cfo-bmi

Like Tree4Beğeni

Konu: Staj Sürelerinin Emeklilikte Başlangıç Sayılması

Staj Sürelerinin Emeklilikte Başlangıç Sayılması

Merhaba Sayın Üstadlar,

Bildiğiniz üzere emeklilik hesaplamalarında, uzun vadeli sigorta kollarına prim ödemesi yapılmamış süreler hesaplama dışı bırakılıyor. Örneğin, Ticaret Liselerinde yapılan staj süreleri... Bununla ilgili pek çok kişi mağduriyet yaşamakta ve konu Tbmm'de taslak olarak beklemekteydi.

İnternette dolaşan bir haberde, bu taslağın kanunlaştığı ve bu mağduriyeti yaşayan kişilerin sigorta başlangıçlarının staj başlangıç tarihlerine çekildiği yazıyor. Bilgiyi teyit etmek için e-devletten giriş tarihimi kontrol ettim. Gerçekten de giriş tarihim staj başlangıç tarihime geri çekilmiş görünüyor.

Konuyla ilgili Sgk'nın sitesinde herhangi bir duyuruya rastlayamadım. Tbmm'nin sitesinde taslağın kanunlaştığı yazıyor. Tbmm'nin linkini aşağıda paylaşıyorum, inceleyebilirsiniz.

Bu bilgiyi nereden teyit edebilirim yardımcı olabilir misiniz?

Saygılarımla,
    Esman SAĞLAM

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/...sira_no=111782
    Emekli Olmayı Bekleyenlere Büyük Müjde, Hükümet Stajyer Sigorta Girişlerini Kabul Etti
    emansur ve URUM79 bunu beğendi.

bende baktım ilk işe giriş tarihi olarak gösteriyor hizmet dökümüne dahil edilmemiş 11.09.1995 ilk işe giriş tarihi fakat hizmet dökümü 1997 den başlıyor...
    Ne dem bakî, ne gam bakî, ya Hû

Alıntı emansur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende baktım ilk işe giriş tarihi olarak gösteriyor hizmet dökümüne dahil edilmemiş 11.09.1995 ilk işe giriş tarihi fakat hizmet dökümü 1997 den başlıyor...
    Daha önceden bu tarih yazmıyordu yanış hatırmamıyorsam. Bir güncelle olmuş ve tarihler revize edilmiş. Zaten staj döneminde emeklilik kollarına ödeme yapılmadığı için hizmet dökümünde çıkmaması normal. Burada amaç emeklilik hesaplamasında bu tarihi başlangıç olarak kabul etmeleri. Umarım haber doğrudur ve başlangıç olarak bu tarihler baz alınır.
    emansur bunu beğendi.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı emansur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Staj dönemi için prim ödemesi yapılmadığından hizmet görülmüyor ama o günleri borçlanma imkanı var.
    emansur bunu beğendi.

Alıntı İkra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha önceden bu tarih yazmıyordu yanış hatırmamıyorsam. Bir güncelle olmuş ve tarihler revize edilmiş. Zaten staj döneminde emeklilik kollarına ödeme yapılmadığı için hizmet dökümünde çıkmaması normal. Burada amaç emeklilik hesaplamasında bu tarihi başlangıç olarak kabul etmeleri. Umarım haber doğrudur ve başlangıç olarak bu tarihler baz alınır.
    çok daha önceleri bu tarih görünüyordu aslında, bir tarihten sonra görünmemeye başladı kanun değişikliklerinden olsa gerek, şimdi tekrar düzelttiler.
    inşaallah böyle kalır...
    Ne dem bakî, ne gam bakî, ya Hû

Emeklilikte bu tarih baz alınır ise; 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün ile tazminat alma hakkı da otomatikman doğuyor. 08.09.1999 tarihinden sonra ilk kez sigortalı olanlar için böyle bir hak yok. Ancak staj başlangıçları bu hesaplamalara dahil edilir ise ilk sigortalılık tarihi 08.09.1999 öncesine rastlayanların tazminat hakları da oluşacak.

Evet, ben de baktım, benim başlangıç tarihim de staj başlangıç tarihim olarak düzeltilmiş.

Yasa onaylanmış anladığım kadarı ile Resmi Gazete de yayınlanacak.

Alıntı URUM79 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasa onaylanmış anladığım kadarı ile Resmi Gazete de yayınlanacak.
    Sgk nın ve Alo 170 hattının haberi yok.Ama inşallah doğrudur.

Bazı sitelerde de bu haberin doğru olmadığı görülmektedir.

Staj Sigortası - Stajyer Emeklilik Bildirimi Hakkında Son Dakika Bilgileri 2016
    Konu haberedevam tarafından (02.Şubat.2016 Saat 12:25 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)