cfo-bmi

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By bmw_1907
  • 1 Post By şeref aydemir

Konu: Hatalı Meslek Koduna Ceza Uygulaması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    878

    Hatalı Meslek Koduna Ceza Uygulaması

    Hatalı yazılan meslek kodlarına 167 TL İPC ve SSK lı çalıştırmaya ara verildiğinde 15 gün içinde bunu SGK ya bildirme zorunluluğu başladı mı? Özellikle hatalı meslek koduna ceza uygulaması ne zaman başlayacaktır
    Teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2016
    Mesajlar
    71
    Alıntı SerhanSerhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hatalı yazılan meslek kodlarına 167 TL İPC ve SSK lı çalıştırmaya ara verildiğinde 15 gün içinde bunu SGK ya bildirme zorunluluğu başladı mı? Özellikle hatalı meslek koduna ceza uygulaması ne zaman başlayacaktır
    Teşekkürler
    Merhabalar.

    6728 sayılı kanunla birlikte getirilen yenilikte meslek kodundan bahsedilmektedir.

    6728 Sayılı Kanun MADDE 51 - n) Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların iş yerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır.”

    Bu madde 1/1/2018 tarihinde yürürlüğe girecektir.
    SerhanSerhan bunu beğendi.

  3. #3
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.711
    Meslek kodlarının hatalı bildirimine ilişkin,
    sadece para cezası yönünden bakmamak lazım,ücrete ilişkin ihtilaf,dava konusu olaylarda da gündeme gelebilir ki sonuçları işveren aleyhine olabilir.
    ferruh bunu beğendi.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Kasım.2014
    Mesajlar
    42
    Sigortalı çalıştırmaya ara verdiğinizi sgk ya bildirme zorunluluğu var. Bunu da e-bildirge ekranından sigortalı işe ara verme menüsünden kaydetmeniz gerekmektedir. Eğer dosyada bir daha hiç sigortalı çalışmayacaksa bu sefer sgk ya yazılı olarak dosya kapanışı vermeniz lazım. Meslek kodu için diğer arkadaşların yazmış olduğu gibi sadece mahkemelik durumda başınıza problem oluşturabilir. bunun dışında hatalı olduğunu düşündüğünüz personelleri, işe giriş ekranından, işe giriş bildirgesi düzeltme bölümünden ceza olmaksızın düzeltme yapabilirsiniz.

  5. #5
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.127
    Söz konusu kanun maddesi ile aylık prim belgesinde girilen meslek kodu için ceza uygulaması getirilmiştir. İşe giriş/çıkış bildiriminde başka kod yazılsa dahi aylık bildirimde doğru kod yazılmak zorunda.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Bs De Vergi Numarasının Hatalı Yazılması Ceza Uygulanır mı ?
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 25.Ekim.2017, 18:36
  2. Cevap: 5
    Son Mesaj : 04.Şubat.2013, 15:15
  3. Hatalı Ba/Bs formlarına ceza yağıyor!
    Konu Sahibi yayla4280 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 16
    Son Mesaj : 02.Aralık.2011, 01:09
  4. Cevap: 0
    Son Mesaj : 24.Kasım.2008, 17:55
  5. Geçmişe Dönük Hatalı Kdv Oranı Uygulaması Hk.
    Konu Sahibi halilcan-28 Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Nisan.2008, 07:54

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36