cfo-bmi

Like Tree3Beğeni

Konu: Sgk 2016/29 Genelge

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    483

    Sgk 2016/29 Genelge

    İyi çalışmalar,

    Sgk nın yayınladığı genelgeye bir göz attım ve bizde de kod 7 puantaj usulü ile çalışan bir bayan var . İşe başlamadan önce eşi üzerinden sağlık yardımı alıyordu.1 Temmuz itibari ile kod 7 puantaj usulüyle çalışmaya başladı.

    "Örnek 5: Kanunun (4/1(a)) bendi kapsamında “06- Kısmi istihdam” eksik gün nedeni ile çalışan E şahsı için 2015 yılı Aralık ayından itibaren ay içinde 15 gün bildirim yapıldığı anlaşılmış olup, aynı zamanda eşinin bakmakla yükümlü olduğu kişi durumunda olduğundan 2016 yılı Ekim ayından itibaren kısmi genel sağlık sigortalılığı başlatılmayacaktır. 2016 yılı Kasım ayının 1’i ile 15’i arasında Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılan E şahsının 21/11/2016 tarihinde eşinden ayrılması dolayısıyla bakmakla yükümlü olunan kişi durumundan çıkması halinde 21/11/2016 tarihi itibari ile 10 gün (60/g) bendi kapsamında resen genel sağlık sigortası tescili yapılacaktır. 2016 yılı Aralık ayı ve sonraki aylarda genel sağlık sigortalılığı 15 gün üzerinden oluşturulacaktır."

    Bu maddeye göre kod 7 puantaj ile çalışan bir bayan bakmakla yükümlü olunan kimse olunduğu için eksik gün tamamlaması yapmayacaktır.

    Doğru mudur?

    "Gevşemeyin,üzülmeyin,eğer hakikaten inanıyorsanız,muhakkak üstün olan sizsinizdir." Âl-i İmrân/139

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2016
    Mesajlar
    71
    anladığım kadarı ile kısmi zamanlı veya puantajusulüyle çalışan kişiler ile ev hizmetlerinde otuz günden az çalışan kişilerbaşka bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişisi ise 1/10/2016 tarihindenitibaren eksik bildirilen sürelerde genel sağlık sigortalısının bakmaklayükümlü olduğu kişisi olarak değerlendirilecek ve eksik süreler için genelsağlık sigortası primi ödemek zorunda kalmayacaklardır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Mesajlar
    441
    Merhaba
    Eski sisteme göre de zaten puantaj kaydı ile çalıştırıyorsan 30 a tamamlamana gerek yoktu. Borç çıkmıyordu personele.

  4. #4
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.763
    Bulmaca gibi bir tebliğ daha..20 gün diye bir süre koymuşlar.Bakmakla yükümlü mü değil mi? Abuk sabuk birşey daha çıktı ortaya.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  5. #5
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.396
    Artık puantaj ile eksik gün bildirilse dahi gss çıkamaya mı başlayacak arkadaşlar ?
    __Emrah GEDIK__ RSA

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2016
    Mesajlar
    71
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Artık puantaj ile eksik gün bildirilse dahi gss çıkamaya mı başlayacak arkadaşlar ?
    Şöyleki;


    • Yapılan yeni düzenlemeyle 4857 sayılı Kanunun 13. ve 14.maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanların yanı sıra, “ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp, çalıştığı saat karşılığında ücret alanlardan ay içerisindeki prim gün sayısı yirmi gün veya altında olanlar” da zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına dahil edilmiştir.



    • Böylece yeni düzenlemede yer alan “ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp, çalıştığı saat karşılığında ücret alanlar” ibaresi ile eksik gün nedeni 07-Puantaj kayıtları olarak bildirilen kişiler de (başka bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi değil ise) zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır.


    • Kısmi zamanlı veya puantaj usulüyle çalışan kişiler ile ev hizmetlerinde otuz günden az çalışan kişiler başka bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişisi ise 1/10/2016 tarihinden itibaren eksik bildirilen sürelerde genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişisi olarak değerlendirilecek ve eksik süreler için genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda kalmayacaklardır.


    Yani tam olarak başkasının bakma yükümlü olduğu kişisi ise gss yaptırmayacak, değil ise yaptıracak.
    Konu bmw_1907 tarafından (20.Aralık.2016 Saat 09:06 ) değiştirilmiştir.
    sedat2241 ve nezih bunu beğendi.

  7. #7
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.763
    Şöyle özetlemek mümkün müdür.
    1- 01.01.2012 - 30.09.2016 arası,06 ve 17 koduyla beyan edilenler için,bakmakla yükümlü olunan kişi olsun veya olmasın 30 günden az süren çalışmalarda eksik günler için gss hesaplanacak.
    2- 01.04.2015 - 30.09.2016 arasında 17 koduyla beyan edilenler için,bakmakla yükümlü olunan kişi olsun veya olmasın 10 gün ile 29 gün arasında sigortalılığı bulunanların 30 günden az olan eksik günleri için gss hesaplanacak.

    Şu açıklama ise bana biraz karışık geldi.Kafam yoğun toparlayamıyorum
    1/10/2016 tarihi itibarıyla sigortalı çalışmama şartı hariç Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (10) numaralı bendinde yer alan şartları taşıyan 06- Kısmi istihdam 7- Puantaj 17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma eksik gün seçeneği ile bildirilen ve ev hizmetlerinde bir veya birden fazla gerçek kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 gün ve daha fazla olan kişilerin eksik günlerinde sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü devam edecektir. Buna göre; 1/10/2016 tarihi itibarıyla 06- Kısmi istihdam 7- Puantaj 17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma eksik gün seçeneği ile bildirilen ve ev hizmetlerinde bir veya birden fazla gerçek kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 gün ve daha fazla olan aynı zamanda sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde bulunmayan ve prim ödeme gün sayısı ay içerisinde yirmi gün ve daha az olanlar, eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini gelir testi sonucuna göre Kanunun (60/c-1) alt bendi veya (60/g) bendi kapsamında 30 güne tamamlayacaklardır.

    Bunu da biri bana yorumlasın rica edeyim.

    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2016
    Mesajlar
    71
    Değişiklik öncesinde ev hizmetlerinde çalışan ve ay içindeki prim gün sayısı 30 günden az olan sigortalıların tamamı zorunlu GSS kapsamına alınmış iken, 6745 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle Ek- 9 uncu maddenin yalnızca birinci fıkrasına tabi olanlardan (ev hizmetlerinde ayda 10 gün veya üzerinde çalışanlardan) ay içerisindeki prim gün sayısı 20 gün veya altında olanlar kapsama dahil edilmiştir.

    Dolayısıyla ev hizmetlerinde;

    1-Ay içinde 9 gün veya altında çalışan kişiler,
    2- Ay içinde 21 gün veya üzerinde çalışan kişiler,
    3- Ay içinde 10 ila 20 gün arasında çalışmakla birlikte başka bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişisi olanlar 1/10/2016 tarihinden itibaren zorunlu GSS kapsamına dahil edilmeyeceklerdir.

  9. #9
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.763
    Tavşanın suyunun suyu.Bu ne yaa
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Aralık.2016
    Mesajlar
    1
    merhaba, ben stajyerim ve patronum benden bu genelgeyi yorumlamamı istedi ancak hiçbir şekilde kafam basmıyor neredeyse belli başlı şeyleri anladım ancak benden biraz daha detay istedi yardımcı olabilir misiniz acaba?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İç Genelge Varmış,
    Konu Sahibi aşkınbulduk Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 14
    Son Mesaj : 15.Şubat.2015, 00:20
  2. Genelge 2009/4
    Konu Sahibi ozsenta Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Kasım.2009, 15:11
  3. Sirkülere İç Genelge Çelmesi
    Konu Sahibi nane Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 15.Aralık.2008, 10:02
  4. SGK - Genelge 2008/96
    Konu Sahibi nane Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 19.Kasım.2008, 10:06
  5. 16-369 Ek Genelge
    Konu Sahibi rimess Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Eylül.2006, 17:16

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36