cfo-bmi

Konu: 3 Ay Sigortasız Kalmak

Question 3 Ay Sigortasız Kalmak

Arkadaşlar,Abiler,Ablalar herkese merhaba bir sorum olucaktı foruma yeni katıldım.Yaklaşık 2 aydır işsiz ve sigortasızım sağdan soldan duyduğuma göre 3 ay sigortasız kalınca sgk ya para ödemek zorunda kalıyormuşuz.Bu işin aslı astarı nedir merak ettim eğer böyle birşey varsa saçmalık değilmi beni aydınlatabilirmisiniz bilginiz varsa teşekkürler.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    "Genel sağlık sigortası" konusunu araştırın.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Kalan GSS Prim Borcu
    908,44 TL

hocam e devletten sorgulama yaptım böyle bişey çıktı bu parayı ödememmi gerekiyor işsizim zaten nasıl olucak bu

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    18 yaşını geçtikten sonra eğer okula devam etmiyorsanız, işsiz olduğunuzda bir sağlık güvenceniz olmadığında yani sigortalı olmadığınızda aylık gelir durumunuza göre devlete genel sağlık sigortası primi ödemek zorundasınız. SGK'ya gidiyorsunuz size evraklar veriyorlar bu evrakları kaymakamlığı falan götürüyorsunuz ve bunlara göre sgk size bir gelir durumu çıkartıyor bunun üzerinden hesaplanan primi her ay ödüyorsunuz. Bu gelire aynı evde yaşadığınız kişilerin gelirleri de dahil ediliyor sadece kendiniz olarak düşünmeyin.

Eğer bu gelir testini yaptırmazsanız sgk en yüksek düzeyden ödetiyor genel sağlık sigortası primini. Bir an önce sgk ya gidip gelir testi yaptırın.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Çıkan borcu da ödemeniz gerekecek muhtemelen.
    __Emrah GEDIK__ RSA

ben bunu yeni öğrendim asgari ücretlere çalışan biriyim 900 lirayı zaten ödeyemem üstüme malımda yok içerimi atıyorlar naparlarsa yapsınlar artık

Alıntı info34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben bunu yeni öğrendim asgari ücretlere çalışan biriyim 900 lirayı zaten ödeyemem üstüme malımda yok içerimi atıyorlar naparlarsa yapsınlar artık
    Sayın info34;

* Daha önceden gelir testi yaptırdınız mı ? Bu borcunuzdan haberiniz yoksa muhtemelen zamanında Gelir Testi müracaatı yaptırmadığınızdan GSS priminizi yüksek tutardan gösterme ihtimalleri var.İlk olarak bunun üzerine düşün derim.

* 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde Başbakanımızın vaatleri arasında GSS prim borçlarının silinmesi de bulunmaktaydı.Muhtemelen Gss kaynaklı prim borçlarınız silinecektir.
    Konu apogalize tarafından (07.Ocak.2016 Saat 15:01 ) değiştirilmiştir.

yarın kaymakamlığa gidicem benim bunlardan haberim yoktu hiç başımıza iş çıktı neyse sağolun ilgilendiniz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)