kamu işçi maaş

Konu: 4a Lı Çalışırken Ltd.Şirketi Ortağı Olmak

4a Lı Çalışırken Ltd.Şirketi Ortağı Olmak

Merhabalar

Bir firmada sigortalı çalışırken ltd şirketi kurmak istediğimiz de bağkurlu olma durumu nasıl olur. Bildiğim kadarıyla
    çalıştığın yerden sigortan kesintiye uğramadığı sürece sahıs şirketi kurduğunda bağkurlu olunmuyordu. Sermaye şirketleri için de bu şekilde midir ?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı kdryksk83 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar

Bir firmada sigortalı çalışırken ltd şirketi kurmak istediğimiz de bağkurlu olma durumu nasıl olur. Bildiğim kadarıyla
    çalıştığın yerden sigortan kesintiye uğramadığı sürece sahıs şirketi kurduğunda bağkurlu olunmuyordu. Sermaye şirketleri için de bu şekilde midir ?

Şu anda değil 1,10 2008 den önce girişi yapılmış 4a lılar için geçerlidir. Ancak son günlerde SGK bir genelge çıkarıp olabilir dedi ama daha net değil.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu anda değil 1,10 2008 den önce girişi yapılmış 4a lılar için geçerlidir. Ancak son günlerde SGK bir genelge çıkarıp olabilir dedi ama daha net değil.
    Üstadım sizin dediğiniz 01.10.2008 den sonra olamaz durumu kendi ltd.şirketinde ssk lı gözükenler için biliyorum ben yoksa bir kişi A firmasında ssk lı olarak çalışıyor ve kesintisiz 30 gün gözüküyor ise daha sonra kurulacak ltd.şirketine ortak olsun veya a.ş. in yönetim kuruluna girmiş olsun ssk kesintiye uğramadığı sürece bağkurlu olması gerekmiyor biliyorum..

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı farukyasar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstadım sizin dediğiniz 01.10.2008 den sonra olamaz durumu kendi ltd.şirketinde ssk lı gözükenler için biliyorum ben yoksa bir kişi A firmasında ssk lı olarak çalışıyor ve kesintisiz 30 gün gözüküyor ise daha sonra kurulacak ltd.şirketine ortak olsun veya a.ş. in yönetim kuruluna girmiş olsun ssk kesintiye uğramadığı sürece bağkurlu olması gerekmiyor biliyorum..
    Evet haklısınız başka yerde 4a lı ise bağkura gerek kalmıyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

teşekkür ederim evet başka bir yerde sigortalı ve ltd.şirket kuracak. Kendi firmasında sigortalı değil. Tamam o zaman bağkurlu olmayacak. İyi akşamlar.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Artık başka bir yerde sigortalı kesintiye uyratıp bir diğer yerde sigortalı olduğunda dahi olabiliyor. Örn; Eskiden beri sigortalı olunan yerden 22/07/2015 çıktı, 23/07/2015 başka bir yerde 4-a çalışmaya başladı 01/06/2015 4-b gerektirecek şirket ortaklığı olmasına rağmen 4-b geçiş olmaz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)