taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Rietveld

Konu: Evde Temizlik Yapan Kadının Kıdem Tazminatı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    860

    Evde Temizlik Yapan Kadının Kıdem Tazminatı

    Bir evde temizlik yapan kadın 30 gün üzerinden 5 yıldır ssk lı olarak çalışmaktadır asgari ücretten
    şimdi ev sahibi olan işveren kadın çalışanı işten çıkaracaktır (İşleri iyi gitmemektedir)
    Bu evde çalışmış olan kadın için kıdem tazminatı verilecek mi? Bu işten çıkarılan kadın işçi işsizlik maaşı alabilir mi? (Ev hizmetlisi olarak çalışmada farklı bir uygulama var mıdır? Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşında) Saygılar


  2. #2
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.392
    Kıdem tazminatı ödenecek. 5 yıldır çalışıyorsa 8 hafta ihbar süresi var. 8 hafta önceden işten çıkartacağını yazılı olarak bildirmediyse 8 haftalık ihbar tazminatıda ödeyecek.

    İşsizlik maaşı alabilir işveren tarafından çıkarılacağı için.
    SerhanSerhan bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    860
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kıdem tazminatı ödenecek. 5 yıldır çalışıyorsa 8 hafta ihbar süresi var. 8 hafta önceden işten çıkartacağını yazılı olarak bildirmediyse 8 haftalık ihbar tazminatıda ödeyecek.

    İşsizlik maaşı alabilir işveren tarafından çıkarılacağı için.
    Üstat işyeri ev ve zaten sgk dosyası kapanacak çünkü ev sahibi durumu kötüleştiği için artık vede çalışan olmayacak yine de ihbar tazminatı olur mu? Saygılar

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    860
    İstisnalar
    Madde 4 -Aşağıda belirtilen işlerde ve iş ilişkilerinde bu Kanun hükümleri uygulanmaz;
    a) Deniz ve hava taşıma işlerinde,
    b) 50'den az işçi çalıştırılan (50 dahil) tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde veya işletmelerinde,
    c) Aile ekonomisi sınırları içinde kalan tarımla ilgili her çeşit yapı işleri,
    d) Bir ailenin üyeleri ve 3 üncü dereceye kadar (3 üncü derece dahil) hısımları arasında dışardan başka biri
    katılmayarak evlerde ve el sanatlarının yapıldığı işlerde,
    e) Ev hizmetlerinde,

    Üstat bu kanun maddesine göre "EV HİZMETLERİ" 4857 kanuna tabi değil o zaman tazminat olmaz mı? Saygılar

  5. #5
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.392
    Siz normal sigorta dosyası açarak mı çalıştırdınız bu kişiyi yoksa ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışan bildirgesi ile mi bildirim yaptınız ?
    __Emrah GEDIK__ RSA

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    860
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz normal sigorta dosyası açarak mı çalıştırdınız bu kişiyi yoksa ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışan bildirgesi ile mi bildirim yaptınız ?
    Normal dosya ancak "Ev Hizmeti" diye açıldı dosya
    Üstat farkeder mi? Dosya açılırken Ev Hizmeti diye belirtildi ve çalışan evde yemek ve temizlik işi yapmıştır zaten tek işçi var ve yer evdir
    Konu SerhanSerhan tarafından (03.Mayıs.2017 Saat 00:14 ) değiştirilmiştir.

  7. #7
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.392
    Tamam dediğiniz gibi ev hizmetleri işi olduğu için iş kanununa tabi olmuyor yani kıdem tazminatı ödenmez. Ancak borçlar kanununa tabi olduğundan dolayı eğer daha önceden yazılı bildirim yapmadıysanız ihbar süresine göre ihbar tazminatını ödemeniz gerekiyor.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Doğum Yapan Kadının Süt İzni Hakkında
    Konu Sahibi tunga76 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Kasım.2009, 16:32
  2. Doğum Yapan Kadının Tazminat Durumu
    Konu Sahibi dogan76 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Haziran.2009, 15:33
  3. Eski Kocasıyla Aynı Evde Yaşayan Kadının Aylığı Kesilecek
    Konu Sahibi nane Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 18.Aralık.2008, 10:22
  4. Cevap: 0
    Son Mesaj : 20.Kasım.2008, 09:02
  5. SM Stajı Yapan Birisi Kıdem Tazminatı Hak Eder mi?
    Konu Sahibi ramazanmurat Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 24.Eylül.2007, 15:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36