğendi.

 5. #5
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.714
  Kısmi süreli(yani işyerinde belirlenen iş günlerinde tam çalışmayan ve işyerinde belirlenen çalışma süresini tamamlamayan)çalışmalarda h.tatili ücretine hak kazanma yönünden,orantılı olarak hesaplama yapılmasının(13 cü maddenin son fıkrasına göre) daha uygun olacağı düşüncesindeyim
  ceres bunu beğendi.

 6. #6
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.714
  Kısmi süreli çalışmada,malum kural olarak saat ücretli çalışma sözkonusu,buna göre günlük veya aylık ücret tanımı yapılmamalı ve hesaplama şekli yönünden;
  a-asgari ücretten az olmamak kaydıyla,belirlenecek uygun ücret miktarı üzerinden saat ücretin bulunarak,...tl x...saat=tekabül eden ücretin ödenmesi,
  b-haftalık çalışma süresinin daha az(2/3) belirlenmesi zorunludur,günlük çalışma süresinin ise 11 saati aşmaması ve fazla çalışma,aynı zamanda f.sürelerle çalışma yaptırılmaması,
  c-önce haftalık çalışma saat süresinin esas alınarak,bir ay içindeki çalışma saati/süresi toplamının 7.5 a bölünmesiyle aylık prim gün sayısının bulunması,
  d-en başta belirttiğim noktaya ilişkin olarak,kısmi süreli sözleşmeye "aylık ücret"yazılmamalı,(saatlik çalışma ve saat ücret esas alınmalı)
  şeklinde düşünmekteyim.
  Konu şeref aydemir tarafından (07.Nisan.2015 Saat 11:51 ) değiştirilmiştir.
  ceres bunu beğendi.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  1.127
  çok teşekkür ederim arkadaşlar değerli zamanınızı ayırdığınız için,
  bende aşağıdaki yazıyla konuyu sonlandırayım.Kısmi süreli çalışma çok güzel izah edilmiş...

  iyi çalışmalar dilerim...

  Rıza EROĞLU / PwC Türkiye İş ve Sosyal Güvenlik Hizmetleri Kıdemli Danışmanı
  Kısmi süreli (part-time) iş sözleşmesi ile işyerinde çalışan işçilerin hafta tatili haklarının bulunup bulunmadığına ilişkin farklı görüşler ve uygulamalar bulunmaktadır. Mevzuatta açık bir hüküm bulunmaması nedeniyle doktrinde tartışılan bu konuya ilişkin işverenler ile kısmi süreli çalışan işçiler arasında uzlaşmazlıklar çıkmakta, birbiri ile çelişen idare ve yargı kararları bulunmaktadır.
  Hafta tatilinin yasal dayanağı
  Hafta tatili ücretini düzenleyen İş Kanunu'nun 46'ıncı maddesinde 63'üncü maddeye göre belirlenen işgünlerinde çalışmış olmaları koşulu ile 7 günlük zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme verilmesi öngörülmüştür.
  İş Kanunu'nda çalışma süresi "İşin Düzenlenmesi" başlıklı 63'üncü maddede haftalık en çok 45 saat olarak belirtilmiştir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır hükmü yer almaktadır. Ancak taraflar aralarında anlaşırlarsa çalışma süresi haftanın çalışılan günlerine günde 11 saati aşmamak üzere farklı biçimlerde dağıtılabilir.
  Hafta tatiline hak kazanmada çalışılmadığı halde çalışma süresinden sayılan bazı zamanlar da hesaba dahil edilir. Kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri, evlenmelerde üç güne kadar, ana, baba, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri ile bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinler ile hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri çalışma süresinden sayılmaktadır.
  Kısmi süreli çalışanların hafta tatili hakkı var mıdır?
  Tartışma İş Kanunu'nun 46'ncı maddesinde hafta tatiline hak kazanmak için 63'üncü maddede öngörülen haftalık çalışma süresinin doldurulması gerektiğinin belirtilmesinden kaynaklanmaktadır. Konu hakkındaki farklı görüşleri şu şekilde özetlemek mümkün;
  1- Çalışmaları 45 saatin altında olduğundan kısmi süreli çalışanların hafta tatili hakkı yoktur görüşü
  Bazı yazarlar bu süreyi haftalık 45 saat olarak dikkate aldıklarından, kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilerin haftada 45 saat çalışmalarının mümkün olmaması nedeni ile hafta tatili ücretine hak kazanamayacaklarını iddia etmektedirler. Ancak burada kısmi süreli çalışanın birden fazla işyerinde çalışması ihtimali göz ardı edilmektedir. Bu görüşe göre örneğin üç işyerinde 15'er saat çalışan işçi haftada 45 saat çalıştığı halde hafta tatiline hak kazanamayacaktır.
  2- Haftanın 6 günü çalışmayan işçinin hafta tatili hakkı yoktur görüşü
  Diğer bir görüşe göre ise hafta tatiline hak kazanabilmek için haftanın tatilden önce ki çalışma günlerinde çalışmış olmak hafta tatiline hak kazanmak açısından yeterlidir. Yani günde 2 saat ve haftanın 6 günü toplam 12 saat çalışan kısmi süreli işçi hafta tatiline hak kazanabilecektir. Burada örneğin haftada 3 gün 10' ar saat olmak üzere toplam 30 saat çalışan işçi açısından bir hakkaniyetsizlik doğmaktadır. Bu teze göre kısmi çalışan olmasa bile haftada 4 gün 11 saat çalışarak 44 saat çalışan işçi dahi hafta tatiline hak kazanamayacaktır.
  3-Haftalık çalışma süreleri ile orantılı hafta tatili hakkı vardır görüşü
  İş Kanunun "kısmi ve tam süreli iş sözleşmesi" başlıklı 13'üncü maddesinde "kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin kısmi süreli olmasından dolayı tam süreli emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz" hükmü kısmi süreli çalışan işçinin hafta tatili hakkından mahrum bırakılamayacağını ifade etmektedir. Daha da önemlisi maddenin devamında yer alan "kısmi süreli çalışan işçinin ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatleri, tam süreli emsal işçiye göre çalıştığı süreyle orantılı olarak ödenir" ifadesi kısmi süreli çalışan işçilerde hafta tatili ücretinin ne şekilde hesap edileceğine ilişkin bilgi vermektedir.
  İş Kanunu'nun 63'üncü maddesinde belirtilen 45 saatlik süre, haftalık çalışmaya ilişkin bir üst sınırdır. Haftalık çalışma süreleri iş sözleşmeleri ya da işyeri uygulamaları ile tabi ki bu sürenin altında belirlenebilir. Yasanın 46.maddesinde bahsi geçen 63.maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olma koşulu, iş sözleşmesi ile ya da işyeri uygulaması olarak gelişen ve işçi ile işveren arasında belirlenen haftalık çalışma günlerini ifade etmektedir. Örneğin iş sözleşmesi ile haftada 3 gün ve günde 10 saat çalışılması kararlaştırılmışsa haftada 3 gün çalışan kısmi süreli işçi hafta tatiline hak kazanacak, haftada 2 gün çalışırsa hak kazanamayacaktır. Yasanın 63.maddesi açıkça çalışma süresinin en çok 45 saat olduğunu, bu sürenin aksi kararlaştırılmamışsa haftanın çalışılan günlerine eşit bölüneceğini belirtmektedir. İş sözleşmesi ile çalışma süremizi 30 saat belirleme ve bu süreyi de (aksini kararlaştırarak) haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölmeme hakkımız bulunmaktadır.
  Burada dikkat etmemiz gereken bir diğer husus Yasanın 13.maddesi gerekçesidir. Gerekçede "Kısmi süreli iş sözleşmesine göre çalıştırılan işçi, işyerinde haftanın 2 günü iş görmeyi üstlendiğinde bu çalışma düzeni itibarı ile hafta tatili ücretine hak kazanamayacağı gibi, öğleden sonra çalışmaya başlayan işçinin, işverenin sabahları işe başlamak üzere tahsis ettiği servis aracından veya öğle yemeğinden yararlanması da mümkün değildir. " denmektedir. Burada yasa koyucunun kısmi süreli çalışan işçinin haklarını korumakla, tam süreli işçiye göre haksız kazanç elde edilmesi arasında bir denge gözetmeye çalıştığı anlaşılmaktadır. Yasanın gerekçesini de dikkate alarak haftada 2 gün çalışan kısmi süreli işçiye hafta tatili ücreti ödenmeyeceğini söyleyebiliriz. İşyerinde haftada 3 gün ve üzeri çalışan kısmi süreli işçiye ise orantılı olarak hafta tatili ücreti ödenecektir.
  Kısmi süreli işçinin hafta tatili ücretinin hesabı nasıl olacaktır?
  Diyelim ki tam zamanlı olarak haftada 45 saat çalışan işçi 10 lira saat ücreti üzerinden 7,5 saat x 10 = 75 lira hafta tatili ücretini çalışmadan almaktadır. Hafta da 4 gün toplam 30 saat çalışan kısmi süreli işçi de bu durumda orantısal olarak (45 saat karşılığında 7,5 saat hafta tatili kullanıyorsa, 30 saat karşılığında 5 saat hafta tatili kullanacaktır) 5 saat x 10 = 50 lira hafta tatili ücreti alacaktır.
  Sonuç olarak İş Kanunun "kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin kısmi süreli olmasından dolayı tam süreli emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz" hükmü gereğince kısmi süreli çalışan işçinin hafta tatili hakkından mahrum bırakılamayacağını, haftada en az 3 gün ve iş sözleşmesi ile belirlenen iş günlerde çalışmış olması koşulu ile kısmi süreli çalışan işçinin çalışma süresi ile orantılı hafta tatili izin hakkının bulunduğunu söyleyebiliriz.

 8. #8
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.714
  Daha önce Sn.BESdanışmanlık,"Kısmi süreli istihdam soruları"başlığı altında,14 madde den ibaret sorular sormuş,ekseriyetini cevaplandırmıştık.Aslında kısmi süreli çalışma olayının,tüm yönleriyle ele alınarak paylaşılmasında yarar var.
  BSEdanismanlik bunu beğendi.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2011
  Mesajlar
  341
  Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Daha önce Sn.BESdanışmanlık,"Kısmi süreli istihdam soruları"başlığı altında,14 madde den ibaret sorular sormuş,ekseriyetini cevaplandırmıştık.Aslında kısmi süreli çalışma olayının,tüm yönleriyle ele alınarak paylaşılmasında yarar var.
  Kısmi Süreli İstihdam Soruları

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Saatlik Çalışma Üzerinden Kısmi Süreli Çalışma Olur mu ?
  Konu Sahibi SerhanSerhan Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 08.Ocak.2019, 01:20
 2. Kısmi süreli çalışma hk.
  Konu Sahibi evremm Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2010, 17:08
 3. Kısmi Süreli Çalışma Agi
  Konu Sahibi mes_ar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 24.Mayıs.2010, 15:41
 4. Kısmi Süreli ve Belirli Süreli Çalışma.
  Konu Sahibi PERS12 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Temmuz.2008, 09:25
 5. Kısmi Süreli Çalışma
  Konu Sahibi Ebrar Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Mayıs.2007, 12:12

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36