kamu işçi maaş

Konu: Kıdem Tazminatı Ve Askerlik

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2016
    Mesajlar
    11

    Kıdem Tazminatı Ve Askerlik

    Merhaba arkadaşlar;
    benim durumun şu şekilde 2003'de bir firmaya girdim ve halen bilgiişlem olarak çalışıyorum fakat 2005'de askere gittim ve 2006'da askerden geldiğimde yine aynı yerde çalışmaya başladım sorularıma gelirsek aşağıdaki gibidir şimdiden çok teşekkürler.

    1- Kıdem tazminatımın hesaplanmasında hangi zaman geçerlidir?
    * Askerden önce ilk işe giriş tarihim mi eğer öyleyse askerdeki zamanımda buna dahil mi
    * Yoksa askerden sonra tekrar aynı işyerinde başladığım tarih olan 2006 mı

    2- Kıdem tazminatı süresi 15 yıl deniliyor doğru mudur
    *Meslek lisesi çıkışlı olduğum için sigorta başlangıcım 2000 yılı gözüküyor bu bir şeyi değiştirir mi önceden kıdem tazminatı süresi 10 yıl'dı diye biliyorum

    3- Halen çalıştığım firma 2 yıl öncesine kadar Mecidiyeköy tarafındaydı ben ise Fındıkzade de oturuyorum bu seferde firmanın İzmit tarafına taşınma durumu var ve servis vs yok bu kıdem tazminatımı alıp işten ayrılmam için geçerli bir sebep midir

    4- Son zamanlarda bilgiişlem işimin dışında görevim olmayan işler yaptırılmaya başladı bunun firmaya bir yaptırımı var mıdır


  2. #2
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.397
    1- Eğer şu an işten çıkara tazminat alacaksanız askerden geldiğiniz yani tekrar giriş yaptığınız tarih baz alınarak hesap yapılacak. Ancak 2003 ve askere gittiğiniz zaman arası içinde tazminat almanız gerekiyor. Çünkü askere gitme sebebi ile çıktığınızda kıdem tazminatı hakediyorsunuz. Eğer askere giderken tazminat almadıysanız 2 hesap yapılması gerekiyor. Birincisi 2003 ile askere gittiğiniz zaman arası için ikincisi tekrar işe girdiğiniz tarih ile şimdiki çıkış tarihi arası.

    2- 15 yıl kıdem tazminatı süresi diye birşey yok. 1 yılı doldurduğunuz zaman kıdem tazminatı hakediyorsunuz. Örneğin 1,5 yıl çalıştıysanız ve kıdem tazminatı alacak şekilde işten çıkarsanız 1,5 yıllık süre hesaplanır ve tazminat alırsınız. O 15 yıllık süre başka birşey ile ilgili.

    3- Eğer öyle bir durum varsa firmaya bu şekilde çalışamayacağınızı belirtirsiniz. Onlarda tazminatınızı ödeyerek çıkışınızı verirler.

    4- Bu durumda sözleşme önemli. Eğer sözleşmede sadece bilgi işlem görevlerini yapacağınız belirtildiyse başka iş yaptıramazlar. Zorla yaptırmak isterseler tazminatını alarak çıkabilirsiniz. Eğer o şekilde bir madde yoksa veya her işte çalıştırılabileceğiniz yazıyorsa o zaman her verdikleri işi yapmanız gerekiyor.

    Umarım yardımcı olabilmişimdir.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2016
    Mesajlar
    11
    Çok teşekkürler Emrah bey 2. madde de yanlış belirtmişim aslında sormak istediğim internetten bulduğum aşağıdaki yazı ile ilgili.
    3600 prim gün sayım dolu fakat 15 yıllık sigortalılık süresi nedir anlayamadım eğer bu ilk sigortamın yapıldığı tarihten bu yana geçen süre ise arada askerlik olduğundan ve ilk sigortam meslek lisesinden başladığından arada sigortasız günlerim var bunlar önemli midir
    İşçinin 3600 prim gün sayısını ve 15 yıllık sigortalılık süresini doldurması halinde de işi kendi bıraksa dahi tazminat hakkı vardır.
    Konu mu-rat tarafından (12.Temmuz.2016 Saat 11:15 ) değiştirilmiştir.

  4. #4
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    15 yıl, ilk sigortalı olarak ÇALIŞMAYA başladığınız , adınıza uzun vadeli sigorta kolları primleri ödenmeye başlanan tarihtir.
    Staj sigortanızın başlangıç tarihi bahsettiğiniz 15 yıllık hizmet süresi hesabında hizmet başlangıç tarihi olarak DİKKATE ALINMAZ.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2016
    Mesajlar
    11
    *Yanlışım varsa affola ama Edevlete girdiğimde ilk işe başlangıç tarihimden yani 2003'den 3 sene öncesi staj yaparken ki giriş tarihimi görüyorum (2000) buna rağmen dediğiniz geçerli midir en son böyle bir karar alınmıştı ama dediğiniz gibi 15 yılı kapsamıyor olabilir muallakta kaldım.

    *15 yıllık sürem dolduğunda kendim de bırakırsam tazminatımı alabiliyor muyum, teşekkür ederim.

    *Son olarak sormayı unuttuğum bir konu edevlete baktığımda 2 adet çıkış ve tekrar giriş görüyorum örneğin bugün çıkışım verilmiş ertesi gün tekrar girişim verilmiş firmanın sicil no'su da değişmiş firmama sorduğumda
    1.si taşındığımız için şirket adresi ve bağlı olduğu SGK değişti bu sebeple öyle görüyorsun
    2.si LTD'idik AŞ olduk ondan dolayı diyorlar doğru mudur

  6. #6
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Bahsettiğiniz 15 yıl / 3600 günü tamamlayarak yaşlılık aylığı almak için yaş şartını tamamlamak üzere bekleme durumudur, ancak bu da herkes için 15 yıl / 3600 gün değildir.
    08.09.1999 tarihinden önce ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar için 15 yıl ve 3600 gün,
    09.09.1999 tarihinden sonra 30.04.2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar için 25 yıl ve 4500 gün ,
    01.05.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar için 25 yıl ve 5400 gün
    tamamlamış olma şartı aranmaktadır.

    Ne yazık ki sizin için 15 yıl 3600 gün şartını sağlayıp ayrılarak kıdem tazminatına hak kazanabilmek gibi bir durum sözkonusu değil.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2016
    Mesajlar
    11
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim açıkçası hiç bir forumda bu kadar hızlı ve net cevaplar almamıştım, sorulara gelince ben konuyu çok yanlış anlamışım teşekkürler. Son bir soru şu an bir sebep yokken işi bırakırsam hiç tazminat alamayacak mıyım ve toplam 10 sene kadar sigortam maaşımdan eksik yattı bu hakkımı nasıl alabilirim.

  8. #8
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.397
    İstifa ederseniz tazminat hakkınız olmuyor ne yazık ki. Bahsettiğiniz eksik hakkı almanız için işveren ile görüşüp bu hakkınızı ödemesini isteyin. Eğer kabul etmezse işkur ve sgk ya şikayet etmekten başka şansınız kalmıyor. Onlarla da çözülmezse işiniz mahkemeye vereceksiniz. Tabi elinizde bu iddianızı destekleyen sağlam kanıtlar olmalı.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  9. #9
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Alıntı mu-rat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ... toplam 10 sene kadar sigortam maaşımdan eksik yattı bu hakkımı nasıl alabilirim.
    SGK primlerinizin gerçek ücretinizden düşük ücret üzerinden hesaplanıp ödeniyor olması haklı fesih sebebidir. Bu sebeple fesihte kıdem tazminatına da hak kazanılır, ancak bu hakkı o durum devam ederken, yani primleriniz düşük ücret üzerinden ödeniyorken kullanabilirsiniz.
    Şu anda artık gerçek ücretiniz üzerinden ödeniyorsa, geçmişte düşük ödenen sgk primleri nedeniyle sözleşmenizi feshedip kıdem tazminatı almaya hak kazanamazsınız.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2016
    Mesajlar
    11
    Tekrar merhaba arkadaşlar 1-2 sorum daha olacaktı;
    Ben Fındıkzade de oturuyorum çalıştığım firma 2 yıl öncesine kadar Mecidiyeköy tarafındaydı 2 yıl önce ise Bostancı tarafına taşındık Bostancıya taşınmadan önce çalışanlara yeni adreste çalışacağımızı tasdikleyen bir kağıt imzalattılar.
    3 ay öncesine kadar bana tahsis edilmiş şirket arabası ile şirket dışında sahada iş yapıyordum şimdi ise dışarıda yaptığım işin aynısını sadece şirket içerisinde devam ettiriyorum.
    Şirket Bostancıya taşınırken tahsisli aracı düşünerek çok zorlanmayacağımı düşündüm ama 3 ay önce şirket aracını alıp beni içeri hizmete çektiler ve günde toplam 6 vesait ile yine toplam 4-5 saat yol çekip geliyorum.
    Sorularım;
    * İmzaladığım kağıdın yasal yaptırımı var mıdır yoksa geçersiz midir
    * Şartların değişmesi imzaladığım kağıda rağmen haklı fesih sebebi midir yani işten ayrılırsam kıdem tazminatımı alabilir miyim
    * Şirket önümüzdeki yıl Gebzeye taşınmayı düşünüyor fakat yine Bostancı tarafına yakın bir yerlere bile taşınsa haklı fesih ile kıdem tazminatına hak kazanır mıyım yani ev-iş arası uzaklık çok fazla değişmeden şirketin adres değiştirmesi yetiyor mu
    * Bu durumlara karşı kıdem tazminatımı yakmamak adına şimdiden almam gereken bir önlem var mıdır
    * Kıdem tazminatında yeni fon yasası çıkacak diyorlar ne kadar doğru bilemiyorum ama sigortalılık süresinde 10 yılı ve belli primi dolduran evlilik vs gibi durumlarda kıdem tazminatını çekebilecek yada 15 yıl şartını ve prim gün sayısını tamamlarsa her halükarda kıdem tazminatını çekebilecek diyorlar sizce bu sistem faydalı mıdır, gerçekçi midir (gazeteler). İsteyen eski sistemde isteyen yeni fon sisteminde devam edebilecek diyorlar hangisi avantajlıdır

    Teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Askerlik Kıdem Tazminatı Ve Memurluğa Atanma
    Konu Sahibi BedelliMemur Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 14.Kasım.2018, 23:12
  2. Askerlik Sebebiyle Kıdem tazminatı
    Konu Sahibi yiğit yeke Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 05.Aralık.2013, 10:48
  3. Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alma
    Konu Sahibi mehmet yazıcı Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 16
    Son Mesaj : 05.Mart.2013, 17:38
  4. Askerlik İçin Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi mervan2003 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 16.Eylül.2008, 22:57
  5. Askerlik ve Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi mes_ar Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 30.Haziran.2008, 12:25

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36