kamu işçi maaş

Konu: Türkiye ve Açıköğretim Gerçeği

Türkiye ve Açıköğretim Gerçeği

Open university ,ingiltere de 1963 de kuruldu

Türklerde ,bu sistemi İngilizleri taklit edip aldılar Açıköğretim üniversitesi adını verdiler

Malumunuz İngiltere ,en ileri eğitim sistemine sahip

İngiltere de bu open university uzun süre alay konusu oldu O da başka bir konu

Siz şayet İngiltere de ;

Open university ,hukuk ya da işletme mezunu olursanız

Türkiye ye geldiğinde YÖK bu diplomaya denklik vermiyor

nedeni derslere devam edilmemesi ve eğitim kalitesi düşüklüğü

bu saçmalık değil de nedir?

yök ,demezler mi adama

Senden, daha ileri bir eğitim sistemine sahip olan ülkeden

senin taklit ederek aldığın açıköğretim sistemini ne hakla tanımıyorsun?

kendi ülkende uyduruktan verilen bu diplomalara onayı basarken uyguladığın kriter nedir?

yoksa sen İngiliz open üniversity mezunlarının, Türkiye açıköğretim fakültesi mezunlarından daha düsük seviyede olduğunu mu

düşünüyorsun?

ingilterede eğitim paralı olduğu için çoğu kişi zaten üniversiteye gidemiyor ama işe girişi kolaylaştıran sertifikasyon programlarına gidiyor

sertifika düzeyinde olması gereken kağıtları üniversite diploması gibi basarsan 1 milyon açıköğretim mezunu yaratırsan asgari ücretin

altında çalışmaya razı çalışan kitlesi yaratırsın

ACCA nın 100 yıllık geçmisine rağmen Avrupada 200 bin üyesi varken

Türmob ,1989 dan beri -bu kadar kısa sürede -100 bine dayandırırsın meslek mensubu sayısını

yurtdısında alay konusu olursun herkes ,smmm olsa ne olacak SMMM olmaması gerekenler SMMM olmaya çalışıyor Sonra asgari

ücretle çalışan niteliksiz elemanlar doluyor etrafta

Ülkeyi çalışacak nitelikli eleman bulunamaz hale getirdiniz

en az 2000 YTL den aşağı çalışmaması gereken nitelikli ara eleman bulunmaz olur

çoğu kişi asgari ücrete talim eder

kimseden ses çıkmaz herkes kaderine razı olur..

Türkiye işte komiklikler Ülkesi................

Ynt: Türkiye ve Açıköğretim Gerçeği

Ben açıköğretim mezunuyum ve smmm başlama ve bitirme sınavını ilk girişde kazandım..Bilgi çalışmakla elde ediliyor,örgün üniversitelerin elinde sihirli değnek yok..Son yasa ile ilkokul mezunlarına smmm hakkı tanınmışken açıköğretim mezunlarına söz söylemek tek kelime ile AYIPTIR..
    Bir selama değmeyen aşka ölüm yakışır...

bu konu daha önce birçok kere tartışıldı ve çıkan tartışmalar yüzünden başlıklar kitlendi
    sayın demirbilek nedir açıköğretim mezunları ile alıp veremediğiniz.
    Kolay gelsin

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

para para para.

sayın nane para ile ilgisi nedir anlayamadım?Açıklama yapabilirmisiniz?
    Tam bağımsızlık, ancak mali bağımsızlık ile mümkündür. Bir devletin maliyesi bağımsızlıktan yoksun olunca, o devletin bütün hayat ışıklarında bağımsızlık felç olur.            M.KEMAL ATATÜRK

sayın demirbilek'in yazdığı yazıda mantıksız hiçbir şey göremedim.

yazının ana teması -benim anladığım kadarıyla- açıköğretim mezunlarını aşağılamaktan ziyade open university-açıköğretim kıyaslaması ile yök'ün tutarsızlığını eleştirmek.

ayrıca bunun haricindeki kısımlara da katılıyorum. bu ülkede işsizlik var diyoruz. bence işsizliğin önemli bir kısmı gönüllü işsizlik ve ihtiyaç fazlası işçi adayının olması.

ülkemizde çok fazla üniversite ve üniversite mezunu var. ben insanların eğitim özgürlüğüne ve okumasına asla karşı değilim. ülkemizde ki sistemde üniversite mezunlarına üniversite mezunu olmalarının getirisi çok düşük. açıköğretimi ben de eleştiriyorum çünkü tanıdığım açıköğretim mezunları mezun olmadan önce ne idiyseler mezun olduktan sonra da o olarak kaldılar. açıköğretim mezuniyetlerini kariyerlerine artı olarak yansıtamadılar. sadece masalarının arkasında artık bir diplomaları oldu ve başka da bir fark olmadı. fark yaratanlar da sadece başvuru esnasında illaki üniversite diploması isteyen işyerlerine başvuru yapabilme farkı yarattılar.

bahsettiğim konu ile ilgili eleştirilerimin odak noktası kesinlikle açıköğretim mezunları değildir. eleştirim tamamen eğitim mantığınadır. işletme mezununa ihtiyacı olmayan bir ülkede bu kadar çok işletme mezununun ortalıkta dolaşması nasıl mantıklı olabilir ki? bu ülkenin teknik ara elemana ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. bizim, defter kitapla sınıfa giderek teknik eğitim alan ara elemanlardan ziyade labaratuarlarda yani işin mutfağında pratik eğitim almış teknik elemanlara ihtiyacımız var. otomotiv mezunu olup da kaput açmamış insanlar tanıyorum ben.

forumda bir defada başlama ve bitirme sınavını verdiğini söyleyen arkadaşımın bu yüksek başarısının da tamamen şahsi zekasından ve iş tecrübesinden kaynaklandığını düşünmekteyim. küçük ilçelere açılan yüksekokullar nasıl ki sadece o küçük ilçenin ekonomisine katkı olmaktan ileri gidememişse, bence açıköğretim de anadolu üniversitesine katkı olmaktan, etrafına eskişehir'e okumaya gittiğini söyleyip de eskişehir'de açıköğretim dersanesine giden insanlar sayesinde de eskişehir esnafını sevindirmekten çok da öte gidememiştir.

evde oturup da kitabı açıp kendi kendine o kitabı okuyup da üniversite diploması alınamaz. böyle bir eğitim sistemi olamaz. sadece askerlik ve birkaç iş başvurusunda işe yarasın diye bu okullarda okuyan insanlar sömürülemez.

tekrar eleştirimin açıköğretim öğrencilerine değil de açıköğretim eğitim mantığına olduğunu belirterek iyi çalışmalar dilerim.
    S.M.Mali Müşavir

türmob para kazansında yeni üyelerden ,meslekte kalite malite umrunda değil yani türmobun. canı istese bal gibi yapar aslında gerekli reformları ama onlar su an seçim var koltuk hesabı yapıyolardır her zamanki gibi kesin.işin özeti bu. tartışma hiç bitecek gibi gözükmüyor.pasta daralmaya devam ediyor.ilerde pastada kalmayınca meslektaşlar birbirmizi yeriz heralde.biz birbirimizi boşuna üzüp duruyoruz aslında.açık öğretimliler biz fakültelileri ,biz fakültelilerde açıköğretimleri eleştirmeye devam edicez türmob da $ $ $ hesabı yapaduracak....bu tartışmalar da ha bire sürüp gidecek
    Eray Doğan

Alıntı yirmi2 Nickli Üyeden Alıntı
    sayın demirbilek'in yazdığı yazıda mantıksız hiçbir şey göremedim.

yazının ana teması -benim anladığım kadarıyla- açıköğretim mezunlarını aşağılamaktan ziyade open university-açıköğretim kıyaslaması ile yök'ün tutarsızlığını eleştirmek.

ayrıca bunun haricindeki kısımlara da katılıyorum. bu ülkede işsizlik var diyoruz. bence işsizliğin önemli bir kısmı gönüllü işsizlik ve ihtiyaç fazlası işçi adayının olması.

ülkemizde çok fazla üniversite ve üniversite mezunu var. ben insanların eğitim özgürlüğüne ve okumasına asla karşı değilim. ülkemizde ki sistemde üniversite mezunlarına üniversite mezunu olmalarının getirisi çok düşük. açıköğretimi ben de eleştiriyorum çünkü tanıdığım açıköğretim mezunları mezun olmadan önce ne idiyseler mezun olduktan sonra da o olarak kaldılar. açıköğretim mezuniyetlerini kariyerlerine artı olarak yansıtamadılar. sadece masalarının arkasında artık bir diplomaları oldu ve başka da bir fark olmadı. fark yaratanlar da sadece başvuru esnasında illaki üniversite diploması isteyen işyerlerine başvuru yapabilme farkı yarattılar.

bahsettiğim konu ile ilgili eleştirilerimin odak noktası kesinlikle açıköğretim mezunları değildir. eleştirim tamamen eğitim mantığınadır. işletme mezununa ihtiyacı olmayan bir ülkede bu kadar çok işletme mezununun ortalıkta dolaşması nasıl mantıklı olabilir ki? bu ülkenin teknik ara elemana ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. bizim, defter kitapla sınıfa giderek teknik eğitim alan ara elemanlardan ziyade labaratuarlarda yani işin mutfağında pratik eğitim almış teknik elemanlara ihtiyacımız var. otomotiv mezunu olup da kaput açmamış insanlar tanıyorum ben.

forumda bir defada başlama ve bitirme sınavını verdiğini söyleyen arkadaşımın bu yüksek başarısının da tamamen şahsi zekasından ve iş tecrübesinden kaynaklandığını düşünmekteyim. küçük ilçelere açılan yüksekokullar nasıl ki sadece o küçük ilçenin ekonomisine katkı olmaktan ileri gidememişse, bence açıköğretim de anadolu üniversitesine katkı olmaktan, etrafına eskişehir'e okumaya gittiğini söyleyip de eskişehir'de açıköğretim dersanesine giden insanlar sayesinde de eskişehir esnafını sevindirmekten çok da öte gidememiştir.

evde oturup da kitabı açıp kendi kendine o kitabı okuyup da üniversite diploması alınamaz. böyle bir eğitim sistemi olamaz. sadece askerlik ve birkaç iş başvurusunda işe yarasın diye bu okullarda okuyan insanlar sömürülemez.

tekrar eleştirimin açıköğretim öğrencilerine değil de açıköğretim eğitim mantığına olduğunu belirterek iyi çalışmalar dilerim.
    Size sonuna kadar katılıyorum...
    Tam bağımsızlık, ancak mali bağımsızlık ile mümkündür. Bir devletin maliyesi bağımsızlıktan yoksun olunca, o devletin bütün hayat ışıklarında bağımsızlık felç olur.            M.KEMAL ATATÜRK

Alıntı muratt Nickli Üyeden Alıntı
    Ben açıköğretim mezunuyum ve smmm başlama ve bitirme sınavını ilk girişde kazandım..Bilgi çalışmakla elde ediliyor,örgün üniversitelerin elinde sihirli değnek yok..Son yasa ile ilkokul mezunlarına smmm hakkı tanınmışken açıköğretim mezunlarına söz söylemek tek kelime ile AYIPTIR..
    benim açık öğretimlilere lafım yok.. diploma diplomadır derim.. ama şunu unutmayın lütfen bir sınavı ilk seferde vermek başarıdır ama bişeyin kıstası değildir. şahsi fikrim hiçbir diplomanın çok önemi hedefin kendi işini yapmaksa. (diplomaya bağlı işler de dahil (okursun-sıkarsın-geçersin-dipolamyı yani tastiknameyi alırsın) çevrenizdeki zenginlere bakın bakalım hangi okulu bitirmişler. çoğu orta okul terk, soradan oxfort mezunu olmuş?

yirmi2 arkadşaımıza da katılıyorum ama katılmadığım nokta bizim ARA, TAM , YARIM ARA vs elemana ihtiyacımız yok arkadaşım, bizim İŞverene , üretene, ve özverili çalışanlara ihtiyacımız var. haftanın 7 günü 24 saat bilmem kaç dakika lafta değil özde çalışan, çalıştıran, üreten bir millete ihtiyacaımız var.

saygılar...

yukarıdaki boş konuya verilen boş cevaplara boş bir cevap olarak gönderiyorum.
    [b][size=7pt][color=black][font=Verdana]SuSKunluĞum aSaLeTimdendir,Her Laf'a vereCek Cevabım var ama;Bir Laf'a Bakarım LaF mı Diye. Birde SöyLeyene Bakarım aDam mı Diye. [color=red]" MEVLANA"[/color]  [/color]

bende nice fakülte bitirmiş konsmatan aciz insanlar tanıyorum.Bosuna yorulmayın eğitim sistemi çökmüş bi vaziyette 4-5 ünv.dısında hiçbiri sağlam bi eitim imkanı sunmuyor.Bitirenlerin çoğu işsiz kalıyor(işletme mezunu)hemen hemen her fakültede 300 400 kontenjan var bu çok fazla vede aof değilde öncelikli olarak başka branşlarda lisans dip.alıp yüksek lisans yapmış bi insan nasıl smmm olabiliyor onu tartışalım.Ben orta derece bi ünv.işletme İ.Ö.kazandığım halde gitmedim gidemedim ün.sınavında 87 sözelden 77 net çıkardım.Aofu 70 ortlama ile biritip sataja başlamayı ilk sınavda başardım ve 1.sınavda 7/6 yatım hemde hiç izin alamadım 1 gün sadece ve 2.de ruhsatımı aldım.Ama itiraf edeyim Aof kaliteli bi okul değil nitelikli mezun vermesi imkansız bu anlayışla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)