cfo-bmi

Konu: Ssk Başlangıcının Yapılmaması

Ssk Başlangıcının Yapılmaması

Merhaba,

1998 - 1999 Öğretim yılının bitimi ile beraber (25.06.1999 Cuma) İlk pazartesi (28.06.1999) tarihinde, 1999 - 2000 Öğretim yılı Lise 3 stajımı yapacağım ve halen görev yaptığım işyerime başlangıç yaptım. Fakat 28.06.1999 tarihi itibari ile stajımın başlangıç tarihi arasındaki süreçte sigortam yatırılmamış ve kayıtsız çalıştırılmışım.

İnternet üzerinde yaptığım araştırmalar sonucu 5 sene sonrasında itiraz kabul edilmediği ile ilgili yorumlara ulaştım fakat dava açabilme ihtimalim ile ilgili daha net bilgi konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

Teşekkür ederim
    Konu Taner Ger tarafından (08.Ekim.2016 Saat 10:24 ) değiştirilmiştir.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kaç doğumlusunuz ve dava açmayı düşünme sebebiniz sigortalılık başlangıç yılını o tarihe çekerek emeklilik şartlarında değişiklik doğmasından faydalanabilmek değil mi?
    Konu keremcem tarafından (08.Ekim.2016 Saat 10:48 ) değiştirilmiştir.

1981, Kesinlikle. Aksi taktirde resmi SSK girişim 08.2000, diğer türlü 1999 a gerileyecek ve birkaç sene avantajım olacak.

1999 yılında başlayıp halen çalışmaya devam etmekte olduğunuz işyerini dava etmek, çok kolay alınabilecek bir karar olmasa gerek.
    SGK primleri konusunda dönemsel olarak 10 yıl veya 5 yıl gibi zaman aşımları olmakla birlikte her durumda prim günü ile ilgili konu zaman aşımına uğramış durumda. Kurum işvereninizden o kayıt dışı çalıştırıldığınız süreye ait primleri talep / tahsil edemez o nedenle.
    Ancak sizin sıkıntınız o aradaki boşluk değil, ilk giriş tarihinin çalışmaya başladığınız ilk tarih olarak kayıt altına alınması.
    Bu yönde yargıtay kararları olduğunu biliyorum. Hizmet başlangıç tarihi tesbiti , 1 günlük sigortalı sayılması gerektiği gibi kelimelerle aratırsanız bulabileceğinizi düşünüyorum.

Evet, sigorta başlangıç tarihim ile ilgili.

Teşekkür ederim.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Taner Ger,

Bu konuda açacağınız herhangi bir dava size yarar sağlamayacaktır. Staj süresince sigortalılığınızın işveren tarafından değil okul tarafından yapılır ve bu süreler için emeklilikten sayılabilecek bir prim ödemesi yapılmaz. Sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ödemesi yapılır. Bu nedenle bir yarar sağlamaz.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Taner Ger,

Bu konuda açacağınız herhangi bir dava size yarar sağlamayacaktır. Staj süresince sigortalılığınızın işveren tarafından değil okul tarafından yapılır ve bu süreler için emeklilikten sayılabilecek bir prim ödemesi yapılmaz. Sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ödemesi yapılır. Bu nedenle bir yarar sağlamaz.
    Sn. ksimkesyan,
    sigortalılık aranılan süre staj süresi değil, staj başlayıncaya kadar geçen kısa süreli çalışmanın kayıtdışı olması. Yani staj sigortası değil, staj başlamasından önce ( 18 yaş ta doldurulmuş o tarihte) normal sigortalılık başlangıç tarihinin tesbit edilebilmesi için.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn. ksimkesyan,
    sigortalılık aranılan süre staj süresi değil, staj başlayıncaya kadar geçen kısa süreli çalışmanın kayıtdışı olması. Yani staj sigortası değil, staj başlamasından önce ( 18 yaş ta doldurulmuş o tarihte) normal sigortalılık başlangıç tarihinin tesbit edilebilmesi için.
    28.6.1999 tarihinde işbaşı yapmış ve sigortası yapılmış. ( Böyle varsayıyorum ). Staj süresi/tarihi ile ilgili bilgi yok, bu durumda da ne olursa olsun daha önceki staj süresinde kayıtsız çalıştırıldığını söylüyor. (Hernekadar açıklama net olmasa da). Bu nedenle benim yazdığım açıklama doğru. Bu tarihten itibaren üç yıl boyunca stajını aynı işyerinde yapmış olsada yine kayıtsız çalıştırıldığı iddaası olamaz çünkü sigortası yinede okul tarafından yapılmıştır. ( Okulun meslek lisesi olduğunu varsayıyoruz yoksa zaten bu konular konuşulmaz dahi)
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    28.6.1999 tarihinde işbaşı yapmış ve sigortası yapılmış. ( Böyle varsayıyorum ). Staj süresi/tarihi ile ilgili bilgi yok, bu durumda da ne olursa olsun daha önceki staj süresinde kayıtsız çalıştırıldığını söylüyor. (Hernekadar açıklama net olmasa da). Bu nedenle benim yazdığım açıklama doğru. Bu tarihten itibaren üç yıl boyunca stajını aynı işyerinde yapmış olsada yine kayıtsız çalıştırıldığı iddaası olamaz çünkü sigortası yinede okul tarafından yapılmıştır. ( Okulun meslek lisesi olduğunu varsayıyoruz yoksa zaten bu konular konuşulmaz dahi)

İlginiz ve yorumunuz için teşekkür ederim.

28.06.1999 da işbaşı yaptım fakat sigorta başlangıcım yok. Evet Meslek Lisesi, yaz tatilinin 3 ay olduğunu hesaba katar isek 9. ay da staj sürem başladı ve 1 öğretim yılı sürdü. İddia ettiğim husus bu aradaki 3 aylık süreç. Hani, küçük bir ihtimalim bile olsa arkasından gitmek isterim.

Teşekkür ederim.

Alıntı Taner Ger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlginiz ve yorumunuz için teşekkür ederim.

28.06.1999 da işbaşı yaptım fakat sigorta başlangıcım yok. Evet Meslek Lisesi, yaz tatilinin 3 ay olduğunu hesaba katar isek 9. ay da staj sürem başladı ve 1 öğretim yılı sürdü. İddia ettiğim husus bu aradaki 3 aylık süreç. Hani, küçük bir ihtimalim bile olsa arkasından gitmek isterim.

Teşekkür ederim.
    O bahsettiğiniz dönemde orada staj tarihinden önce de çalıştığınızı ıspatlayabilecekseniz, ihtimal oldukça yükselir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)