kamu işçi maaş

Konu: Belirli Süreli İş Sözleşmesinde Analık İzni

Belirli Süreli İş Sözleşmesinde Analık İzni

Merhabalar;

Emin olamadığım bir konu var bu konuda yardım rica ediyorum.

Belirli süreli sözleşmesi olan bir personel hamileliğinin 6.ayında iş sözleşme süresi bitiyor. Hamilelik dolayısıyla 32 hafta olmadan iş sözleşmesi fesih edilebilir mi? Yada rapor ücretini alması ve raporunu kullanabilmesi için bir yol var mıdır?Bu konuda fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

iyi çalışmalar

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Gebelik süresi 40 hafta, doğum izni doğumdan önceki 8 hafta ve sonraki 8 hafta,
    doğumdan önceki 8 haftalık doğum iznine ayrılabilmek için 32.haftayı çalışan olarak tamamlamış olmak gerek, oysa sizin örneğinizde 24.veya 25.haftada belirli süreli sözleşme süresi dolmuş oluyor, bu sebeple de,eğer sözleşme yenilenmezse doğum öncesi raporu ve ücretini alabilme şansı yoktur.

merhaba,

hamileliğinde 8. aya girmeden doğum izni başlamıyor.
    8. aya girmeden süreli sözleşmesi fesih oluyorsa yapacak bir şey olmadığını düşünüyorum.

Analık nedeniyle işgörmezlik ödeneği alabilmenin ilk şartı olarak "Geçici iş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün Kısa Vadeli Sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir". Ayrıca kişinin "sigortalı" olması gerekmektedir. Sigortalı olma niteliği ise işten çıkış tarihinden 10 gün sonra biter. İlk şartta sıkıntı olmaz. Ancak kadın işçinin doğumdan önceki son 10 güne kadar çalışması gerekmekte. İkinci şartı sağlarsanız ödenekten yararlanabilir. Öneri olarak belirli süreli iş sözleşmesini geçerli neden ortadan kalkmadıysa 3 ay daha uzatın.

İşveren sözleşmeyi fesih etmezse 32.haftaya kadar olan kısmı raporlu olarak geçirebilir değil mi?

32. haftaya kadar olan kısım değil 32. haftadan sonra raporlu oluyor zaten.

sgk çıkışı yapılmazsa işveren prim ödemeyip eksik gün bildirimi yapacak.

Alıntı hilmi1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    32. haftaya kadar olan kısım değil 32. haftadan sonra raporlu oluyor zaten.

sgk çıkışı yapılmazsa işveren prim ödemeyip eksik gün bildirimi yapacak.
    Bahsettiğiniz konuyu anladım.Lakin benim öğrenmek istediğim işveren belirli süreli sözleşmeyi fesih etmezse şayet iyi niyet gösterir de devam ettirirse 32.haftaya kadar kalan kısmı raporlu devam ettirebilir mi?(32.haftada doğum öncesi başlayacak onun dışında iş görmezlik raporundan bahsediyorum.)Böylece işverene de herhangi bir külfet kalmayacak...

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İşverene külfeti belirli süreli sözleşme belirsiz süreliye dönebilir. Buda ihbar tazminatı açısından önemlidir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı ardag87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğiniz konuyu anladım.Lakin benim öğrenmek istediğim işveren belirli süreli sözleşmeyi fesih etmezse şayet iyi niyet gösterir de devam ettirirse 32.haftaya kadar kalan kısmı raporlu devam ettirebilir mi?(32.haftada doğum öncesi başlayacak onun dışında iş görmezlik raporundan bahsediyorum.)Böylece işverene de herhangi bir külfet kalmayacak...
    dediğiniz şekilde raporla 32. haftaya kadar raporlu olabilir ama ben tasvip etmiyorum bu tarz uygulamaları eğer bu şahısın doğum izni hakkı doğmuyorsa normal şartlarda değişik yollardan izin almak etik açısından uygun değil.

Alıntı hilmi1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dediğiniz şekilde raporla 32. haftaya kadar raporlu olabilir ama ben tasvip etmiyorum bu tarz uygulamaları eğer bu şahısın doğum izni hakkı doğmuyorsa normal şartlarda değişik yollardan izin almak etik açısından uygun değil.
    Haklısınız Hilmi Bey malesef etik değil lakin hamile bir bayanın bu ödeneği almaya hakkı varken sgklı iken sadece belirli süreli olduğu için bu ödeneği alamaması da bir o kadar etik değil bence...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)