taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Kamudaki Mali Denetim Yapan Kadroların Mali Müşavirlerden Temin Edilmesi

Kamudaki Mali Denetim Yapan Kadroların Mali Müşavirlerden Temin Edilmesi

kamudaki mali denetim yapan kadroların mali müşavirlerden temin edilmesi durmunda denetim daha etkin olmaz mı?

benim şöyle bir düşüncem var bilmem siz ne düşünüyorsunuz?
    sizce hiç defter işlememiş beyanname hazırlamamış bir kişi ne kadar etkin denetim yapabilir?işin icrasından gelmeyen bir kişi ne kadar kontrol edebilir?eğer işin nasıl icra olduğunu bilmiyorsa piyasada bu verilerin oluşturulması için meslek mensuplarının ne tür eziyetlere katlandığını bilmiyorsa ne kadar etkin olabilir?

meslek mensuplarından denetmen seçimi hakkında düşüncem avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavı var onun gibi bir uygulama olabilir aslında ama denetmen maaşlarınında iyi bir seviyede olması gerekiyor ki meslek mensuplarınca talep görsün bildiğiniz üzere hakim maaşı ile denetmen maaşı arasında baya büyük fark var...

bir de bir konu daha idari hakimlik sınavına girebiliyoruz ve idari hakim olduğumuzda vergi mahkemesinde tek hakimle verilmiş olan kararın temyiz makamını temsil edebiliyoruz ama bu işin içinden gelmiş olmamıza rağmen vergi mahkemelerinde görev almak üzere hakimlik sınavına giremiyoruz...

Ynt: Kamudaki Mali Denetim Yapan Kadroların Mali Müşavirlerden Temin Edilmesi

:

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

kamudaki mali denetim yapan kadroların mali müşavirlerden temin edilmesi durmunda denetim daha etkin olmaz mı?

Demişiniz. Sizce kamu idaresi bunu kabul edermi? Diyelim ki Maliye Bakanlığı hesap uzmanı alacak , sadece smm olanalar sınava girebilir diye sınırlama koyabilir mi?
    Bence yapmaz.
    Olmayacak duaya amin demeyelim. Zaten amaca da aykırı bence.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

bende sizinle benzer düşünceleri paylaşıyorum ve bunu bulunduğum ortamlarda ifade ediyorum.örneğin hesap uzmanlığı sınavları veya muhasebebat genel müdürlüğüne uzmanlar alınmakta KPSS puanı ile.bence o kişileri alıp eğitmektense mali müşavirlere belli bir kontenjan verilip 1-5 yıl arası deneyimli mali müşavirler aranmaktadır denilebilir.veya buna benzer çalışmalar yapılabilir.kriterler oluşturulabilir.ve bu şekilde devletin denetim alanında daha etkin rol üstleneceğini düşünüyorum.

gelişmiş ülkelerin meslek yasalarına baktığımızda sistem tümüyle meslek mensuplarının omuzunda ve onların direktifleri ile yön bulmakta biz de ise tam tersi kamu meslek mensuplarına istikamet vermekte :
    tabii onların meslek yasaları 100 yılı aşkındır yürürlükte bizde ise sadece 20 yıl inşallah onların seviyesine gelmek için yüzyılın aşılmasını beklemeyiz :'(

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ancak meslek mensupları arasından sınavla almak bir tercih nedeni olabilir. Gerçi buna diğerleri fena halde isyan ederler ya ???
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

yurtdışındaki meslek mevzuatlarına baktığımızda örneğin kanada amerika ingiltere vb birçoğunda kamu kurumlarında da mali müşavire yer veriyor bizde ise bir çok yeni kavram yeni ünvanlar ihdas ediliyor kamuda nedir bunlar mali hizmetler uzmanlığı iç denetçilik muhasebe yeterlilik belgeleri ve sayamadığım bir çok yeni ünvan...
    tümüyle mali müşavir kaynaklı oluşması gereken süreçlerdir diye düşünüyorum...
    tabi bunu düzeltmek için sadece iktidar ya da muhalefet partilerine anlatımdan ziyade bürokrasiye de böyle olması gerektiği anlatılmalı çünkü hepinizin bildiği üzere bürokraside kendini izole etmiş sınıf vardır ve hangi iktidar gelirse gelsin oradadırlar ve muhalefet güçleri de maliyede tek çatı düşüncesine karşı verdikleri engin mücadelede kendini göstermektedir o yüzden bu düşünceler hayal de olsa bir gün gerçekleşebilir(inşallah yasanın 100 yılı aşmasını beklemeyiz gelişmiş ülkelerdeki gibi olmak için) :

amaç mali müşavirlere istihdam oluşturmak değil.yetişmiş kalifiye persooneli bünyesinde istihdam etmek diye düşünüyorum tabi bunun için belirli kriterlerin oluşturulması gerekir.

bir de konuyu bankaların kredi vermek için mükelleften evrak istemesi,mükellefin bizi sıkıştırması ve banka memurlarının sanki muhasebecileri denetliyormuş pozisyonu yaratması açısında değerlendirirsek.banka memurlarının dahi yolunun bir muhasebe bürosundan geçmesi olarak değerlendirmek isterim.benden meşhur bankalardan biri 2.dönem geçci vergi beyannamesini istedi.2-3 gün önce.banka mükellefi, mükellef beni rahatsız ediyor.en son bankacı hanım kızımız aradı.sistem 01.08.2009 dan önce açılmaz boşuna beklemeyin dedim.ama insanın ömründen gidiyor.buna özellikle bankacılara bir dur diyen olsun istiyorum.

dosya bazında kamuya denetim hizmeti verebiliriz bu da kamuya yükten ziyade tasarruf sağlayacaktır :

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)