kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Puantaj Usülü Eksik Günler Hakkında

Puantaj Usülü Eksik Günler Hakkında

Bir mükellefimize eksik günlerle ilgili resen prim ve ipc çıkarılmış.Kuruma gittiğimizde 2014/mayıs ayında puantaj kayıtlarında 19 mayısın primini ödemediğimiz için resen prim ve ipc çıkartılmış.
    15.05.2014 ay içinde işe başladığı tarih.puantaj şu şekilde
    15-16-17-20-21-22-23-24-30-31. günler işaretledim 10 gün gösterdim.Haliyle 7 gün eksik gün var.bana dedilerki 19 mayıs tatilini de hakeder 19 mayısın da primini ödemeniz lazım.Dedim bu adam puantaj usulü çalışıyor o gün çalışmadıki neden gösterelim.Hayır hakeder resmi tatiller gösterilecek dedi.
    ben de sordum 30 günde 1 gün çalıştı diyelim ayın 2si,bir de 19mayısı da dahil edip 2 gün mü göstereceğim dedi.Evet dedi.Ne alaka bayram tatilinin denk aldığı ayda 3 gün çalıştı diyelim ayrıyetten çalışmadığı halde 4 günlük bayram tatilini de dahil edip 7 günün primini ödeyecekmişiz.Böyle bir şey var mı?Saçma değil mi?

alo 170 i aradım evet doğru dedi 4857 kanunun 47.maddesini okudu. madde 47 şu:
    Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü
    olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak
    çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.
    Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bir iş sözleşmesi varsa, çalıştığı günler karşılığında ücret ödeniyorsa,
    bayram ve genel tatil günü ücretlerine hak kazanır, bunda nasıl bir anormallik gördünüz anlayamadım.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir iş sözleşmesi varsa, çalıştığı günler karşılığında ücret ödeniyorsa,
    bayram ve genel tatil günü ücretlerine hak kazanır, bunda nasıl bir anormallik gördünüz anlayamadım.
    GEçtiğimiz bayram ayını ele alalım eylül ayı yani puantaj usülü çalışıyor.2015 eylül ayında 16 eylül günü çalıştı.Puantajda 1 gün gösterdim.Eylül ayı ayın16sını diye işaretledim.Ek10 verdim.Sgk diyor ki eylül ayında 22-23-24-25 inde kurban bayramı tatili var o günlerin de primini gösterip ödeyeceksin diyor.Ben niye eylül ayında 1 gün çalışan birini aylık prim hizmet belgesinde 5 gün gösterip 5 günlük prim ödeyeyim.Saçma değil mi?

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Arkadaşlar bu konuda benim bildiğim, bir işçiyi hafta içinde bu şekilde puantaj usulü ile çalıştırıyorsanız haftanın içinde 1 gün resmi tatil varsa, diğer günlerde de cumartesi dahil çalıştıysa o tatil gününü de, hatta/belki pazar gününü de vermen gerekir. Yani bir haftaya tamamlanır.
    Ancak ayda bir gün çalışmış işçiye tutup da aydaki 4 pazar gününü de vermek, çalışmış gibi göstermek mantıklı değil, zorlama bir düşüncedir.
    Konu ZİNDAN tarafından (02.Ekim.2015 Saat 17:54 ) değiştirilmiştir.

Denizli Sgk' mı istedi bunu?
    İstanbul'da böyle bir şey ile karşılaşmadım bugüne kadar!

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Gerçekten çok saçma birşey. İşçi aylık ücrete tabi çalışıyorsa o zaman tamam resmi tatiller işe gelmesede ödenir. Ancak puantaj usulü çalışan ve sadece geldiği günler için ödeme yapılan işçiye resmi tatilleri de ödemek mantıksız. Bir yanlışlık var bunda. Bence bağlı olduğunuz sgk merkezinin müdürü ile bir görüşün ve olayın yanlışlığını anlatın.
    ZİNDAN bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Evet bencede görüşün muhakkak, bu şekilde olması doğru değil, MSS1905 konu ile ilgili gelişmeleri bize de bildirirseniz iyi olur, önemli bir konu.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı MSS1905 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    GEçtiğimiz bayram ayını ele alalım eylül ayı yani puantaj usülü çalışıyor.2015 eylül ayında 16 eylül günü çalıştı.Puantajda 1 gün gösterdim.Eylül ayı ayın16sını diye işaretledim.Ek10 verdim.Sgk diyor ki eylül ayında 22-23-24-25 inde kurban bayramı tatili var o günlerin de primini gösterip ödeyeceksin diyor.Ben niye eylül ayında 1 gün çalışan birini aylık prim hizmet belgesinde 5 gün gösterip 5 günlük prim ödeyeyim.Saçma değil mi?
    Bu çalışanla aranızda nasıl bir iş sözleşmesi var? Nasıl oluyor çalışma günleri nasıl belirleniyor?

Denizli sgk eksik gün servisiyle görüştük.Alo 170 ile görüştüm.Tanıdık vasıtasıyla sigorta müfettişine sorduk.HEpsi aynı şeyi söyledi resmi tatillerin primi puantaj usulü ayda 1 kere gelmiş olsa bile o ay diyelim 19 mayıs var gösterilecek,30 ağustos var gösterilecek resmi tatil günlerinin primi ödenecek dediler.3 yerden teyit aldık.Hatta Denzizli sgk daki memur bizde teretdüte düştük.Ankara'ya genel müdürlüğe sorduk.Bu şekilde olacak demişler onlara da.Alo 170 4857 kanunun 47.maddesine göre dedi hatta.Orada detaylı olarak puantaj usulünü de kapsar falan yazmıyor kiç yorum bunların ki.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)