kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: Bes (Bireysel Emeklilik)

BES ile ilgili ilk etapta 100 kişi ve üzeri firmalardan ziyade 500-1000 kişilik firmalar ile başlayacağı yönünde, sistemin açıklarını ve işleyişlerini gördükten sonra sayıyı indirecekler.

Alıntı arzuhad Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BES ile ilgili ilk etapta 100 kişi ve üzeri firmalardan ziyade 500-1000 kişilik firmalar ile başlayacağı yönünde, sistemin açıklarını ve işleyişlerini gördükten sonra sayıyı indirecekler.
    arzuhad, bilgi için teşekkür ederim, bu tür bilgileri nereden ediniyorsunuz. yayınlanması gereken uygulama esaslarının taslağına ihtiyacım var.
    sizde buna benzer bir bilgi varmı?

Kanunun yürürlülük tarihi 01.01.2017 olduğundan ilk kesinti Ocak bordrolarında yapılır - dolayısıyla Subat basına kadar vakit olduğunu düşünüyordum.
    Ancak dun akşam soyle bir sey duydum, ilk kesinti aralık bordrosundan yapılacak ve ilk odeme Ocak basında olacak diye. Bana pek mantıklı gelmedi, yürürlülükten once kesinti yapmak.
    Bununla ilgili bilginiz varmı?

Sayı daha belli değil, bence işverenler beklemeli
    Sigorta firmaları çok geliyor ve kaç çalışan olur ise olsun mutlaka yaptırılmalı gibi bir sunum yapıyorlar
    Zaten pazarlama konusunda onlardan çok şey öğrenmemiz lazım
    www.systemscpa.com/ Accounting Turkey-İstanbul

Uygulamanın sizin belirttiğiniz gibi, Ocak Maaşından yapılan kesinti Şubat ayında Maaş ödemesinden sonra BES hesaplarına gönderilecek ama Tekliflerde bu kesintinin E-Bildirge gibi bir sonra ki ayın 23 ya da 25 inde gönderilmesi talebi bulunuyor. Kesinti tutarı 23-25 gün fonda değerlendirilmeyecek ama hiç değilse ertesi gün yatırıp sonradan hata olduğunda tekrar işlem yapmak zorunda kalmayacağız,

Yönetmelik yakında yayınlanacakmış ve detayları net bir şekilde öğrenebileceğiz. Firmalar yapın zorunlu diyor ama sayı değişikliği olabilir bu sebeple acele etmemek lazım.
    gerdinc bunu beğendi.

Alıntı arzuhad Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uygulamanın sizin belirttiğiniz gibi, Ocak Maaşından yapılan kesinti Şubat ayında Maaş ödemesinden sonra BES hesaplarına gönderilecek ama Tekliflerde bu kesintinin E-Bildirge gibi bir sonra ki ayın 23 ya da 25 inde gönderilmesi talebi bulunuyor. Kesinti tutarı 23-25 gün fonda değerlendirilmeyecek ama hiç değilse ertesi gün yatırıp sonradan hata olduğunda tekrar işlem yapmak zorunda kalmayacağız,

Yönetmelik yakında yayınlanacakmış ve detayları net bir şekilde öğrenebileceğiz. Firmalar yapın zorunlu diyor ama sayı değişikliği olabilir bu sebeple acele etmemek lazım.
    Bilgi için çok teşekkür ederim, yakında derken acaba ne kadar yakında?
    Ben yazılım sektorundeyim, derdim bir an once taslaga ulaşıp ona göre düzenleme yapabilmek. Bu sebeple sayı veya ödemenin ne zaman olacağından daha çok detaylarla ilgileniyorum.
    Ancak ilk kesintinin ne zaman yapılacağı benim için çok önemli tabi termin açısından.
    Tekrar teşekkürler.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu yolun sonunda yaklaşık 13 milyon çalışan otomatik olarak BES'e dahil edilecek. Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre 45 yaşın altındaki çalışanları kapsayan sistemin yılbaşında bin ve üzeri çalışanı olan işyerleri ile başlaması nisanda çalışan sayısı 250 ve üstü olanları içermesi ve temmuzda ise sayının 100'e inmesi bekleniyor.

2018'de ise 50 ve üstü çalışana sahip işyerlerinde çalışanlar sisteme dahil olacak.
    gerdinc bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

sigorta şirketleri ile yaptığımız görüşmelerde şuan 1000 çalışan üstü yerlerde uygulanacağı öngörülüyor. beklenti bu yönde... daha sonra sı kademeli olarak sayı düşürüleceği görüşü var. zira hem devlet hem sigorta şirketleri hem de firmalar açısından yeni bir sistem uygulamada Olabilicek Aksaklıklar da bu sayede görülmüş olunacak...
    gerdinc bunu beğendi.

Merhabalar beklenen yönetmelik yayınlandımı acaba? bazı yerlerde burada konustugumuz sekilde detaylar veriliyor ama henuz yayınlanmış bir yönetmelik göremiyorum??

Alıntı gerdinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar beklenen yönetmelik yayınlandımı acaba? bazı yerlerde burada konustugumuz sekilde detaylar veriliyor ama henuz yayınlanmış bir yönetmelik göremiyorum??
    Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Verdiğiniz linkin yönetmelikle ilgisi ne?
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)