kamu işçi maaş

Konu: ACCA Hakkında Bilgilerimizi Paylaşalım..

ACCA Hakkında Bilgilerimizi Paylaşalım..

Arkadaşlar meraba, ben aranızda ACCA sertifikasına sahip olanınız var mı ve eğer varsa bu belgenin sağladığı faydalar neler onu öğrenmek istiyorum.
    Saygılar

Ynt: ACCA Hakkında Bilgilerimizi Paylaşalım..

google'da arattırdığımızda TURMOB'un 2005'deki sınav duyurusu çıkıyor. Belki görmüşünüzdür.
    http://www.turmob.org.tr/Arsiv/turmo...lar/brosur.pdf
    Sınav TURMOB işbirliği ile yapıldığı için bana pek muteber gelmedi.

fatma nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    fatma nur Guest

Arkadaşlar bizi soymak için bir kulvar daha açmış TÜRMOB.Hayırlı olsun...Eğitim falan hikaye ...

Sayın mavi efenin dediğine katılıyorum Türmob varsa işin içinde hiçbir programa itimat etmem.....

Birşey daha birkaç sene içinde TÜRMOB üyelerini, ACCA sertifikası almaya mecbur tutar..İşin ucunda para varya.Ogün gelince demişti dersiniz)İlerde sınav harçlarını dahada yukarı çekerler mecbur olacakya.Şimdiden alsakmı ne???

3568/44. madde değişikliği bundan sonra "zorunlu" tutacaktır.

Yürürlüğe girmemiş şekliyle 44. madde;

Mesleki geliştirme eğitimi

MADDE 44- Meslek mensuplarının, mesleki faaliyetlerini fiilen devam ettirmeleri için Birlik ve odalar tarafından düzenlenecek mesleki geliştirme ve eğitim seminerlerine katılmaları zorunludur. Meslek içi eğitimle ilgili konular, eğitim programları ve süreleri ile diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir." ...

Kanuni denetçi olarak verilecek bu kurslara karşılık ilgili yasal düzenlemeler içersinde sadece 3568 sayılı yasaya göre yetki alanlar mı iş yapabilecek?

Ardı ardına sorumluluk ve zorunluluk yüklenirken yetki ve iyileştirme görünmemekte.........
    Ahmet Akca<br />SMMM

ACCA'nın hiçbir zaman zorunlu tutulacağına inanmıyorum ben çünkü MBA yapmaktan bile zor. Geçmiş yıllarda sorulan sorularını inceledim de bu sınavları verebilenler sanırım çok daha yüksek ücretlerle yurtdışında çalışmayı tercih ederler. Bu sınavların yanında bizim göreceğimiz ya da gördüğümüz seminer ve eğitimler hiç kalıyor.

Arkadaşlar sizleri kınıyorum.
    Ne demek Türmob bizi soyuyor. Ne demek Türmob muteber değil. Beğensenizde beğenmeseniz de üst birlik orasıdır. Gerçi ben biliyorum sizlerin neden karşı olduğunuzu, son yasadan dolayı. Ama unutmayın ki onların istedikleride olmadı. Bu ülkede her şey siyasettir. Her şey siyasetten geçer. Türmob'un bu konuda yapacağı çok şey yoktur.
    Ayrıca anladığım kadarıyla siz bu ACCA'yı pek incelememişsiniz. iremsezin arkadaşın söylediği gibi çok ağır sınavları var ve full+full ingilizce bilmeniz gerekiyor. Ödenen ücretlerde Türmob'un kasasına değil Londra merkezli olan ACCA'nın cebine gidiyor.
    Şunuda söylemek istiyorum. Türmob'a itibar etmeyen arkadaşların ruhsatlarına ve bilgilerine itibar etmiyorum. Başarılı olacaklarını da sanmıyorum.

Ben de muhasebe-ci arkadaşıma katılıyorum. Bu mesleği yüceltmek istiyorsak birlikle odalarla her daim işbirliği ve dayanışma içerisinde olmak zorundayız. TURMOB aslında ACCA ile anlaşma yaparak bizim meslek mensuplarımızın da yurtdışında tanınması için bir adım atmıştır. Globalleşen dünyada özellikle yabancı yatırımcılı firmaların işlerini yaparken karşımıza tanınmama sorunu gelebiliyor. İşte o noktada TURMOB'un bu çalışması saygıdeğer.

Zorunlu eğitim konusunu ACCA açısından değerlendirmeyiniz.

Bu bölümdeki bir çok konu başlığında meslektaşların durumu açıklayıcı nitelikteki sıkıntı ve sorunları
    meslek mensubu olarak gittikçe artan iş yükü ve sorumluluğa karşılık iyileştirme ve yetkinin aynı oranda olamadığını/olmadığını vurgulamak içindir, TÜRMOB'u eleştirmek amacıyla değildir.

Burada soran/cevaplayan, yorumlayan meslektaşların eğitim veya sınavlardan çekineceğini zannetmem. Eğitim, sınav ve bir sürü uğraştan sonra en azından biraz karşılığını alabilmek/almak.

Ayrıca aldığınız eğitim ve seminerleri hiç gibi görmeyiniz....

Ahmet Akca<br />SMMM

Arkadaşlar Sayın meslektaşımız Ahmet Akca 'nın (ki kendisi hemşerim olur) yazısını okuduktan sonra ACCA hakkında belki de bu platformada konuşmak için çok erken olduğunu düşündüm. TURMOB'un zorunlu eğitimle getirmek istediği şey; meslek mensuplarının çağa ayak uydurabilmeleri ve değişen mevzuat ve uygulamalarını en iyi şekilde yerine getirebilmeleridir.

Hiçkimse şu aşamada ACCA ile zorunlu eğitimi birbirine karıştırmış değildir. Ancak ACCA sınavlarını incelediğinizde (ki bunun için ingilizcenizin anadiliniz düzeyinde olması gerekmektedir.) neden zorunlu eğitimde bize sunulanlara hiç kalır dediğimi anlayabilirsiniz. Ben elbetteki verilecek olan zorunlu eğitimi önemsemiyor değilim ama karşılaştıma yapmanız bile alakasız bence.

fatma nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    fatma nur Guest

Sn.iremsezin öncelikle açtığınız konu başlığıyla bizi haberdar ettiğiniz için teşekkür ederim.Bu gibi forumlar meslektaşlarımızla bilgi alışverişi yapmamızı sağlıyor .Birde arkadaşlarımız önyargılı okumayıp taraflı cvp yazmasalar daha faydalı olacaklar?

Sn.muhasebe-ci doğru beğensekte beğenmesekte üst birlik orası ama üst birlik olması dediğini yapabileceği buna hakkı olduğu anlamına gelmez.Gerçi öyle oluyor TÜRMOB istiyor biz yapıyoruz daha doğrusu ödüyoruz!!!!.Çok merak ediyorum acaba TÜRMOB tarafından mağdur edilseydiniz böyle savunurmuydunuz!!!Madem çok saygın bir kuruluş neden bu uygulamalar bu kadar tuhaf ve adaletsiz ayrıcada absürt?Madem niyet okuyuculuğu yaptınız bende sizin niyetinizi okuyayım.Bende sizin, bahsettiğiniz yasadan ötürü TÜRMOBU bu kadar savunduğunuzu düşünüyorum. ACCA çok ağırdır veya değildir.ACCA hakkında konuşmak şimdilik gereksiz olabilir veya bunun için erkendir.O konuda yazan arkadaşlar haklı olabilirler.
    Ama SN.smmmkaraman?ın dediği beni haklı çıkardı bile MADDE-44 tam TÜRMOBA yakışır bir madde.

SN.iremsezin haklısınız meslek kuruluşlarıyla birlik ve beraberlik içinde olmalıyız ama bahsi geçen kuruluşların dayanışmadan anladıkları tek şey üyelerinden aidat,harç vs tahsil etmek.Keşke bizi düşünen haklarımızı korumak için çabalayan ,ondan güç alabileceğimiz meslek kuruluşumuz\larımız olsaydı da birlik ve beraberlik içinde olabilseydik....Bu mesleği yüceltecek kuruluşlar bizzat kendileri mesleğin kalitesini düşürüyorlar bazı arkadaşlar katılsada katılmasada bu böyle .Ayrıca başarı onların demesiyle olmuyor.Kendilerini hakkaniyetli düşünmeye davet ediyorum.

Son olarak durum ne kadar kötü olursa olsun ben ve benim gibi düşünen arkadaşlar ümitle yolumuza devam edeceğiz ve vakti gelince bütün bu saçmalıkları biz düzelteceğiz??Kendi adlarına konuştuğum arkadaşlar bana hak veriyorlar mı merak ediyorum ve cvplarını ilgiyle bekliyorum..
    Saygılarımla?.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)