kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: 31 Gün Olan Aylarda Eksik Gün Sorunu

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba
    Ben şöyle düşünüyorum.
    Bahsettiğiniz ücret, bir aylık çalışması karşılığı verilecek ücrettir.Yani ay, 30 da sürse, 31'de sürse alacağı ücret bellidir.Bu anlamda siz ücreti gün bazında değil, ay bazında belirlemişsiniz.
    31 gün süren ayın sgk bildirgesi de 30 gün üzerinden verildiğinden (aslında çalışılan gün 31 gün olmasına rağmen)
    Burada bence şu konuda hem fikir miyiz ona bakmak lazım.
    31 gün süren ayda, işçi 1 gün işe gelmez ise, beyan edilecek aylık bildirgede bu kişi çalıştığı gün 29 gün mü gösterilir,30 gün mü?
    30 gün diyorsanız,ücretinden gelmediği günün kesintisini yapmamalısınız.29 gün diyorsanız kesinti yaparsınız.
    Şayet hem 30 gün gösterip hemde kesinti yaparsanız, o zaman 31 gün süren aylarda bu kişinin ücretini 3000 lira değil, daha fazladan göstermeniz gerekir.Çünkü bu halde, aylık ücretli, değil, günlük ücretli gibi değerlendirmek gerekir.

Son tahlilde benim şahsi görüşüm, bu şahsı aralık ayı için 30 gün çalışır beyan edip ücretinden kesinti yapmamaktır.

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ücretin ayda bir ödenmesi bu ücret şeklinin maktu olduğunu göstermez,ayrıca bu maktu ücret konusunun sözleşmede belirtilmesi,sözleşmeniz yok ise bu olayın yani maktu ödemenin çalışma koşulu haline gelmiş olması gerekir,sanırım sizde bu durum yok,olmadığı için siz büyük ihtimal işçi köye gidecem diye bir gün izin alanın ücretini,beş gün rapor alanın üç günlük ücretini,haftalık çalışma süresinden daha fazla çalışan işciye fazla çalışma ücreti ödüyorsunuz değil mi?
    Evet doğru üstadım.

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    Ben şöyle düşünüyorum.
    Bahsettiğiniz ücret, bir aylık çalışması karşılığı verilecek ücrettir.Yani ay, 30 da sürse, 31'de sürse alacağı ücret bellidir.Bu anlamda siz ücreti gün bazında değil, ay bazında belirlemişsiniz.
    31 gün süren ayın sgk bildirgesi de 30 gün üzerinden verildiğinden (aslında çalışılan gün 31 gün olmasına rağmen)
    Burada bence şu konuda hem fikir miyiz ona bakmak lazım.
    31 gün süren ayda, işçi 1 gün işe gelmez ise, beyan edilecek aylık bildirgede bu kişi çalıştığı gün 29 gün mü gösterilir,30 gün mü?
    30 gün diyorsanız,ücretinden gelmediği günün kesintisini yapmamalısınız.29 gün diyorsanız kesinti yaparsınız.
    Şayet hem 30 gün gösterip hemde kesinti yaparsanız, o zaman 31 gün süren aylarda bu kişinin ücretini 3000 lira değil, daha fazladan göstermeniz gerekir.Çünkü bu halde, aylık ücretli, değil, günlük ücretli gibi değerlendirmek gerekir.

Son tahlilde benim şahsi görüşüm, bu şahsı aralık ayı için 30 gün çalışır beyan edip ücretinden kesinti yapmamaktır.
    Üstadım, Genel olarak görüşler Günden kesinti yapmamak yani 30 göstermek ama ücretinden de 1 günü kesmek şeklinde. Bir çok Sgk uzmanı bile bu konuda görüş ayrılığında. Ali Tezel desek dediğim gibi başka bir durumdan bahsediyor. Lakin biz 30 gün çalışanlar 31 gün tam çalışana aynı ücreti verirsek bu sefer de 1 gün de olsa bir haksızlık doğmuş oluyor. Maalesef dediğim gibi kesin bir sonuca da varamıyorum. Bildirgelerde 29 gün gösterenler de var yani 2 gün eksik yazıp 1 gününü keserek bildirgeye ekleyenler. Normal 30 gösterip 1 günü kesenler de var. İlginci bu konuda sıkıntı çekmiş olan da yok gibi. Sgk bunu nasıl tespit edebilir? Baş ağrıtacak bir konu mudur?

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Onore Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet doğru üstadım.
    Cevabınız EVET ise (ki öyle)bu durumda,
    Her ne kadar ücret ay da bir ödense de sizde günlük ücret kavramı sözkonusu olup,buna göre devamsızlık halinde çalışılmayan günün ücreti kesilir,çalışılmadığı için de işçi h.tatili ücretine hak kazanamaz,böylelikle bu kişinin ücreti 31-2=29 gün olarak ödenmeli,dolayısıyla SGK gün sayısı da 29 dur(SGK bu tür durumlarda parmak hesabı yapar,hafta tatili noktasını gözardı eder di,şimdilerde ne yapıyor bilmiyorum)

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İşçi, doğrusunu bir şekilde öğrenipte, işyeri benim ücretimden haksız yere kesinti yapıyor demedikten sonra bir sıkıntı çıkacağını sanmam.
    Onore bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Sözleşme günlük ise 31 çeken günlerde bir gün gelmese de 30 alacak sonuçta ücretini.Fakat siz şubatta 28 günlük ücret verip bu açığı kapatacaksınız.Diğer türlü çok yorum olacak bu işte.sözleşmeyi günlük yapın sıkıntı yaşamayın.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sözleşme olsun veya olmasın(keşke zamanında yapılmış olsaydı ama yapılmamış,yapılmasa da)ücret şekli yani günlük ücret noktası çalışma koşulu haline gelmiş ise(ki gelmiş)tekrar başa dönmeye gerek yok,soru şudur?
    Günlük ücretli işçi 31 çeken ay da bir gün devamsızlık yaptığında ücret ve SGK gün sayısı nedir?
    şahsi görüşüm dediğim gibidir,cevap yanlış ise tabiki bir sn.üye düzelterek cevap verebilir
    Konu şeref aydemir tarafından (08.Ocak.2019 Saat 18:26 ) değiştirilmiştir.

Açıkçası biz olaya günlük olarak bakmıyoruz. Şöyle ki Şubat aylarında da doğal olarak 30 gün gösteriyoruz ve brüt ücreti neyse onu ödüyoruz. 1 gün gelmediyse yine maaş/30x29 şeklinde ücretini hesaplayıp 27-1 şeklinde bildirgeye ekliyoruz.

Günlük ücret ödeyen firmalar 31 çeken aylarda tam ücreti nasıl ödüyorlar bilgim yok açıkçası. Yani 31 çeken ayda biz 3000 brütlü çalışanı 3100 olarak göstermiyoruz.

Sgk gerçekten bu konuyu çok ucu açık bırakmış. Herkes farklı bir uygulama yapıyor sanırım. 29-2 yapanlar da var tam gösterenler de var. İki farklı yöntem benimsenmiş durumda ve SGK buna bir açıklık getirmiyor/getirmek istemiyor.
    Konu Onore tarafından (09.Ocak.2019 Saat 11:29 ) değiştirilmiştir.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Siz bugüne kadar nasıl yapıyordunuz?

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz bugüne kadar nasıl yapıyordunuz?

29-2 şeklinde yapıyorduk. Ücret/30x29 ile de maaşını hesaplıyorduk. Şimdi yanlış yapıyorsunuz diyenler çıkınca da endişelendik açıkçası. Ancak bu şekilde yapan da bir çok kişi ile görüştüm. Şu durumda sanırım firmaların bir kısmı yanlış bir kısmı doğru yapıyor.

Sizler nasıl yapıyorsunuz?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)