kamu işçi maaş

Konu: Aynı İşyerinde Son Ortalama Çift Teşvikten Yararlandırma Hk.

  1. #1
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    7.003

    Question Aynı İşyerinde Son Ortalama Çift Teşvikten Yararlandırma Hk.

    Bir iş yerinde *A* ve *B* isminde toplam da 2 işçi teşviksiz bir şekilde çalışıyorken, bunlardan *B* çıkıyor ve başka bir işçi *C* işe giriyor. Yeni giren C için *6111/10.madde* teşviğinden yararlandırabiliriz, ancak *C* için teşvikten yararlanma ortalaması 3 kişi olduğu için, iş yerinde de kendisi dahil toplam işçi sayısı 2 olduğu için teşvikten yararlandıramıyoruz ve bekliyor.

    Bir kaç ay sonra 3. bir işçi olarak *D* işe giriyor. Bu işçiyi *27103* sayılı teşvikten yararlandırabiliyoruz ve teşvikten yararlanma ortalaması da 3 çıkıyor.

    Bu durumda hem *C*, hem de *D* isimli işçinin teşvikten yararlanma ortalaması 3 olmuş oluyor. Ancak *C* için *6111/10.maddeden* *D* için de *27103*'den teşvik alıyoruz.

    Kısaca ortalaması 3 olan ancak yararlandıkları teşvik farklı olan, farklı işçiler için aynı anda bu farklı teşviklerden faydalanabilir miyiz?

    *C > 3.Kişi > 6111/10.Madde*
    *D > 3.Kişi > 27103*

    Yoksa kanun numaraları farklı olsa da, iş yerindeki 3.işçi olarak sadece birini mi teşvikten yararlanabilir?

    Genelgelere kabaca göz attım ancak bu sorum ile ilgili net bir cevap göremedim?

    Bilgisi olan varsa, yardımcı olursa sevinirim.
    Konu ZİNDAN tarafından (18.Ekim.2019 Saat 17:26 ) değiştirilmiştir.


  2. #2
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.153
    C veya D sadece biri 3. işçi olabilir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  3. #3
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    7.003
    Bir firmamda deneme yaptım, her ikisini de yararlandırdım. Bugün oluyorsa kontrollerini yapacağım, olmuyorsa ayın 23.ünden sonra yapacağım.
    Ancak kanunlarda aynı kişi için iki farklı kanundan yararlandırılamaz diyor, farklı iki kişi için aynı sıralamadan yararlandırılamaz demiyor.

    Sonucu buradan da paylaşırım.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2014
    Mesajlar
    57
    Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir iş yerinde *A* ve *B* isminde toplam da 2 işçi teşviksiz bir şekilde çalışıyorken, bunlardan *B* çıkıyor ve başka bir işçi *C* işe giriyor. Yeni giren C için *6111/10.madde* teşviğinden yararlandırabiliriz, ancak *C* için teşvikten yararlanma ortalaması 3 kişi olduğu için, iş yerinde de kendisi dahil toplam işçi sayısı 2 olduğu için teşvikten yararlandıramıyoruz ve bekliyor.

    Bir kaç ay sonra 3. bir işçi olarak *D* işe giriyor. Bu işçiyi *27103* sayılı teşvikten yararlandırabiliyoruz ve teşvikten yararlanma ortalaması da 3 çıkıyor.

    Bu durumda hem *C*, hem de *D* isimli işçinin teşvikten yararlanma ortalaması 3 olmuş oluyor. Ancak *C* için *6111/10.maddeden* *D* için de *27103*'den teşvik alıyoruz.

    Kısaca ortalaması 3 olan ancak yararlandıkları teşvik farklı olan, farklı işçiler için aynı anda bu farklı teşviklerden faydalanabilir miyiz?

    *C > 3.Kişi > 6111/10.Madde*
    *D > 3.Kişi > 27103*

    Yoksa kanun numaraları farklı olsa da, iş yerindeki 3.işçi olarak sadece birini mi teşvikten yararlanabilir?

    Genelgelere kabaca göz attım ancak bu sorum ile ilgili net bir cevap göremedim?

    Bilgisi olan varsa, yardımcı olursa sevinirim.
    Anlatımızınızı doğru anladı isem ;

    *C > 3.Kişi > 6111/10.Madde*
    *D > 3.Kişi > 27103*

    C kişisi 6111 in şartını tamamladığı için D kişide 27103 ü tamamladığı için her ikisini de kullanabilirsiniz.
    Kişi sayısı 4 olduğu için Her ikisinin de kendi şartları birbirinden bağımsız olduğu için uygun...

  5. #5
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.153
    Alıntı ardag87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlatımızınızı doğru anladı isem ;

    *C > 3.Kişi > 6111/10.Madde*
    *D > 3.Kişi > 27103*

    C kişisi 6111 in şartını tamamladığı için D kişide 27103 ü tamamladığı için her ikisini de kullanabilirsiniz.
    Kişi sayısı 4 olduğu için Her ikisinin de kendi şartları birbirinden bağımsız olduğu için uygun...
    İşyerinde A, C v e D çalışırken 4 kişi???
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  6. #6
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    7.003
    4 kişi değil, toplam da 3 kişi olacaklar. Bugün kontrolleri yapacağım, yersiz yararlanma var mı yok mu diye, buraya da yazacağım sonucu.
    Uygulamasını yaptım, olacağını düşünüyorum, bakalım.

  7. #7
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    7.003
    https://i.imgyukle.com/2019/10/24/EDY4AA.jpg

    Biraz önce kontrol ettim, yersiz yararlanma çıkmadı. Her iki işçiyi de yararlandırmış oldum.

    Hatta iki işyerinde yapmıştım, ikisinde de yersiz yararlanma çıkmadı, bugün ayın 24'ü, bundan sonra Ssk bir işlem yapıyorda, öyle mi çıkıyordur yersizler, tam emin değilim ama, sanmıyorum. Bana göre olmuştur.
    Teşekkürler.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Şubat.2015
    Mesajlar
    104
    Sayın Zindan, okuduğum ve anladığım bazı kısımlar için sizlere bi kaç sorum olacak,

    İş yerindeki Çalışanlar mevcutta A , C ve D personelleri
    A personeli teşviksiz yani 5510
    C personeli 6111 teşviğinden yararlanabiliyor ve ortalama işçi sayısı 3
    D personeli 27103 teşviğinden yararlanabiliyor ve ortalama işçi sayısı 3
    eğer ortalamalar bu şekilde ise teşvikten yararlanamazsınız eğer kastınız bu ortalamalar 2 kişi ve yeni başlayacak personel 3.kişi olarak başlayacak ise ortalamayı sağlayabileceğiniz tek bir teşvik olur geriye dönük yersiz yararlanılan dönem için düzeltme isteyeceklerdir. Sgk'nın sistemleri şuanda online olarak verimli çalışmamaktadır. Dün bir arkadaşımıza 7103 sayılı teşvik için Mayıs ayı için yersiz yararlandırma uyarısı geldi,
    Teşviklerdeki ortalama sigortalı sayısı hesabında istihdam daire başkalığıyla yaptığım görüşmelerde
    öncelikle 01 kodlu beyanlar devamında 02 kodları gönderin devamında ise 6111 ve 7103 olarak devam ederseniz sistem ortalama işçi sayınızı daha doğru hesaplar diye bilgi vermişlerdi.

  9. #9
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    7.003
    Alıntı ysfemr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...eğer kastınız bu ortalamalar 2 kişi ve yeni başlayacak personel 3.kişi olarak başlayacak ise...
    Evet, ortalamaları 2 kişi aslında ve bunlar her ikisi de 3.kişi olmaları halinde yararlanıyorlardı ve öyle de yararlandılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Daha Önce 6111 Teşvikten Başka İşyerinde Fayda
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 23.Nisan.2017, 17:34
  2. 6111 İşveren Teşvik Sorunu? (Fazladan Teşvikten Yararlandırma.)
    Konu Sahibi stajyeradayi Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 06.Kasım.2013, 12:45
  3. Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Temmuz.2012, 10:15
  4. Yeni İşyerinde Ortalama işçi Sayısı
    Konu Sahibi Ertann Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Mart.2012, 13:38
  5. Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Ocak.2011, 19:18

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36