kamu işçi maaş

Konu: Mesleki Sorumluluk Sigortası

Mesleki Sorumluluk Sigortası

Özellikle son sosyal güvenlik yönetmelikleri ve tabi hemen öncesindede ilişkili kişi transfer fiyatları işlemlerinde yaşanan tedirginlik mesleki sorumluluk sigortası yapma konusunu daha ciddi düşünmeme neden oldu.
    İki sigorta şirketi ciddi olarak bu konuya el atmış.
    İsviçre sigorta, bu şirketin poliçesini alan 12 aylık süre içinde yapacağı işlemler nedeni ile sorumlu tutulması halinde ileriye dönük 5 yıllık süreç içinde işlem yapıldığında devreye giriyor, örnek verelim
    20/9/2008 de poliçeyi aldınız
    20/9/2008-20/9/2009 dönemindeki işlemleriniz sigortalı
    20/9/2008-20/9/2014 döneminde sigortalı olduğunuz dönem ile ilgili bir sıkıntınız olursa bu poliçe ödemeyi üsleniyor.
    Agi sigortanın poliçesi farklı, bu yıl aldığınız poliçe sizi 12 ay boyunca bu yıl ve geçmişe doğru 5 yıla ait çıkcak her türlü sorumluluk yaptırımına karşı koruyor,
    20/9/2008 de aldınız poliçeyi,20/9/2009 tarihine kadar,
    20/9/2003-20/9/2009 dönemine ait her türlü vergi ceza size yöneldiğinde devreye giriyor.
    (tabi kendinize ait işlemler sigorta kapsamında değil bunlar mesleki sorumluluk sigortası)

Ben kararsız kaldım?
    Agi biraz daha önde bana göre ama daha kesin karar veremedim,
    sizler neler dersiniz bu konuda,
    gereklimi?
    hangisi mantıklı?

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Ynt: Mesleki Sorumluluk Sigortası

Son derece gerekli bir uygulama ancak detayları iyi gözden geçirmek gerekli. İleriye dönük sorumlulukların kapsam içine alınması bana daha mantıklı geliyor. Ama prim oranları da önemli etken.

İlla yapılacaksa mantıklı olanı bence ilk yıl b sıkkını, ikinci yıl ve sonrasında ise a sıkkını uygulamak gerekli diye düsünüyorum.
    Bu sigorta hele hele bizim meslek için son derece gerekli ama söylede bisey var. Agi dediğiniz sigorta biçimini herhangi bir inceleme vs. geldiğinde de yaptırabilirsiniz. O da ayrı bir konu, poliçe klozlarını etraflıca anlamak lazım.
    Sonuçta çok gerekli.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

agi diye hatalı yazmışım,
    doğrusu aig olacaktı,
    ve ben tam bu şirketten bu sigortayı almaya karar vermek üzere iken
    lehman borthers iflas etti merill satıldı bu haberle birlikte de adı geçti bu şirketin
    meğer dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden biri imiş ve özellikle mortgage konusunda çok sigorta yapmış
    dolayısı ile sigorta sektöründe geçen hafta zirve yapan krizde riske giren sigorta şirketi idi,
    40 milyar dolara ihtiyacı olduğu haberi geldi,
    ertesi gün abd hükümeti 85 milyar dolar verdi aman batmasın diye
    ve düze çıkacağından söz ediliyor
    ama sektör güvene dayanan bir sektör,
    ve bir kurt düştü ,
    biraz bekleyeceğim.

benim de ilgimi çekti.. peki kısıtlamlar var mı? örneğin şöyle şöyle durumlarda ödemez gibi..? sağlık sigortasında sonradan birsürü ilacı ödemediği gibi..

-Bildiğim kadarıyla AIG alt sınır olarak 150 YTL den başlatıyor.Yani Diyelimki bir ceza yediniz bunun 150 YTL sını kendiniz karşılıyorsunuz,kalanını sigorta karşılıyor.

-İsviçre Sigorta da ise daha farklı ; 100-150 YTL + cezanın %5 ve %10 nu alıyorlar.
    -Ayrıca herhangi bir ceza durumunda hem kendiniz hemde mükellefiniz sigorta şirketine bir yazı yazmak zorunda.Mükellef " evet muhasebecimin hatasıdır" sizde " evet bu hata benimdir " diye.

-Diğer poliçelerde olduğu gibi bu işler için de expertiz yaptırıyorlar.
    Benim öğrendiklerim bunlar.
    Metin TACER

hiç yaptıran yokmu bu sigortadan, ceza yeyipde sigorta şirketine ödettiren oldumu hiç, bende düşünüyorum. ama net bir bilgiye ulaşamadığım için hala tereddütlüyüm.

sayın ismet tekin arkadaşımız şuanda sigortalımı acaba..?

mesleki sorumluluk sigortasını aig e yaptırdım. Olacak ya akabinde iab ile ilgili sıkıntımız oldu. evraklarını tamamladıktan kısa bir süre sonra parayı hesaba yatırdılar. yanlız muafiyet düşüldükten sonra kalan kısmı.
    anlaşma yaparken, ciroya göre poliçe düzenleniyor ve ciro arttıkça hem muafiyet artıyor hemde prim artıyor.

sayın smmmpehlivan

yanlış hatırlamıyorsam iab cezası asgari ücretin 1 katı tutarında, size geri ne kadar ödendi. ve ödenirken ne istendi bizi bu konuda aydınlatırmısınız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)