kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Lise Stajyer Ücreti Ne Kadar

Lise Stajyer Ücreti Ne Kadar

Brüt asgari ücretin %30 umu?
    Net asgari ücretin %30 umu?

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Brüt asgari ücretin %30'undan az maaş veremezsiniz. Maaşı hiçbir kesintiye tabi değil.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Brüt asgari ücretin %30'undan az maaş veremezsiniz. Maaşı hiçbir kesintiye tabi değil.
    şubat 2011 de 6111 sayılı kanunla değişiklik olmuş sanırım. Net asgari ücretin %30 olarak değiştirilmiş. Belirttiğiniz şekilde olduğundan emin misiniz?

Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. (Değişik son cümle: 13/2/2011-6111/64 md.) Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30'undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15'inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret ödenemez.

Aday çırak, çırak ve öğrencinin eğitimi sırasında işyerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur.

Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır.
    her piyon potansiyel vezirdir.

Bundan haberim yoktu benim. Bu şekilde olması biraz saçma olmuş. Çünkü stajyerlere ödenen ücretlerden hiçbir kesinti yapılmaz diyor yani sgk ve vergi kesintilerine tabi değil. Ama ücretini hesaplarken zaten tüm kesintilerin yapılmış olduğu net tutar üzerinden hesaplatıyor Madem kesintiye tabi değil hiç kesinti yapılmamış olan brüt ücret üzerinden hesaplanması daha mantıklı.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Lise stajyerlerinin ücretleri çalıştıkları gün sayısına göre günlük asgari ücretin net tutarının %30' u üzerinden hesaplama yaparak ödenmesi gerekiyor.
    İçimde şefini kaybeden orkestranın hüznü var.

Alıntı bil_gin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lise stajyerlerinin ücretleri çalıştıkları gün sayısına göre günlük asgari ücretin net tutarının %30' u üzerinden hesaplama yaparak ödenmesi gerekiyor.
    Günlük olarak hesap olmaz. Aylık net asgari ücretin %30 u verilmesi gerekiyor. Kanunda günlük asgari ücreti hesaplayın kaç gün geldiyse verin gibi birşey yok. Zaten mantıkende o şekilde hesap yanlış olur çünkü stajyer tam 30 gün gelmiyor. O yüzden günlük asgari ücretten hesaplanamaz. Ben şöyle hesaplıyorum. Haftada 3 gün ayda toplam 12 gün geliyor stajyer. Eksiksiz geldiyse net asgari ücretin %30'unu veriyorum. Eğer gelmediği günler olursa aylık net asgari ücretin %30'unu alıp bunu 12'ye bölüyorum. Çıkan tutarı kaç gün geldiyse çarpıp veriyorum.

Birde arkadaşlar net asgari ücret derken agi hariçten hesaplanacak herhalde. Agi dahilden olmaz gibi geldi bana.
    __Emrah GEDIK__ RSA

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Devamsızlığı olmayan stajyer öğrenci için , 30 gün çalışma olarak değerlendirip, AGİ hariç halinin %30 undan düşük ücret ödeyemezsiniz.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Birde arkadaşlar net asgari ücret derken agi hariçten hesaplanacak herhalde. Agi dahilden olmaz gibi geldi bana.
    Gelir vergisi kesintisinden muaf tutulduğu için sonuçta bir AGİ ödemesi de olamayacaktır.
    Konu keremcem tarafından (20.Şubat.2016 Saat 11:13 ) değiştirilmiştir.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gelir vergisi kesintisinden muaf tutulduğu için sonuçta bir AGİ ödemesi de olamayacaktır.
    ocak ayı için stajyerlere ne kadar ücret ödüyorsunuz acaba?
    İçimde şefini kaybeden orkestranın hüznü var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)