Merhaba, babamın bağkurdan emekli olabilmesi için aftan faydalanmak adına Sgk'ya gittiğimizde bize babamın dosyasındaki İB formunun (Kasım 2005 tarihli form) fotokopisini çekip vergi dairesine gidip formda yazan süreleri (mükellefiyet sürelerini) vergi dairesine işletmeniz gerekiyor, sistemde şu an çıkmıyor denildi.

İb formunda yazan süreler:
1986 - 1996 (10 yıl)
1997 - 2003 (7 yıl)

Fakat vergi dairesine gittiğimde, 7 yılda sorun yok fakat 10 yıllık olan süre sadece ocak 1986 - Ağustos 1986 olarak görünüyor. yani 8 ay olarak görünüyor. Elimde vergi dairesi müdürü-şef tarafından imzalanan belge var diyorum yanlışlık yapılmıştır deniyor 10 yıllık süre görünmüyor diyorlar, çok eski olduğu için benim de elimde ispatlayıcı herhangi bir belge yok.
Şu an babamın 19 senesi olması gerekirken 9 senesi gözüküyor.

Şöyle bir durumda söz konusu, bu aftan önce çıkan afta borcu yapılandırdığımızda 19 sene üzerinden işlem yapıldı ve bize belli bir borç çıktı ödemediğimiz için emekli olmadı babam. Ödemiş olsaydık yanlışlık yapılmış dedikleri 10 yılı kullanarak emekli olmuş olacaktı. 10 yıllık bir süre için bu kadar dikkatsizlik olabilir mi? Ben o tarihlerde mükellefiyeti olduğunu nasıl ispatlayabilirim. Ticaret odasından alabilir miyim böyle bir yazı.