kamu işçi maaş

Konu: Meslekte Yeni Uygulamalar!

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2007
  Mesajlar
  307

  Meslekte Yeni Uygulamalar!

  "Kayıtdışını çözmeden ilerleyemeyiz
  Unakıtan: "Mali müşavirlerin denetim standartlarını değiştireceğiz"

  03.09.2008 17:13
  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kayıt dışılığı önlemedikten sonra memleketin ileri gitmesinin mümkün olmadığını söyledi.Bakan Unakıtan, Edirne Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Eğitim ve Hizmet Binası temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok hızlı değişim sürecinde olduğunu, bu değişimin en hızlı yaşandığı sektörlerin başında da mali sektörlerin geldiğini belirtti.Bakan Unakıtan, 6 yılda mali sektördeki çalışmalarla çok yol alındığını belirterek, ''Avrupa ülkelerinin, çağdaş ülkelerin seviyesine gelene kadar devam edeceğiz. Hele bu Avrupa Birliği ile müzakere süreci bunu daha da hızlandırıyor'' dedi.Mali müşavirlerin denetim standartlarını belirleyecek bağımsız bir kurulun oluşturulacağını ifade eden Bakan Unakıtan, ''Yeni bir kurulu daha kuruyoruz. Nedir bu? Mali sektörün standardını yani denetimin standardını getiren ve gözetimini yapan kurul. Bu kurul bağımsız olarak kurulacak. Bu kurul, mali müşavirlerin denetim standartlarını getirecek. O standartlara uyacak ve ne kadar mükellefte çürük elma varsa onları ayıracağız. Buna kati suretle meydan vermeyeceğiz'' dedi.-

  YENİ BİR SİSTEM

  Basel sistemine mali müşavirlerin bir an önce kendilerini hazırlamasını isteyen Bakan Unakıtan, sözlerini şöyle sürdürdü:''Basel sistemi geliyor, buna ne kadar hazırsınız bilmiyorum. Mali müşavirlerin bilhassa mükelleflerini uyarmaması lazım. Mükellef, bankanın kapısını çaldığında banka (ver bakayım bilançonu) diyecek, bilançosuna bakacak, maliyedeki bilançosuna bakacak uymuyorsa birbiriyle (sana kredi yok) diyecek. (Aman bankacı bey bana kredi ver, maliyeye göstermediğim şu da vardı bu da vardı) diye onlara herhangi bir şekilde ayrı bir bilanço sunamayacak.''Kayıt dışılık çözülmeden Türkiye'nin ilerlemesinin mümkün olmadığına işaret eden Bakan Unakıtan, ''Mali müşavirlerimiz, meslektaşlarım mükellefler geldiğinde (bizim vergileri bir ayarlayın) dediklerinde bunlara sakın göz yummayın. Belki fazla kazanamazsınız ama bu memlekete hizmet etmiş olursunuz. Çünkü bu memlekette kayıt dışılığı önlemedikten sonra ileri gitmemiz mümkün değil. Bunu bir defa kafamıza yerleştirelim'' diye konuştu.-

  MALİYE BAKANLIĞI'NIN ALTYAPISI GELİŞTİRİLİYOR

  Maliye Bakanlığı'nın teknik altyapısının geliştirildiğini ve bunun büyük faydalarını gördüklerini anlatan Unakıtan, sözlerini şöyle sürdürdü:''Ben geldiğim zaman 60 milyar YTL vergi alıyorduk, şimdi 175 milyar YTL. nereden çıkıyor bu? Yine bu milletten çıkıyor. Demek ki var. 'sayın bakanım vergileri düşür' diyorlar. Biz vergileri düşürdük zaten. KDV'yi düşürdük, kurumlar vergisini düşürdük, gelir vergisinin üst tabanını düşürdük. Düşürmemize rağmen bizim gelirlerimiz arttı. İnanın bu otomatik kontroller daha da artıracak.''Mali sektörde çalışanlara ''lüzumsuz'' gelen bazı belgelerin çok lüzumlu olduğuna dikkati çeken Bakan Unakıtan, ''Sizin lüzumsuz gördüğünüz, benim için çok kıymetli, nedir o? BSB6 formlarını eskiden alıyorduk, bunları aylık almaya başladık. Bunları toplamasam naylon faturacıları nasıl yakalarım? Şimdi sizlerden beyannameleri bir alıyorum, bilgisayara bir koyuyorum, bir bakıyoruz, fatura kesilmiş alan yok ya da fatura alınmış kesen yok. 'Gel bakalım (naylon faturacı bey)' diyoruz. Elle koymuş gibi bunları buluyoruz.''Türkiye Serbest Muhasebeciler, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Başkanı (TÜRMOB) Mehmet Timur da, TÜRMOB'a katkılarından dolayı Bakan Unakıtan'a teşekkür plaketi sundu.Konuşmaların ardından, Bakan Unakıtan'ın, tören için getirilen koyunun kesilmesine izin vermemesi üzerine koyun Kızılay'a bağışlandı.Bakan Unakıtan, daha sonra butona basarak, binanın temelini attı"

  Hep söyledim yine söylüyorum. Mali müşavirlerin hayat standartını ne kadar yükseltirseniz maliyenin vergi gelirleride o kadar yükselir. 2. #2
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Meslekte yeni uygulamalar!

  İstemek kolay, gel bakalım Müşavirim senin derdin ne? Nasıl çözeriz? Mesleğini daha iyi icra etmen için çözüm önerilerin nelerdir? TURMOB! Sen ne düşünüyorsun?
  Hikaye....

 3. #3
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.410

  Ynt: Meslekte yeni uygulamalar!

  Sn. Unakıtan vergi gelirini arttırdık diyor.
  geldiğinden beri 7 seneye yakın zaman geçti. Ekonomik büyüklükler kaç misli arttı.
  Birde doğrudan vergilerle vasıtalı vergiler oranı ne şekilde değişti. Bunları açıklasa da tahsilat reel artmışmı artmamış mı görsek?
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 4. #4
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Meslekte yeni uygulamalar!

  Yazacak o kadar çok şey var ki...
  Artan iki ekonomik büyüklük var Sayın GÜROY , dış borç ve cari açık.

 5. #5
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: Meslekte Yeni Uygulamalar!

  TÜİK hesaplarına göre geçen ay enflasyon düştü. Siz buna inanıyormusunuz? Galiba herkes tüik'nun anketlerine illahlah dedi rastgele doldurup veriyor. ;D
  Sayın bakanda elindeki rakamların iyi olanlarını kullanıp övünüyor. Tıpkı ihracatı ... düzeyine çıkardık deyip ithalattan hiç bahsedilmediği gibi.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Mesajlar
  172

  Ynt: Meslekte Yeni Uygulamalar!

  Unakıtan'ın biz mali müşavirlere pek iyi gözle bakmadığı, mali müşavirlerin de ona pek de iyi gözle bakmadığı hepimizin malumudur. Ancak burada konu Unakıtan ya da enflasyon değil. Çarpıcı olan konu "Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetim Kurumu" adlı kurumun ihdasıdır. Bu forumlarda yüzlerce kere yazıldığı üzere; eğer bu yasa yeni TTK ile birlikte çıkarsa mesleğin önü açılacak. Mesleğimiz denetim mesleği olacak. Yani güzel olacak.

 7. #7
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.410

  Ynt: Meslekte Yeni Uygulamalar!

  Alıntı maviefe Nickli Üyeden Alıntı
  Unakıtan'ın biz mali müşavirlere pek iyi gözle bakmadığı, mali müşavirlerin de ona pek de iyi gözle bakmadığı hepimizin malumudur. Ancak burada konu Unakıtan ya da enflasyon değil. Çarpıcı olan konu "Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetim Kurumu" adlı kurumun ihdasıdır. Bu forumlarda yüzlerce kere yazıldığı üzere; eğer bu yasa yeni TTK ile birlikte çıkarsa mesleğin önü açılacak. Mesleğimiz denetim mesleği olacak. Yani güzel olacak.


  Sn. Maviefe


  Sözleriniz bence kendi içinde çelişkili. Kemal abi bizlere iyi gözle bakmıyorsa bu kendi düşüncesi değil temsil ettiği iktidarın politikasıdır.

  Denetim kurulu kurulsa bile sevmediği mali müşavirleri almak yerine sevdiği tandansda olan kişileri oraya monte edeceklerdir. Doğal olarak.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Mesajlar
  172

  Ynt: Meslekte Yeni Uygulamalar!


  Tasarıyı okursanız denetim kurulunun hangi üyelerden oluştuğu ile ilgili bölümü göreceksiniz. Yani öyle kafasına göre adam montajı filan yok.

  "Kurul; Maliye Bakanlığı ile TÜRMOB tarafından önerilecek dörder aday arasından ikişer kişi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından önerilecek ikişer aday arasından birer kişi olmak üzere, Bakanlar Kurulu tarafından atanacak dokuz üyeden oluşur. "

  "Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kurumu Kanunu Tasarısı "'nı okursanız TURMOB'u da devreye alarak mesleğe ne gibi fonksiyonlar ilave ettiğini göreceksiniz. Önce meslek, önce işimiz. Bakış açımızın siyasi değil mesleki olması gerekli diye düşünüyorum. Sevmediğimiz adamlar mesleğe olumlu katkılar yaparlarsa bunu desteklememiz lazım. Yok ben bu adamı sevmiyorum, yapacağı hiçbir işi de sevemem diyip kendi yararımıza ve ülke yararına olan bir tasarıya karşı duramayız.

  Burada çelişki filan yok. "Kemal Abi"yi günahım kadar sevmem. Ama Ticaret Kanun Tasarısı ve Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kurumu Kanunu Tasarısının yasalaşmasını destekleyeceğim tabii ki. Ticaret Kanun Tasarısını iktidar destekliyor. Ana muhalefet başta destekliyordu şimdi biraz yan çiziyor. Meclisin üçüncü partisi ise doğrudan karşı çıkıyor.

  Asıl çelişki siyasi görüşü uğruna doğruya yanlış, yanlışa doğru demektir. Meslek örgüteri ve odaların siyasi bir duruş değil, mesleki ve bilimsel bir duruş sergilemesi yerinde olur.

 9. #9
  SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  SİBEL Guest

  Ynt: Meslekte Yeni Uygulamalar!

  ''Basel sistemine mali müşavirlerin bir an önce kendilerini hazırlamasını isteyen Bakan Unakıtan, sözlerini şöyle sürdürdü:''Basel sistemi geliyor, buna ne kadar hazırsınız bilmiyorum. Mali müşavirlerin bilhassa mükelleflerini uyarmaması lazım. Mükellef, bankanın kapısını çaldığında banka (ver bakayım bilançonu) diyecek, bilançosuna bakacak, maliyedeki bilançosuna bakacak uymuyorsa birbiriyle (sana kredi yok) diyecek. (Aman bankacı bey bana kredi ver, maliyeye göstermediğim şu da vardı bu da vardı) diye onlara herhangi bir şekilde ayrı bir bilanço sunamayacak.''Kayıt dışılık çözülmeden Türkiye'nin ilerlemesinin mümkün olmadığına işaret eden Bakan Unakıtan, ''Mali müşavirlerimiz, meslektaşlarım mükellefler geldiğinde (bizim vergileri bir ayarlayın) dediklerinde bunlara sakın göz yummayın. Belki fazla kazanamazsınız ama bu memlekete hizmet etmiş olursunuz. Çünkü bu memlekette kayıt dışılığı önlemedikten sonra ileri gitmemiz mümkün değil. Bunu bir defa kafamıza yerleştirelim'' diye konuştu.-

  yukarıda ki paragraf karşısında dehşete düştüm.
  -''Basel sistemi geliyor, buna ne kadar hazırsınız bilmiyorum ( Bende bilmiyorum hazır mıyım değil miyim)
  -bilhassa mükelleflerini uyarmaması lazım ( Mükellefleri kapana mı kıstıracağız? )
  -Aman bankacı bey bana kredi ver, maliyeye göstermediğim şu da vardı bu da vardı
  -Belki fazla kazanamazsınız ama bu memlekete hizmet etmiş olursunuz
  -Bunu bir defa kafamıza yerleştirelim

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Eylül.2007
  Mesajlar
  247

  Ynt: Meslekte Yeni Uygulamalar!

  sayın mali müşavir sen muhasebe ücreti tahsilatı yapabiliyormusun
  sabaha kadar ofiste sabahlıyormusun tatil yüzü görüyormusun ...her ay değiştirdiğim yasaları takıp edebiliyormusun bunları anlayıp uygulamada bir zorluk çekiyormusun diyen yokkk habire hazır ol yap ettt
  S.M.M.M ZEYNEB

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Meslekte Yeni Olanlar Ne Durumdasınız ?
  Konu Sahibi canan_ieu Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 03.Ekim.2016, 23:19
 2. Serbest Meslekte Yeni Nesil Yazar Kasa Kullanımı...
  Konu Sahibi gulpembe Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 30.Eylül.2013, 10:27
 3. Ofiste uyguladığınız pratik uygulamalar
  Konu Sahibi kaos25 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Ekim.2011, 21:34
 4. Yeni Teşvik Sistemi- Meslekte Getirileri
  Konu Sahibi deeper_blue Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 11.Ocak.2010, 08:50
 5. Re'sen Vergi Tarhı ve Çarpık Uygulamalar
  Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Ağustos.2009, 15:00

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36