kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By Rmuhasebe
  • 1 Post By suludag

Konu: Doğum Sonrası Yarı Zamanlı - Kısmi Süreli Çalışma - 6663 Nolu Kanun

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    49

    Doğum Sonrası Yarı Zamanlı - Kısmi Süreli Çalışma - 6663 Nolu Kanun

    10 Şubat 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 6663 numaralı kanun ile ilgili birkaç sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim.

    Madde 20 de geçen doğum sonrası yarı zamanlı çalışma süresi ne kadar? (memurlarda 1.çocuk 2 ay, ikinci çocuk 4 ay, diğerleri için 6 ay yazılı) Analık hali izninden kasıt doğum sonrasında alınan raporda geçen süre mi yoksa rapor sonrası anneye verilen ücretsiz izin dönemi mi?

    Madde 21 de bahsi geçen kısmi süreli çalışma talebi için çocuğun mecburi ilköğretim çağının bulunduğu 6–13 yaş arasındaki süre boyunca mı uygulanacak, şu anda çocuğu 10 yaşında olan bir kişi de başvurabiliyor mu, yoksa sadece 6 yaşında yeni okula başlayacak çocuğu olan mı başvuracak, başvurmak için okulların açıldığı eylül ayı itibariyle 1 ay süre mi geçerli?

    Madde 22 de geçen ücretsiz izin süreleri doğum raporu sonrası 6 ay ücretsiz izinden ayrı olarak mı verilecek?

    Madde 20’deki yarı zamanlı çalışma talebi ve Madde 22’deki ücretsiz izin talebi aynı döneme denk gelmiyor mu? Arasındaki fark nedir?


    6663 sayılı kanundan alıntı

    MADDE 20- 4447 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
    “Doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneği
    EK MADDE 5- İşçiye, 4857 sayılı Kanunun 74 üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca haftalık çalışma
    süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz izin süresince doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma
    ödeneği ödenir. Ödenek süresi, 4857 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinde belirtilen haftalık çalışma
    süresinin yarısı kadardır. Yarım çalışma ödeneği, çalışılan aya ait aylık prim ve hizmet belgesinin ilişkin
    olduğu aydan sonraki ikinci ay içinde Fondan aylık olarak ödenir. Doğum ve evlat edinme sonrası
    yarım çalışma ödeneğinin günlük miktarı, günlük asgari ücretin brüt tutarı kadardır. Bu madde
    hükümlerinden yararlanılabilmesi için işçinin adına doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son
    üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması, 4857 sayılı Kanunun 63 üncü
    maddesinde belirtilen haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması ve doğum ve evlat
    edinme sonrası analık hâli izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde Kuruma doğum ve evlat
    edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması gerekir. Mücbir sebepler dışında,
    başvuruda gecikilen süre doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneği almaya hak kazanılan
    toplam süreden düşülerek ödeme yapılır. Bu ödemeler damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve
    kesintiye tabi tutulmaz. Geçici işgöremezlik ödeneği almaya hak kazananlara, bu durumlarının devamı
    süresince doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneği ödenmez. İşverenin hatalı bilgi ve
    belge vermesi nedeniyle yapılan yersiz ödemeler kanuni faiziyle birlikte işverenden tahsil edilir. Bu
    madde hükümleri 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamındaki sandıkların statülerine tabi
    personel için de uygulanır.
    Birinci fıkra kapsamındaki sigortalılar için, 5510 sayılı Kanun 82 nci maddesinde belirtilen prime esas
    kazanç alt sınırı üzerinden aynı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (f) bentleri
    uyarınca toplam %32,5 oranında sigorta primleri işçi ve işveren payları doğum ve evlat edinme
    sonrası yarım çalışma ödeneği ödenen gün sayısı kadar Fondan Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenir.
    5510 sayılı Kanun kapsamında, Kurum prim ödeme yükümlüsü olmakla birlikte işyeri ve işveren
    sayılmaz ve bu kişiler için işe giriş ve çıkış bildirimi yapılmaz.
    Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Kurum
    ve Hazine Müsteşarlığı tarafından müştereken belirlenir.”

    MADDE 21- 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 13 üncü maddesine aşağıdaki fıkralar
    eklenmiştir.
    “Bu kanunun 74 üncü maddesinde öngörülen izinlerin bitiminden sonra mecburi ilköğretim çağının
    başladığı tarihi takip eden ay başına kadar bu maddeye göre ebeveynlerden biri kısmi süreli çalışma
    talebinde bulunabilir. Bu talep işveren tarafından karşılanır ve geçerli fesih nedeni sayılmaz. Bu fıkra
    kapsamında kısmi süreli çalışmaya başlayan işçi, aynı çocuk için bir daha bu haktan faydalanmamak
    üzere tam zamanlı çalışmaya dönebilir. Kısmi süreli çalışmaya geçen işçinin tam zamanlı çalışmaya
    başlaması durumunda yerine işe alınan işçinin iş sözleşmesi kendiliğinden sona erer. Bu haktan
    faydalanmak veya tam zamanlı çalışmaya geri dönmek isteyen işçi işverene bunu en az bir ay önce
    yazılı olarak bildirir. Ebeveynlerden birinin çalışmaması hâlinde, çalışan eş kısmi süreli çalışma
    talebinde bulunamaz. Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferiden evlat
    edinenler de çocuğun fiilen teslim edildiği tarihten itibaren bu haktan faydalanır.
    Beşinci fıkra kapsamında hangi sektör veya işlerde kısmi çalışma yapılabileceği ile uygulamaya ilişkin
    usul ve esaslar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.”

    MADDE 22– 4857 sayılı Kanunun 74 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümleler, maddeye
    birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra, maddenin mevcut beşinci fıkrasına birinci
    cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    “Doğumda veya doğum sonrasında annenin ölümü hâlinde, doğum sonrası kullanılamayan süreler
    babaya kullandırılır. Üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen eşlerden birine veya evlat edinene
    çocuğun aileye fiilen teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta analık hâli izni kullandırılır.”
    “Birinci fıkra uyarınca kullanılan doğum sonrası analık hâli izninin bitiminden itibaren çocuğunun
    bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın işçi ile üç yaşını
    doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere istekleri hâlinde birinci doğumda altmış
    gün, ikinci doğumda yüz yirmi gün, sonraki doğumlarda ise yüz seksen gün süreyle haftalık çalışma
    süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir. Çoğul doğum hâlinde bu sürelere otuzar gün eklenir.
    Çocuğun engelli doğması hâlinde bu süre üç yüz altmış gün olarak uygulanır. Bu fıkra hükümlerinden
    yararlanılan süre içerisinde süt iznine ilişkin hükümler uygulanmaz.”
    “Bu izin, üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinme hâlinde eşlerden birine veya evlat edinene
    verilir.”
    “Bu madde hükümleri iş sözleşmesi ile çalışan ve bu Kanunun kapsamında olan veya olmayan her
    türlü işçi için uygulanır.”


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    254
    Benim hala anlamadığım konu işçi ve memurlara mı bu haklar tanındı yoksa sadece memurlara mı?

  3. #3
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.396
    Doğum sonrası part-time çalışma hem memura hem işçiye veriliyor. İlkokul çağındaki çocuklarla ilgili düzenleme sadece memura var.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    254
    Çok teşekkür ederim Sn. Rietveld. Aslında güncel hali ile hamile çalışanların hakları nelerdir buna ihtiyacım var fakat arkadaşın konusunu da işgal etmek istemiyorum . Nereden bulabilirim yada yeni konumu açsam?
    Rietveld bunu beğendi.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    49
    Rietveld 6663 kanun madde 21 , 4857 sayılı iş kanununa eklenmiş, yani düzenleme sadece memur için değil ,işçiler için de geçerli zannedersem, yanılıyormuyum
    Rietveld bunu beğendi.

  6. #6
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.396
    Alıntı suludag Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rietveld 6663 kanun madde 21 , 4857 sayılı iş kanununa eklenmiş, yani düzenleme sadece memur için değil ,işçiler için de geçerli zannedersem, yanılıyormuyum
    Doğru haklısınız. Şimdi tekrar okudum orayı kaçırmışım. İlkokul çağındaki çocuklar için kısmi süreli çalışma hakkı hem memur hem işçiye var.

    Tabi bunu hangi işveren kullandırır işçiye bilemiyorum. Sadece memurların yararlanabileceği bir kanun gibi geldi bana.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  7. #7
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.396
    Alıntı Rmuhasebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim Sn. Rietveld. Aslında güncel hali ile hamile çalışanların hakları nelerdir buna ihtiyacım var fakat arkadaşın konusunu da işgal etmek istemiyorum . Nereden bulabilirim yada yeni konumu açsam?
    Özelden mail adresinizi yazarsanız gerekli dökümanları mail atarım size.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2016
    Mesajlar
    1

    kısmi süreli çalışma

    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özelden mail adresinizi yazarsanız gerekli dökümanları mail atarım size.
    kısmi süreli çalışma hakkında dilekçe için yardımcı olurmusunuz acaba

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 5
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2019, 00:29
  2. Doğum Sonrası Kısmi Süreli Çalışma Talebi
    Konu Sahibi glossy Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Şubat.2019, 10:23
  3. Doğum Sonrası Yarı Çalışma Hakkında
    Konu Sahibi ugurakin Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Mart.2018, 14:39
  4. Doğum Sonrası Kısmi Çalışma
    Konu Sahibi marisalan Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 06.Mart.2018, 13:20
  5. Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Eylül.2014, 13:18

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36