kamu işçi maaş

Konu: Muhasebecilerin Bildirim Sayılarının Azaltılması Hk Bir Çalışma var mı?

Muhasebecilerin Bildirim Sayılarının Azaltılması Hk Bir Çalışma var mı?

Merhaba,

Tekrara gerek yok, hepiniz biliyorsunuz zaten. Muhasebe mesleğini çetrefilli hale getiren bildirimlerin çokluğu ve onlara uygulanan cezalar malumunuz. Diğer ülkelerde emsaller nasıldır, mesela Amerika' da ya da Avrupa' da? Bu konuda Türmob'un herhangi bir çalışması mevcut mu? Müteselsil sorumluluk kavramı var mıdır, muhasebeci bu kadar bildirim vermek zorunda mıdır, sistemin aksayan yönleri bizde olduğu gibi muhasebeciye yamatılıyor mu (Ba-Bs formları gibi), ücretlerini ne şekilde tahsil ediyorlar, muhasebeci üzerinde tahakküm kurulmasını engelleyen devlet önlemleri var mı vs. vs.?

Bu yönde bir araştırmanın olması bile bizi mutlu edecektir.

Ynt: Muhasebecilerin bildirim sayılarının azaltılması hk bir çalışma var mı?

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla bu meslek, sorumluluk olarak daha ağır ama iş yükü olarak hafif. şöyleki, mükellefle birebir aynı sorumluluklar var hatta bazı durumlarda mükellefe birşey olmazken muhasebecinin belgesi alınabiliyor. örneğin enron vakasında arthur anderson gibi bir devi bir anda bitirebildiler Türkiye'de bir sürü banka battı ama hiçbir denetim şirketine birşey olmadı. yani devlet ilk önce sorumluluğu muhasebeciye, denetçiye yüklüyor. Bu sayede mükellefin muvazaalı işinde sende güme gidersin diyor. fakat bu sorumluluğun karşılığı olarakta ücretini alabiliyor. amerika'da avukat ve doktorlardan sonra en çok kazanan meslek muhasebeciliktir. ayrıca dediğiniz gibi bu kadar angarya iş (Ba,Bs gibi) yüklememektedir devlet. örneğin ingiltere'de maaşlar saat ücreti üzerinden ücretlendirilir. muhasebeci 3 gün çalışarak aylık 3000 pound maaş alabiliyor ki bunu yapmıyor 2 gün daha başka bir yerde çalışıyo ve aylık geliri 4000-5000 pounda geliyor. böylece angarya işlerle uğraşmak yerine asli görevini tam anlamıyla doğru, dürüst bir şekilde yapabiliyor

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

Ynt: Muhasebecilerin Bildirim Sayılarının Azaltılması Hk Bir Çalışma var mı?

Hergün gazetelere bakıyorum bu ülkede gündem nedir diye? Benim gündemimden oldukça farklı.Diyorum ki acaba başka bir ülkede mi yaşıyorum.
    Kendimi otomatiğe bağlanmış ancak sürekli aksaklık çıkaran külüstür bir makina gibi hissediyorum.
    Odamız, odalar birliğimiz ses çıkarmıyor bu durumumuza bari biz alomaliye forumdaşları olarak komite kuralım, Uğur Dündar'ı Ali Kırca'yı arayalım, Maliye Bakanlığı yetkilileri ile bizi buluştursunlar. Dertlerimizi anlatalım, Türkiye de aynı sorunları yaşayan herhalde bir sürü mali müşavir ve çalışanları vardır. Reytingde tavan yapar diye düşüyorum. ;D ;D ;D

Ynt: Muhasebecilerin Bildirim Sayılarının Azaltılması Hk Bir Çalışma var mı?

Anayasamızdan tutun, tarım politikalarımıza varıncaya değin bütünüyle Avrupayı örnek alırken, muhasebecilik kavramını oluştururken niçin Avrupadan bihabermiş gibi iş yapıyoruz öyleyse?

Bana göre, Türmob, 3568' in yeniden değiştirilmesi için girişimlerde bulunmalıdır. Amerika standartlarını tutturmamız belki farazi olabilir, ancak şartların daha iyi hale getirilmesi için gereken bütün girişimler, basın açıklamaları ve hatta gerekirse kamuoyunda dikkat çekecek başka şeylerin yapılmasında imtina edilmemelidir. Baro toplanır, açıklama yapar, tabibler yürür, yürümekle yolları değil ama meclisin aklını aşındırır. Saygıda kusur sayılmasın ama, Türmob her ay bildirimler için ek süre dilenir. Farkı görebiliyor musunuz?

Devlet güvencesi istiyoruz, alamadığımız ücretleri Maliye ödesin istiyoruz, asgari ücret tarifesinin değiştirilmesini istiyoruz, muvazalı bürolar kapansın istiyoruz, eğitim olanakları sağlansın istiyoruz, sırf vergi muhasebeciliği yapmayalım istiyoruz, maliyeye yılda bir kaç taneye indirilecek bildirimde bulunalım ama yanlışlarımızdan da tam sorumlu olalım istiyoruz, avukatlık mesleği gibi muteber bir hale gelsin istiyoruz, hastalık-doğum-taziye ve belki de ölüm gibi mazaretler beyannamelerin verilememesi halinde mücbir sebep sayılsın istiyoruz, üniversitede muhasebe mesleği için sadece muhasebeciliğin öğretildiği özel bölümler açılsın istiyoruz, istiyoruz ve istiyoruz. Ama bu kadar ağlamamıza rağmen bir ademoğlu çıkıp ağzımıza bir damla mama bile çalmıyor ya, bende ona hayret ediyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)