taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree2Beğeni

Konu: İstifa Dilekçesi

İstifa Dilekçesi

Öncelikle konunun başlığını böyle yapmak istedim ama yazma sınırı mı var nedir tam olarak yazamadım. "İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇stif a Eden İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇şçinin Yazması Gereken Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?"

Konu doğru yere mi açıldı ondan da emin değilim. Her neyse. Şimdi siz saygıdeğer forumdaşlardan bir konu hakkında fikir almak istiyorum.

Bir X firmasında muhasebe bölümünde 2 yıldır görev yapmaktayım. Girdiğim sıralar personel işlerine bir bayan bakmaktaydı. 3 ay sonra işten ayrıldı. Sonra onun yaptığı işleri diğer beraber çalıştığı arkadaş devraldı. Yani 2 yıl içerisinde personel işleri ile benim hiç alakam olmadı. Haliyle dilekçe, işe giriş, işten çıkış gibi işler benim sorumluluğumda olmamıştı. Ta ki geçen hafta bu arkadaş da işten ayrılana kadar. Şimdi iş başa düştü maalesef ve istifa etmek isteyen ve işten ayrılmak isteyen işçiler beklemekte. Şimdi her yiğidin bir yoğurt yeyişi vardır misali bu iki kişi de, istifa dilekçeleri alırken farklı farklı yazdırmışlar. Şimdi ben onun örneklerini de belirteceğim ve sizden de ricam hangisini en doğrusunu yapıyor ve nerede yanlış yapılıyor. Önemli bir konu olduğu için bilene sormak daha iyidir her zaman.

Örnek 1- Bayan Elemanın Yazdırdığı Dilekçe

XXXX TEKSTİL XXX SAN TİC. A.Ş.

..../..../.... Tarihinden bugüne kadar sirketinizde iplik temizleme işçisi olarak çalışmaktayım. Tamamen kendi serbest irade ve kararım ile gördüğüm lüzum üzerine iş akdini fesih ile şirketiniz nezdindeki görevimden ..../..../.... tarihinden itibaren istifa ediyorum. İstifa kararı tamamen özel nedenlerle tarafımca verilmiş olup, istifa kararımda şirketinizin herhangi bir olumlu olumsuz etkisi, kusuru bulunmamaktadır. Yasal olarak hak kazanmadığım için ihbar ve kıdem tazminatı da dahil olmak üzere, bunun dışında iş kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca var olan yasal hak ve alacaklarımdan şirketinizi ibra eder, gereğinin yapılmasını saygılarımla rica ederim. ..../..../....

Örnek 1- Erkek Elemanın Yazdırdığı Dilekçe

XXXX TEKSTİL XXX SAN TİC. A.Ş.

..../..../.... Tarihinde işe başladığım iş yerinizden ..../..../.... tarihinde kendi isteğimle işten ayrılıyorum. Bu istifa kararım tamamen şahsıma ait olup, işveren ve iş arkadaşlarımla hiç bir şekilde alakası yoktur. Kıdem, ihbar tazminatı, yıllık izin, mesai, ikramiye gibi hiçbir sosyal alacağım bulunmamaktadır. Tüm haklarımı aldım. ..../..../....

Şimdi yukarıdaki iki örneğini de gördünüz. Bunun hangisi en doğrusu veya hangisi en doğruya yakın. Ya da asıl olması gereken istifa dilekçesi nedir? İşveren açısından düşünürseniz. Sizden bu konuda yardım bekliyorum. Çünkü hassas bir konu.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    ............ .......................işverenliği ne/genel müdürlüğü ne

.......................sgorta sicil numarası ile .........................adresinde kurulu. .............................ünvanlı işyerinizde...../......./......tarihinden ....../......./....tarihine kadar......................görevinde/işinde çalışmış bulunmaktayım.
    Şahsıma ait özel nedenlerden dolayı,kendi istek ve irademle ...../-...../........tarih ve gün mesai bitimi,görevimden ve işyeriniz/şirketiniz den istifa ediyorum.
    Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Tarih
    adı- soyadı(TCNo)
    imza

gsm
    adres

şeklinde olması daha uygun olur düşüncesindeyim.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İlk verdiğiniz örnekteki dilekçeyi kullanabilirsiniz. Yeterli bir dilekçe.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ............ .......................işverenliği ne/genel müdürlüğü ne

.......................sgorta sicil numarası ile .........................adresinde kurulu. .............................ünvanlı işyerinizde...../......./......tarihinden ....../......./....tarihine kadar......................görevinde/işinde çalışmış bulunmaktayım.
    Şahsıma ait özel nedenlerden dolayı,kendi istek ve irademle ...../-...../........tarih ve gün mesai bitimi,görevimden ve işyeriniz/şirketiniz den istifa ediyorum.
    Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Tarih
    adı- soyadı(TCNo)
    imza

gsm
    adres

şeklinde olması daha uygun olur düşüncesindeyim
    .
    Tabiki Sn.Rietveld in dediği gibide olmaz değil,ben biraz farklı yönden bakmıştım.

Yazdığım dilekçede noksan olan noktalar ve diğer hususlar:
    a-her işci istifa etmesi halinde işverene önceden bildirimde bulunması gerektiğini bilmez/bilemez,bu gayet doğal,eğer bu dilekçe işleme konulursa işveren bu dilekçe üzerinde ihbar süresini belirtip işçinin imzasını almalı veya işveren bu dilekçeye istinaden ihbar süresi ile ilgili olarak işciye bilgi amaçlı tebliğ yapmalı,esasen en doğrusu işci bildirim süresini dikkate alarak bildirim süresini de içeren dilekçeyi önceden işverene vermeli.
    b-Daha sonra ibraname düzenleneceğinden,ibranamede zaten ilgili kalemler ve var ise bazı kalemlere ilişkin ücret miktarları belirtileceğinden bu konuların istifa dilekçesinde belirtilmiş olması çok da uygun düşmez,
    c-konumuz dışı diğer husus,daha sonra/ileride şikayet veya davalık bir durum olur ise sözkonusu dilekçelerin,işçinin özgür iradesiyle yazılmadığı,işverenin yönlendirmesiyle yazıldığı(hani yönlendirilmiyor da değil)matbu olduğu,eğer istifa öncesi atıyorum örneğin kısmende olsa işveren baskısı varsa,bu dilekçelerin bu ihtimali güçlendirebileceği,en azından müfettiş veya hakim nezdinde çağrışım yapabileceği,
    bu sebeplerle dilekçe içeriğinin sade ve yalın olması daha uygun olabilir.
    Konu şeref aydemir tarafından (11.Ekim.2016 Saat 19:30 ) değiştirilmiştir.

Cevap verenlere teşekkür ederim. Bu konu kafamı çok kurcalamakta. Her ne kadar da güzel yazdırmaya çalışsakta, mahkeme genelde işçiyi haklı buluyor çoğu davada.

Hiç bir endişeniz olmasın yazdığım örnek dilekçe ve belirttiğim hususlara dikkat etmeniz yeterlidir. Mahkeme boyutu her olayın özelliğine göre değişir,bu noktada en önemli husus,işci istifa etse de istifa öncesi ücret alacağı var ve ödenmemiş ise değişir.
    Konu şeref aydemir tarafından (18.Ekim.2016 Saat 13:40 ) değiştirilmiştir.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı youngeagle_3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevap verenlere teşekkür ederim. Bu konu kafamı çok kurcalamakta. Her ne kadar da güzel yazdırmaya çalışsakta, mahkeme genelde işçiyi haklı buluyor çoğu davada.
    Aradığınız şekilde standart bir formatta sunacağınız istifa dilekçeleri , hele de yazıcı çıktısı ise, işçinin haklı çıkması kaçınılmaz olacaktır.
    Gerçekten istifa etmiş bir çalışan İstifa dilekçesini verdikten sonra kalkıp mahkemeye gitmez genellikle.
    İşçi bir sebeple, bir hakkını aramak için mahkeme yoluna başvurduğunda sunacağınız standart formattaki bir istifa dilekçesine şüphe ile yaklaşılması da normaldir.
    Bence nasıl daha güzel olur, ne şekilde yazılmalı arayışınızdan vazgeçip, bir a4 kağıda kendi el yazısı ile derdini anlatarak istifanı belirt diyerek kağıdı kalemi verin, kendi yazsın her ne yazacaksa.

İstifa personel keremcem'inde söylediği gibi kendi el yazısı ile yazmalı ve kıdem tazminatını gerektirecek (askerlik, kadın için evlilik, emeklilik v.b.)bir neden yoksa kısa bir şekilde kendi isteğimle istifa ederek ayrılmak istiyorum yazması yeterli.
    Önemli olan kendi el yazısı ile yazarak tam iletişim bilgilerini de belirtmesi.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın arkadaşlar,

İstifa dilekçesinin yazıcı yada el yazısıyla yazılması değil önemli olan yanında alınması gereken ibranamedir. İşçi adına yazılan Borçlar Kanunu uyarınca yazılacak ibranameyi el yazısıyla tarih atıp okudum ve imzaladım yazarak imzalaması yeterlidir. Bu aşamada hukuki yolların tamamı kapanır.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın arkadaşlar,

İstifa dilekçesinin yazıcı yada el yazısıyla yazılması değil önemli olan yanında alınması gereken ibranamedir. İşçi adına yazılan Borçlar Kanunu uyarınca yazılacak ibranameyi el yazısıyla tarih atıp okudum ve imzaladım yazarak imzalaması yeterlidir. Bu aşamada hukuki yolların tamamı kapanır.
    Yasal olarak istifa dilekçesi ile ibra belgesini aynı anda alamazsınız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)