kamu işçi maaş

Konu: TÜRMOB' a Açık Mektup

TÜRMOB' a Açık Mektup

değerli meslek mensubu arkadaşlarım

turmobtarafından bağımlı çalışanlar için ücret tarifesi hazırlanması talebinde bulunulmalıdır.bununla ilgili çalışmalar başlatılması için sizinde fikirlerinizi bekliyorum

turmob olarakta bunu yaparkende işte biz yaptık mantığı ile hareket etmesini istemiyoruz

şu ana kadar tespit ettiğimi konular var bunlar

1.firmalar için belli bir ciroyu aştığında smmm çalıştırma zorunlulugu getirilmesini
    2.çıkarılan ücret tarifesinin uygulanabilirliğinin yasal dayanağı
    3.yasa koyucuyla odanın bunu denetleme mekanizmasının oluşturulması

burda bir soru yöneltmek istiyorum eger firmalarda belli sayıyı geçince doktor çalıştırma zorunluluğu olmasa hangi firma doktor çalıştırır.

burda odaya baskı yapan meslektaşlarımızıda bu konuda komisyon ve forum iştirak etmedikleri içinde eleştirmeden geçemem bağımlılar tarafından desteklenmesi çözüm önerileri üretmesi bizim çalışmalarımıza olumlu etkileyecektir.

zaten bağımlı çalışanlar olarak bize düşen görev mesleğimizin asgari ücret tarifesini oluşturabilmek.gerisi kişinin bilgi tecrubesine kalmakta meslek onurumuzu yüceltmek meslek örgütümüzün odalarlarla sıkı çalışmaktan geçmektedir. tarifeye koyulması gereken bir ücret tarifesi içinde siz değerlei meslektaşlarımdan bilgi ve önerilerinizi bekliyorum

Bağmlı çalışnalar için bir tarife uygulaması olsa idi ödenecek ücretin tesbitinde aşağıdakilerin dikkate alınması gerektiği kanısındayım

1. Firmanın bağlı ortaklıkları vey iştirakleri var mıdır? Var ise bu firmaların kayıtları ile de ilgilenilecek midir?
    2. Firmanın YMM'si var mıdır?
    3. Yılık satış hasılatı ne kadardır?
    4. Firma imalatmı yapıyor yoksa ticaret yada hizmet sektöründe mi?
    5. Firmadan çalışan sayısı ?

ilk etapta aklıma gelenler bunlar

ücret için düşünülmüş bir rakam çıkarımı hesaplarınızı bekliyorum
    bu yazıyı her forma her bagımlıya her odaya görüşlerinizi iletin

saygılarımla

smmm
    furkan yaşar
    bursa bağımlı çalışanlar komisyon uyesi

Ynt: Turmoba açık mektup

firmada ithalat ve ihracat var ise bu da ücret tespitinde dikkate alınabilir.

önerileriniz için teşekkür ederim daha farklı fikirlerinizi bekliyorum

saygılarımla

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bence bu arz talebe bağlı olarak oluşacak bir fiyattır. Serbest piyasa ekonomisinde böyle bir yaklaşım gerçekçi olmaz.
    Burası özel sektör.

Pazarlık gücünüze , deneyime, size olan ihtiyacın derecesine göre değişir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sayın N.Güroy dedikleriniz doğru olmakla beraber bazı işlerin aşama aşama gerçekleşmesi gerekiyor.burada 1.aşama Bağımlı SMM ler için asgari ücret tarifesinin belirlenmesidir.bu aşamanın geçilmesinden sonra ister Bağımlı ister Bağımsız SMM olsun kişinin tecrübesine deneyimine pazarlık gücüne göre fiyatın değişebileceğidir.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Hayır sn. cetvel sizin alacağınız ücreti ne devlet ne de odalar birlikler belirlemez, belirleyemez. İyi iseniz aranır istenirsiniz benim fiyatım bu dersiniz, kötü iseniz ne kadar tarife de olsa ben yarı fiyatına yaparım dersiniz. Kim engel olacak ki?
    Serbest çalışanlar öyle yapmıyor mu?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

türmob tarafından Bağımsız smm ler için nasılki defter tutma ücreti belirleniyorsa bağımlı smm ler içinde taban ücret belirlemeli.onun haricindeki ücretler şirket yönetimi ile kişi arasında belirlenebilir.

Alıntı furkan yasar Nickli Üyeden Alıntı
    değerli meslek mensubu arkadaşlarım

turmobtarafından bağımlı çalışanlar için ücret tarifesi hazırlanması talebinde bulunulmalıdır.bununla ilgili çalışmalar başlatılması için sizinde fikirlerinizi bekliyorum

turmob olarakta bunu yaparkende işte biz yaptık mantığı ile hareket etmesini istemiyoruz

şu ana kadar tespit ettiğimi konular var bunlar

1.firmalar için belli bir ciroyu aştığında smmm çalıştırma zorunlulugu getirilmesini
    2.çıkarılan ücret tarifesinin uygulanabilirliğinin yasal dayanağı
    3.yasa koyucuyla odanın bunu denetleme mekanizmasının oluşturulması

burda bir soru yöneltmek istiyorum eger firmalarda belli sayıyı geçince doktor çalıştırma zorunluluğu olmasa hangi firma doktor çalıştırır.

burda odaya baskı yapan meslektaşlarımızıda bu konuda komisyon ve forum iştirak etmedikleri içinde eleştirmeden geçemem bağımlılar tarafından desteklenmesi çözüm önerileri üretmesi bizim çalışmalarımıza olumlu etkileyecektir.

zaten bağımlı çalışanlar olarak bize düşen görev mesleğimizin asgari ücret tarifesini oluşturabilmek.gerisi kişinin bilgi tecrubesine kalmakta meslek onurumuzu yüceltmek meslek örgütümüzün odalarlarla sıkı çalışmaktan geçmektedir. tarifeye koyulması gereken bir ücret tarifesi içinde siz değerlei meslektaşlarımdan bilgi ve önerilerinizi bekliyorum

Bağmlı çalışnalar için bir tarife uygulaması olsa idi ödenecek ücretin tesbitinde aşağıdakilerin dikkate alınması gerektiği kanısındayım

1. Firmanın bağlı ortaklıkları vey iştirakleri var mıdır? Var ise bu firmaların kayıtları ile de ilgilenilecek midir?
    2. Firmanın YMM'si var mıdır?
    3. Yılık satış hasılatı ne kadardır?
    4. Firma imalatmı yapıyor yoksa ticaret yada hizmet sektöründe mi?
    5. Firmadan çalışan sayısı ?

ilk etapta aklıma gelenler bunlar

ücret için düşünülmüş bir rakam çıkarımı hesaplarınızı bekliyorum
    bu yazıyı her forma her bagımlıya her odaya görüşlerinizi iletin

saygılarımla

smmm
    furkan yaşar
    bursa bağımlı çalışanlar komisyon uyesi
    Sayın YAŞAR,

Önerileriniz içinde geçen ''Belirli Büyüklük Üstünde SMMM çalıştırma'' zorunluluğu hususunda yanlış hatırlamıyorsan yeni T.T.K. da düzenlemeler mevcut. (küçük ve orta boy işletmelerde meslek mensubunun olma zorunluluğu) ancak TÜRMOB un bu konuya tam manası ili eğildiğini düşünmüyorum.

Zira standartları halen S.P.K belirliyor.

Saygılarımla,

Barış SARIOĞLU
    S.M.M.M.

Bildiğim kadarı ile yeni TTK'da belli büyüklüğe kadar 2 adet SMMM ya da YMM'ye denetim yaptırtma belli büyüklükten sonra bağımsız denetim şirketine denetim yaptırtma zorunluluğu var. Yeni TTK'da Mali müşavir istihdam etmek zorunluluğunu duymamıştım.

mavi efe katılıyorum size

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)