kamu işçi maaş

Konu: İşçi İstifa

allah hayırlısını çıkartsın hep karşımıza

mali müşavirlik sınavına hazırlanıyorum sorularım bu yüzden oluyor cvp veren herkese tşk ederim bana mali müşavirlik sınavı için kitap önerisi olan varmıdır acaba
    Konu sedazeyno tarafından (07.Ocak.2016 Saat 09:08 ) değiştirilmiştir.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı sedazeyno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mrb arkadaşlar konu şudur

a-işyerimiz taşeron ant gereği 2015 sözleşmesi yaptı.....................................bu sözleşmenin süresi belirliydi!....
    b-şimdi işçiler 31 aralık gibi yılbaşı için gitti istifa edip onları 3 kodu ile çıkardım..............işin süresi 31.12 de bitiyorsa niye istifa ettirdiniz ki?
    c-peki ya gitmeyen digerleri ne olacak.......................tabiri caizse "taş bitti inşaata paydos" zaten iş belirli süreli,işin bu durumuna bağlı olarak iş sözleşmesi de belirli süreli olacağından sorun yok,dolayısıyla işten çıkış nedeni kod.05
    d-şantiye 2015 kapanıp......................tam kapanmıyor,iş sona eriyor
    e-2016 sözleşmesi ile açılacak.............tam kapanmayıp,tekrar işe başlanacak
    f-18 ile mi çıkarmam lazım................hayır,sözleşme belirli süreli
    g--tazminat hakları yok.....................belirli süreli ise yok
    ğ-ama fesih bildirim hakları var onu da biliyorlar ama ..............sözleşme bilirli süreli ise bildirime gerek yok ama madem işcilerde bir beklenti var,bu durumda işveren bahsekonu işin süresine bağlı olarak çalışma süresinin .../.../.... tarihinde sona erdiğini işcilere bildirebilir
    h-yazılı olarak noter onaylımı olması lazım illa............gerekmez,
    NOT. bu olayda gitmeyen yani "c"şıkkı ındaki işciler yönünden tam anlaşılmayan hususlar var gibi!....

tşk ederim öncelikle şimdi işçiler tarafında hiçbir sıkıntı yok işler 2016 açılacak şantiye için ya gelirim ya gelmem memlekete gidiyorum dedigi için istifa imzalayıp gitti şantiye kapanmadan daha imzalayıp gittiler fakat diger işçilerin sözleşmeleri belirsiz iş sözleşmesi çünkü ne kadar çalışacakları belli degil aslında belirli yapmamız lazım degilmi iş 1 yıllık çünkü .. işçilere sonra erdigini bildiren işin yani 15 gün öncesinden bilgi verildi ben işçileri yine de 5 kodu ile mi çıkarmam lazım şuan yoksa işin sona ermesi 18 kodu ile mi

Bazen cevap vermekte zorlanıyoruz,çünkü başlangıçta soru tam tanımlan(a)mıyor.
    Alıntı sedazeyno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tşk ederim öncelikle şimdi işçiler tarafında hiçbir sıkıntı yok işler 2016 açılacak şantiye için
    a-ya gelirim ya gelmem memlekete gidiyorum dedigi için istifa imzalayıp gitti şantiye kapanmadan daha imzalayıp gittiler
    b-fakat diger işçilerin sözleşmeleri belirsiz iş sözleşmesi çünkü ne kadar çalışacakları belli degil aslında belirli yapmamız lazım degilmi iş 1 yıllık çünkü .. işçilere sonra erdigini bildiren işin yani 15 gün öncesinden bilgi verildi ben işçileri yine de 5 kodu ile mi çıkarmam lazım şuan yoksa işin sona ermesi 18 kodu ile mi
    Şimdi;
    a-bu grubdakiler istifa etmişler ise bunların işten çıkış nedeni kod.03(ilerisi açısından şimdilik detaya girmemize gerek yok)
    b-bu grubdakiler istifa etmediler,sözleşmeleri de belirsiz süreli ve şimdilik yapılacak iş de yok ise problem doğar ama bu işciler bu durumu önemsemiyor ve sizin için de sadece çıkış vermek yeterli ise kod.18 olabilir(bu işciler yılın belirli döneminde çalışıyor örneğin 1 mart da işbaşı yapıyor,aralık sonunda ayrılıyorlar ise hiç sorun olmaz,yok böyle değil aralıksız çalışmışlar ve bu sefer böylesi durum olmuş ise problem,bu durumu işciler sorun etmiyorlar/etmezler ise şimdilik yine sıkıntı çıkmaz,ne zaman çıkar derseniz,artık hiç çalıştırılmayacakları tarih/gün sorun çıkabilir)

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bazen cevap vermekte zorlanıyoruz,çünkü başlangıçta soru tam tanımlan(a)mıyor.

Şimdi;
    a-bu grubdakiler istifa etmişler ise bunların işten çıkış nedeni kod.03(ilerisi açısından şimdilik detaya girmemize gerek yok)
    b-bu grubdakiler istifa etmediler,sözleşmeleri de belirsiz süreli ve şimdilik yapılacak iş de yok ise problem doğar ama bu işciler bu durumu önemsemiyor ve sizin için de sadece çıkış vermek yeterli ise kod.18 olabilir(bu işciler yılın belirli döneminde çalışıyor örneğin 1 mart da işbaşı yapıyor,aralık sonunda ayrılıyorlar ise hiç sorun olmaz,yok böyle değil aralıksız çalışmışlar ve bu sefer böylesi durum olmuş ise problem,bu durumu işciler sorun etmiyorlar/etmezler ise şimdilik yine sıkıntı çıkmaz,ne zaman çıkar derseniz,artık hiç çalıştırılmayacakları tarih/gün sorun çıkabilir)
    evet ya sorun anlatırken sıkıntı yaşıyorum çok karışık gibi duruyor aslında a dediginiz de problem yok evet sonuçta adam istifa etti gitti istifa dilekçesi imzaladı ibraname imzaladı ama b de sıkıntı var şimdi benim diger sorum ben işçilere belirli iş sözlemesi mi yapayım işimiz 1 yıllık çünkü olurmu öyle

"b"grubundaki işciler öteden beridir çalışagelen işciler ise anlamı yok eğer dediğim gibi yıl içinde sadece 7-8-9 ay çalışıyorlar ise belirli süreli sözleşme yapınız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)