taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Ücretsiz Doğum İznindeki Kadını İşten Çıkarmaya Zorlama

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2016
    Mesajlar
    5

    Ücretsiz Doğum İznindeki Kadını İşten Çıkarmaya Zorlama

    Hayırlı günler dilerim. Eşim 4 ay önce doğum yaptı. Devletin sağladığı doğum izni bittikten sonra, çocuğun küçük olmasından dolayı 4 ay daha ücretsiz izin dilekçesi vererek izne ayrıldı.Henüz izninin dolmasına 2 ay olmasına rağmen patronu kendisini arayarak. Benim sana ihtiyacım var, ya işe gel ya da gel istifanı yaz, ben seni 2 ay sonra işe başlatmam dedi. Bu durumda ne yapabiliriz yardımcı olursanız çok teşekkür ederim ? (Eşim 3 yıldır şirkette çalışıyor)


  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.721
    Merhaba
    İş hukuku konusunda çok uzman olmamakla birlikte şahsi düşüncemi yine yazmak isterim.

    Öncelikle işyeri, iş kanununa tâbi mi değil mi,ona bakmak lazım diye düşünüyorum.

    Daha önce verilmiş Yargıtay kararından aşağıya bir alıntı yapıyorum.
    .
    YARGITAY 9. HD. E.36349 K20734/2009 â€œâ€¦İş Kanununda, ücretli doğum izninin ardından,istekleri halinde kadın işçilere 6 aya kadar ücretsiz doğum izin verileceği belirtilmiş ve kanun
    koyucu, yorum kurallarına başvurulmasına gerek kalmaksızın, bu hakkı işverenin taktirine bırakmayacak şekilde açık ve net olarak düzenlemiştir. Doğum yapan kadın işçinin, ücretsiz doğum iznini kullanmak istemesi ve işveren tarafından buna izin verilmemesi halinde, kadın işçi tek başına alacağı karar ile işverene bildirimde bulunarak, ücretsiz doğum iznine ayrılabilir. Somut olayda, davacı işçi doğum yapmış, doğum sonrasında kullandığı ücretli doğum izinlerinden sonra, ücretsiz doğum izni talep etmiş ancak işverence buna izin verilmemiştir. Mahkemece, değinilen hususlar gereğince, iş sözleşmesinin davacı tarafından değil, davalı işveren tarafından geçersiz nedenle feshedildiği gerekçesi ile davanın kabulü ile davacının işe iadesine karar verilmesi gerekir.”

    Ayrıca yine bir alıntı yapayım.

    4857 sayılı iş Kanunu'nun 74 maddesine göre isteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu maddedeki hükme aykırı olarak doğumdan önceki ve sonraki sürelerde gebe veya doğum yapmış kadınları çalıştıran veya ücretsiz izin vermeyen işveren veya işveren vekiline 1.034,00 (2010 yılı için) Lira para cezası verilir.

    ****

    Tüm bu alıntılardan sonra şahsi görüşüm şöyle olabilir.
    Önce karşılıklı anlaşarak verilen ücretsiz izin hakkınız, bu durumda işveren tarafından bozulmak istenmektedir.Bu durum bence, size haklı fesih hakkı tanır.tabi bu izin hakkınızın yazılı olarak bildirilerek karşılıklı imzalanılması bence büyük önem taşır.Eğer yukarıda ikinci alıntıda belirttiğim gebelik süresini eşiniz geçirmişse, ve yasal hakkı olarak ücretsiz izin hakkını da kullanmaya başladıysa, bence işverenin izin hakkını kesip çalışmaya zorlaması işçiye haklı nedenle fesih hakkı verir, hatta işveren tarafından çıkışı yapılırsa ve işyeri de iş kanununa tâbi ise, eşiniz işe iade davası da açabilir.

    Tekrar hatırlatayım bunlar şahsi düşüncelerim.İş hukuku konusunda profesyonel danışma almanızı da kesinlikle tavsiye ederim.
    Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.392
    Eşiniz zaten yazılı olarak ücretsiz doğum izni kullanmak istediğini beyan etmiş ve kabul görerek izin kullanmaya başlamış.

    İzin bittikten sonra gidip işe devam edebilir. Ha eğer işveren çalıştırmak istemezse izni bittikten sonra tazminatını ödeyerek işten çıkartabilir.

    Ancak gel istifa et diye birşey söz konusu değil. Şu an eşiniz izinde olduğu için işten de çıkartamaz. Çıkartırsa siz haklı olursunuz yine tazminatınızı alırsınız ve eğer işyerinde çalışan sayısı 30 kişi ve üstünde ise işe iade davasıda açabilirsiniz.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  4. #4
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.699
    Sn.üyelerin görüşlerine katılıyorum kesinlikle istifa etmemeli,çağrılsa bile işyerine gitmemeli,gitse bile sözlü veya yazılı olarak istifa bağlamında hiçbir şey yapmamalı,söylemeli.Şu an işveren ya işe gel yada istifa et diyemez,sözleşmede feshedilemez,edilirse tazminat doğar,bu izin bitimi işyerine gidiniz işveren çalıştırmak istemezse yine tazminat hakkınız doğar,diğer yönden işe iade mümkün olsada,dönüş de işverenle bazı sorunlar yaşamanız yüksek ihtimaldir.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2016
    Mesajlar
    5
    Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn.üyelerin görüşlerine katılıyorum kesinlikle istifa etmemeli,çağrılsa bile işyerine gitmemeli,gitse bile sözlü veya yazılı olarak istifa bağlamında hiçbir şey yapmamalı,söylemeli.Şu an işveren ya işe gel yada istifa et diyemez,sözleşmede feshedilemez,edilirse tazminat doğar,bu izin bitimi işyerine gidiniz işveren çalıştırmak istemezse yine tazminat hakkınız doğar,diğer yönden işe iade mümkün olsada,dönüş de işverenle bazı sorunlar yaşamanız yüksek ihtimaldir.
    Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Eşim iş yerine gittiğinde adam eşimi istifa etmeye zorlayacak gibi duruyor. Eşim o anda ne yapmalı çıkıp gitmeli mi?

  6. #6
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.721
    Eşiniz ücretsiz izin devam ederken iş yerine gitmemekte dahi özgürdür bence.Ama konuyu uzatmamak için isterse gidip görüşebilir. İzin süresinden sonraki çalışma hayatını da devam ettirmek niyetindeyse belki orta bir yol bulunabilir.Ancak izin süresinde hakları yukarıda yazıldı. Yinede eşiniz,işyeri için fedakarlık yapmak isterse, belirli günler için belki anlaşılarak işe gidebilir.Bunun için belki ekstra bir ücrette bile anlaşılabilir.Tamamen eşinize kalmış.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ücretsiz Doğum İzni Bitmeden İşten Çıkarılma
    Konu Sahibi İlknur s. Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 23.Ağustos.2017, 17:30
  2. Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Kasım.2012, 17:25
  3. Cevap: 5
    Son Mesaj : 01.Nisan.2009, 12:46
  4. Doğum İznindeki Çalışanın Vergisi
    Konu Sahibi mes_ar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 09.Haziran.2007, 12:15
  5. Doğum İznindeki Bayanın Vergi İadesi
    Konu Sahibi serhat durmus Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Mart.2007, 15:20

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36