kamu işçi maaş

Konu: 5335/30 Kapsamında İşyeri ?

  1. #1
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.397

    5335/30 Kapsamında İşyeri ?

    Arkadaşlar bugün yeni bir sgk dosyası açtık. İnternet üzerinde işe başlama verdim. Orada yeni birşey gördüm ilk ekranda. 5335/30 kapsamında işyeri evet/hayır şeklinde bir bölüm var. İlk kez gördüm bunu yeni eklenmiş galiba. Nedir acaba bu bilen var mı ?

    __Emrah GEDIK__ RSA

  2. #2
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.146
    5335 kanun 30.md;
    Madde 30-
    Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Başbakan tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya
    müşterek kararnameyle atanan veya görevlendirilenler, Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev
    verilenler ile yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine ve Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına
    yapılacak atamalar hariç olmak üzere, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel
    bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve
    bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar. Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri
    uygulanmaz.

    (1)(2)

    (1) 21/1/2010 tarihli ve 5947 sayılı Kanunun 18 inci maddesiyle, bu fıkrada yer alan "yükseköğretim kurumlarının öğretim
    üyeliklerine" ibaresinden sonra gelmek üzere "ve Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına" ibaresi eklenmiş
    ve metne işlenmiştir.

    (2) 29/6/2011 tarihli ve 644 sayılı KHK’nin 37 nci maddesiyle, bu fıkrada yer alan “Cumhurbaşkanı tarafından atananlar,
    ibaresinden sonra gelmek üzere “Başbakan tarafından atananlar,” ibaresi eklenmiş ve metne işlenmiştir.

    Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel
    bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel
    idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla
    kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile
    müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro,
    pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar.
    Diğer kanunların emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken emeklilik veya yaşlılık aylıkları ve/veya diğer
    tazminatları kesilmeksizin atanmaya, çalıştırılmaya veya görevlendirilmeye izin veren hükümleri ile 5434 sayılı Türkiye
    Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 11 inci maddesine göre 1.1.2005 tarihinden önce alınmış Bakanlar Kurulu
    kararları uygulanmaz.
    Bu maddenin ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri;
    a) Cumhurbaşkanlığına seçilenler,
    b) Dışarıdan Bakanlar Kurulu üyeliğine atananlar,
    c) Yasama Organı üyeliğine seçilenler,
    d) Mahalli idareler seçimleri sonucuna göre görev alanlar,
    e) Sadece toplantı veya huzur ücreti ya da hakkı ödenen görevleri yürütenler ile yönetim ve denetim kurulu üyeliği
    ücreti karşılığında görevlendirilenler,
    f) Yaş haddini aşmamış olmaları kaydıyla her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders ücreti
    karşılığı ders görevi verilenler (üniversitelerde ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler hakkında yaş haddini aşmamış
    olmaları kaydı aranmaz.),
    g) Vakıf üniversitelerinde görev alanlar,
    h) Özel kanunlarında emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilmeksizin çalıştırılma veya görev yapma hakkı verilenlerden
    Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Başbakan tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararname ile
    atanan veya görevlendirilenler ve Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler,
    i) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 60 ıncı maddesinin (a) fıkrası uyarınca Yasama Organı üyeliğinin
    bitiminden sonra öğretim üyesi olarak atanmış olanlar,
    Hakkında uygulanmaz.
    (1)
    (Ek fıkra: 10/1/2013-6385/2 md.) İkinci fıkraya göre emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilenlerin sigortalılıklarının
    sona erdiği tarih yazılı istek tarihi kabul edilerek ilgili sosyal güvenlik kanunlarına göre aylıkları yeniden bağlanır.



    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 3 İşçi Çalıştıran Tehlikeli İşyeri İşyeri Hekim Ve Uzman Zorunluluğu Tarihi
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 01.Mayıs.2015, 08:15
  2. Cevap: 8
    Son Mesaj : 28.Kasım.2014, 17:04
  3. Yapı/ İnşaat Firmasının Genel Merkez Büro İşyeri Tehlikeli İşyeri Sınıfına Giriyor mu ?
    Konu Sahibi yken Forum İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 28.Ocak.2014, 16:54
  4. İşyeri Kirası İşyeri Sahibinin Kredi Kart Hesabına Eft Olur mu?
    Konu Sahibi hamdilevent Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Ağustos.2009, 12:07
  5. Cevap: 5
    Son Mesaj : 17.Mart.2007, 10:36

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36