meslekte birlik

Konu: Yıllık İzin ve 10 Günden Az Olmama Şartı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    194

    Yıllık İzin ve 10 Günden Az Olmama Şartı

    Arkadaşlar Merhabalar,

    Yıllık izinlerde yapılan düzenleme ile Geçtiğimiz yıllarda kanunda yapılan değişiklikle yıllık izin kullanımında önemli bir yeni düzenlemeye geçildi. Buna göre izin süresi bir parçası on günden az olmamak kaydıyla istenildiği kadar bölünebilir. 20 gün izni olan bir çalışan 10 gün iznini bir bütün olarak kullandıktan sonra geri kalanını 10 parçada kullanabilir. Bu yeni düzenleme hem işçiler hem de işyerleri için çok iyi oldu.

    Mükellefimizin çalışanları ilk zorunlu olan 10 günlük izinlerini de parça parça 5er gün 5er gün kullanabilirler mi? Çalışanın kendi isteği ile talep etmesi durumunda iş yerine ceza gelme ihtimali olur mu?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2011
    Mesajlar
    338
    Bence işinizi sağlama almak bakımından 5 gün 5 gün izne çıksalar bile 10 günlük izne çıkmışlar gibi bir evrak daha imzalatın.
    O da bulunsun.
    Şefkatli ol! Herkes zor bir hayat mücadelesi veriyor.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    194
    Alıntı miller57 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence işinizi sağlama almak bakımından 5 gün 5 gün izne çıksalar bile 10 günlük izne çıkmışlar gibi bir evrak daha imzalatın.
    O da bulunsun.
    Tamam,
    Bazen de şöyle oluyor Ocak ayında 1 gün Şubat 1 gün Nisan 2 Gün, Sonra Ağustosta 10 gün kullananlar var. Çalışan 10 günlük toplu iznini sonradan kullansa sıkıntı olur mu?

    Sizce?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2011
    Mesajlar
    338
    TBMM tarafından, 14.04.2016 tarihinde kabul edilen ve 26.04.2016 tarihinde, 29695 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve yayımı tarihi itibari ile yürürlüğe giren 6704 sayılı Kanun ile 4857 sayılı Kanunun 56. maddesinin 3. fıkrası: “53’üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler halinde kullanılabilir” şeklinde değiştirilmiştir ve bu bağlamda da 18.08.2017 tarihinde Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlanmıştır.

    Buradan benim anladığım:
    Yıllık izinin bir bölümü 10 günden az olmamak üzere kullandırılmalı, kalan izin günleri ise istenildiği kadar bölünebilmektedir.
    10 günden az kullandırmamanız gereken bölümü önceden veya sonradan kullandırmanıza yönelik bir açıklama yok. Bu sebeple bence sıkıntı olmaz...
    Şefkatli ol! Herkes zor bir hayat mücadelesi veriyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yıllık İzin Deği Alacak Ücretli İzin
    Konu Sahibi karakartal75 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Kasım.2016, 07:19
  2. Yıllık İzne Ayrılan Personele Yıllık İzin Ücret Ödemesi
    Konu Sahibi şule Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 13.Ocak.2014, 15:40
  3. Avukat, SMMM ve YMM Ofislerine Kat Maliklerinden İzin Şartı Geliyor!
    Konu Sahibi ebru şener Forum Diğer Makaleler
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 19.Aralık.2012, 13:51
  4. 5084 Teşvikine Borç Olmama Şartı Geldi
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Ağustos.2009, 22:23
  5. Ücretsiz İzin Kullanan İşçinin Yıllık İzin Hakkı Doğar mı?
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 11:27

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36