kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni
  • 2 Post By üni
  • 1 Post By merkür2

Konu: Hangi Eksik Günlerden Dolayı Sağlık Hizmeti Kesilir

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    887

    Hangi Eksik Günlerden Dolayı Sağlık Hizmeti Kesilir

    İşyerinde işçiler arasında ay içerisinde Devamsızlık, Ücretsiz İzin, Puantaj Kayıtları, Hastalık gibi sebeplerle işçilerin ay içinde ssk günleri 30 günden az olmaktadır
    İşçilerin ssk günleri 30 günden az olduğunda sağlık hizmetleri kesilir mi? Hangi durumlarda ssk günü eksik olan işçinin sağlık hizmeti kesilir
    Bu hususta kıstas nedir?
    Saygılar


  2. #2
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.397
    İşçinin son 1 yıl içerisinde en az 30 gün primi olması ve sigortasının devam etmesi sağlıktan yararlanması için yeterlidir. Ay içinde eksik günü olması veya bu eksik günün sebebinin ne olduğu önemli değil. İşçinin ay içinde eksik günü olduğunda sağlık hizmeti kesilmez.

    Eğer personelin geriye dönük 1 yılda 30 gün primi varsa işe girdiği gibi sağlıktan yararlanmaya başlar. 30 gün primi yoksa işe girdikten sonra 30 gün prim tamamlandığı gün sağlıktan yararlanmaya başlar.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    351
    peki sigortalılığı bittikten ne kadar süre sonra sağlık hizmetinden yararlanması kesilir?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2011
    Mesajlar
    28
    son bir yıl içersinde sigortalılık süresi 30 gün ise (10 gün faydalanır)
    son bir yıl içersinde 90 gün ise, (90+10 gün faydalanır)
    Rietveld ve BSEdanismanlik bunu beğendi.

  5. #5
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.147
    Alıntı üni Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    son bir yıl içersinde sigortalılık süresi 30 gün ise (10 gün faydalanır)
    son bir yıl içersinde 90 gün ise, (90+10 gün faydalanır)
    İşsizlik parası alıyorsa bu süreler maaş süresi bitene kadar ötelenir.
    BSEdanismanlik bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    887
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşçinin son 1 yıl içerisinde en az 30 gün primi olması ve sigortasının devam etmesi sağlıktan yararlanması için yeterlidir. Ay içinde eksik günü olması veya bu eksik günün sebebinin ne olduğu önemli değil. İşçinin ay içinde eksik günü olduğunda sağlık hizmeti kesilmez.

    Eğer personelin geriye dönük 1 yılda 30 gün primi varsa işe girdiği gibi sağlıktan yararlanmaya başlar. 30 gün primi yoksa işe girdikten sonra 30 gün prim tamamlandığı gün sağlıktan yararlanmaya başlar.
    Üstat bildiğim kadarıyla özellikle ücretsiz izin belli bir süreyi geçince sağlıktan faydalanma iptal oluyor du?

  7. #7
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.397
    Alıntı SerhanSerhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstat bildiğim kadarıyla özellikle ücretsiz izin belli bir süreyi geçince sağlıktan faydalanma iptal oluyor du?
    Evet haklısınız bir takvim yılı içerisinde 30 günü aşan ücretsiz izinlerde sağlıktan yararlanma iptal oluyor.

    “21- diğer ücretsiz” izinler kodu kaydedilmesi halinde ise prim ödeme gün sayısı sona erdiği tarihten sonra 30 günlük ücretsiz izinli sayıldığından bu günlerde sağlık hizmetlerinden yararlandırılacak, otuzuncu günden sonra Kanunun 67. maddesinin dördüncü fıkrası hükmüne göre 10 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalandırılıp, geriye doğru son bir yıl içinde 90 gün prim ödeme gün sayısı bulunması halinde 90 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlandırılacak ve bu süreden sonra sağlık hizmetlerinden yararlandırılmayacaklardır.

    5510 sayılı Kanunun 67. maddesinin beşinci fıkrasına göre, 4-1 (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlara, iş akdi sona ermemiş olmasına rağmen işvereni tarafından bir ay ücretsiz izinli sayıldığı sürelerde ilgililerin genel sağlık sigortası yardımlarından yararlandırılmaları mümkün olup, bu sürede kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan yardımlardan yararlandırılmalarına imkân bulunmamaktadır.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Danıştay'a Düzenlenen Sağlık Hizmeti Faturası ve Danıştayın Yaptığı Eksik Ödeme Hk.
    Konu Sahibi sonka Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 02.Nisan.2019, 07:50
  2. Raporlu İşçinin Sağlık Yardımı Kesilir mi ?
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Mayıs.2017, 10:55
  3. Eksik gün çalışanın sağlık hizmeti...?
    Konu Sahibi TALHAM Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 03.Aralık.2009, 16:04
  4. Primi Eksik Yatırılan Sigortalılar Sağlık Hizmeti Alamayacak
    Konu Sahibi nane Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 17.Şubat.2009, 10:49
  5. SSK Sağlık Hizmeti Hk.
    Konu Sahibi unutulan07 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Şubat.2006, 12:37

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36