taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree3Beğeni

Konu: 31 Gün Olan Aylarda Eksik Gün Sorunu

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2016
    Mesajlar
    371

    31 Gün Olan Aylarda Eksik Gün Sorunu

    Kolay gelsin üstadlarım.

    Maalesef uzmanların bile farklı görüşlere vardığı bir konu bu malumunuz. Forumda da bir kaç başlığına denk geldim ancak çözemediğim sorular oldu. Kesin ve net bir sonuca ulaşmamız mümkün değil midir?

    Mesela 3000 brüt ile çalışan bir işçi Aralık ayında 1 gün işe gelmemiş ise;

    Bunu bildirgede 30 gün olarak gösterip sistemsel olarak mecburen 0 eksik gün olarak bildirip maaşını 2900 olarak mı göstereceğiz?(3000/30x29)

    Yoksa bildirgede 29 gün gösterip (İş kanunu 46. maddesi gereği haftalık tatil iznini de kesme hakkını kullanarak) 2 gün eksik gösterip yine 2900 lira olarak mı göstereceğiz? Bu Ali Tezel'in olması gerektiğini savunduğu görüş.

    Bu da değil ise Brütünü 3000 gösterip 30 gün üzerinden sadece alacağı net ücretten mi 1 gün keseceğiz?

    Ciddi şekilde işin içinden çıkamaz bir durumdayız. Herkesin başka bir fikri var, SGK'nın konuyla ilgili hiçbir açıklamasını bulamadık. Büyük kurumlar bunu nasıl yapıyorlar? 31 gün tam çalışanların yanında ayda 1 gün işe gelmemiş olanlar aynı ücreti alacaksa 1 gün fazla çalışan insanlara adaletsizlik değil midir bu?

    Yardımlarınızı ve çok değerli görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Umarım bu başlık altında kesin bir çözüme ulaşabiliriz.
    Konu Onore tarafından (08.Ocak.2019 Saat 13:20 ) değiştirilmiştir.


  2. #2
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.699
    MAktu ücret konusunda eminmisiniz?
    Maktu ücret üzerinden anlaşılarak yapılan sözleşmelerde, o devamsılık yapılan günleri kesemezsiniz demektir aynı zamanda.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2016
    Mesajlar
    371
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MAktu ücret konusunda eminmisiniz?
    Maktu ücret üzerinden anlaşılarak yapılan sözleşmelerde, o devamsılık yapılan günleri kesemezsiniz demektir aynı zamanda.
    Günlük ücret değil aylık üzerinden sözleşmelerimiz. Günlük olsa zaten farklı oluyor durumlar 31 günlerde.

  4. #4
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.699
    a.Öncelikle ücretin günlük mü yoksa aylık maktu mu olduğunu netleştiriniz,zira sorunuzun cevabı buna göre netlik kazanacak.
    b.ücretin ay da bir ödenmesi,işçi ücret(ler)inin kesin aylık maktu olduğunu ifade etmez/sonucuna varılamaz.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2016
    Mesajlar
    371
    Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    a.Öncelikle ücretin günlük mü yoksa aylık maktu mu olduğunu netleştiriniz,zira sorunuzun cevabı buna göre netlik kazanacak.
    b.ücretin ay da bir ödenmesi,işçi ücret(ler)inin kesin aylık maktu olduğunu ifade etmez/sonucuna varılamaz.
    İşçilerle herhangi bir sözleşme imzalamıyoruz açıkçası. Standart ''Senin maaşın xxx TL'' denerek işe alınıyor çalışanlar. Durum ne olur bu durumda? Yanlış bilmiyorsam bu maktu oluyor öyle değil mi? Günlük olarak ücret ödenmiyor aylık olarak ücret ödeniyor.
    Konu Onore tarafından (08.Ocak.2019 Saat 10:56 ) değiştirilmiştir.

  6. #6
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.699
    Maktu ücret ,
    1 aylık süre için, o süre içinde yasalarla belirlenmiş haftalık çalışma süreleri içinde de çalışsan, (yıllık 270 saati aşmamak kaydıyla) fazla çalışma da yapsan sana bir kuruş fazla para vermem , ama arada işe gelmezsen, rapor alırsan vs de de ücretinden kesinti yapmam , hep aynı parayı alırsın denen ücrettir.
    Diğer türlü ücret, günlük ücrettir aslında , sadece ödeme süresi farklı belirlenebilir.
    Sizin dediğiniz şekilde olan ödeme , iş kanununda belirtilen ücret en çok 30 günde ödenir tanımına göre yapılan ayda 1 kez yapılan ücret ödenmesidir, maktu ücret değildir.
    Günlük olarak hesaplanıp ayda bir kez ödeniyor yani.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2016
    Mesajlar
    371
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maktu ücret ,
    1 aylık süre için, o süre içinde yasalarla belirlenmiş haftalık çalışma süreleri içinde de çalışsan, (yıllık 270 saati aşmamak kaydıyla) fazla çalışma da yapsan sana bir kuruş fazla para vermem , ama arada işe gelmezsen, rapor alırsan vs de de ücretinden kesinti yapmam , hep aynı parayı alırsın denen ücrettir.
    Diğer türlü ücret, günlük ücrettir aslında , sadece ödeme süresi farklı belirlenebilir.
    Sizin dediğiniz şekilde olan ödeme , iş kanununda belirtilen ücret en çok 30 günde ödenir tanımına göre yapılan ayda 1 kez yapılan ücret ödenmesidir, maktu ücret değildir.
    Günlük olarak hesaplanıp ayda bir kez ödeniyor yani.
    Teşekkür ederim.

    Peki bu dediğimize göre sorularımızın cevabı nedir? Nasıl yapmamız gerekir? Gelmediği günleri kesilen, Mesailerinin parasını brütüyle alan çalışanların olduğu bir firmada yani
    Konu Onore tarafından (08.Ocak.2019 Saat 13:23 ) değiştirilmiştir.

  8. #8
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.699
    O kısmı beni aşıyor,
    ben gelmediği günlerin ücreti kesilenler kadrosundanım )

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ocak.2016
    Mesajlar
    371
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O kısmı beni aşıyor,
    ben gelmediği günlerin ücreti kesilenler kadrosundanım )
    Ben de tam olarak bunu soruyorum zaten aslında..

  10. #10
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.699
    Alıntı Onore Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşçilerle herhangi bir sözleşme imzalamıyoruz açıkçası. Standart ''Senin maaşın xxx TL'' denerek işe alınıyor çalışanlar. Durum ne olur bu durumda? Yanlış bilmiyorsam bu maktu oluyor öyle değil mi? Günlük olarak ücret ödenmiyor aylık olarak ücret ödeniyor.
    Ücretin ayda bir ödenmesi bu ücret şeklinin maktu olduğunu göstermez,ayrıca bu maktu ücret konusunun sözleşmede belirtilmesi,sözleşmeniz yok ise bu olayın yani maktu ödemenin çalışma koşulu haline gelmiş olması gerekir,sanırım sizde bu durum yok,olmadığı için siz büyük ihtimal köye gidecem diye bir gün izin alanın işçinin ücretini,beş gün rapor alanın üç günlük ücretini kesiyor,haftalık çalışma süresinden daha fazla çalışan işciye de fazla çalışma ücreti ödüyorsunuz değil mi?

    Not.daha net anlaşılsın diye düzeltme yapılmıştır.
    Konu şeref aydemir tarafından (09.Ocak.2019 Saat 08:30 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 31 Çeken Aylarda Eksik Gün Bildirimi
    Konu Sahibi pessimist Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 05.Ocak.2016, 16:19
  2. Gerçekten Kasada Olan Para Sorunu !!!
    Konu Sahibi adanaliboy1980 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 05.Ocak.2016, 09:44
  3. Psikolojik Sorunu Olan Personelin Çıkışı Hk.
    Konu Sahibi balkanboi Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Kasım.2015, 18:17
  4. Cevap: 5
    Son Mesaj : 06.Haziran.2009, 17:56
  5. 31 Gün Olan Aylarda Ücretsiz İzin !!!
    Konu Sahibi PlainCoffee Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 04.Nisan.2009, 14:35

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36