kamu işçi maaş

Konu: Bağımlı çalışma

Bağımlı çalışma

Bağımlı olarak ssk lı olarak çalışacak mali müşavir prosedür olarak detaylarıyla ne yapmalıdır.

Ynt: Bağımlı çalışma

Alıntı nurullahhacilar Nickli Üyeden Alıntı
    Bağımlı olarak ssk lı olarak çalışacak mali müşavir prosedür olarak detaylarıyla ne yapmalıdır.
    Yen mali müşavir olanlar için soruyorsun sanırım. Şu an bende bağımlıyım son sezonda aldım belgemi odaya başvurdum kaşemide aldım. Ekstradan birşey yapmana gerek yok. Sadece odaya bağımlı çalıştığını bildiriyorsun o kadar.

bir ikincisi firmaya bağlı çalışıldığında veya serbest çalışıp firmayla sözleşme imzalandığında mali müşavir değişiklikleri hangi kuruma nasıl(hangi evrakla bildirilmelidir.) ek 9 mali müşavirler hakkındaki bildirim nereye ne için verilir.

kravat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kravat Guest

Arkadaşım hakikaten güzel şeyler sormuşunda gene nerden buldukları belli olmayan kanun yönetmelik ne varsa yapıştırırlar buraya insanı çileden çıkarırlar bu kanun yönetmelik ne varsa hepsinden haberimiz var ama bunları nereye uygulayacağız bilmiyoruz bizlerin istediği şöyle pratik uygulamalar bu konuda öteden beri çalışanların tecrübeleri yani kısa ve öz bu durumda duyarlı arkadaşlardan bizde uygulama bilgileri bekliyoruz ben sorduğumda bana sadece 1. derece imza yetkisiyle çalışabilirsin dediler mesela bunu diyen oda yetkilisi bende kaale bile almadım açıkça ben mesleği yepabilme yetkinliğine sahibim ama birde 1. derece imza yetkisi çıkartıcam o zaman ruhsatı niye aldım bir çıkmazki sormayın gitsin bu konuda türmobunda belirgin kesin hatlarıyla çızılmış bir yazılı elimizde delil teşkil edecek bir tebligatı yok veya ben bilmiyorum o kadar araştırmama rağmen hep yorum hep yorum. Burda paylaşım iyi belki birileri çıkarda yazar şuraya birşeyler. Muhasebede çalışan SMMM bağımlımıdır yoksa beyannameleri imzalayan SMMM ye mi bağımlı diyoruz bari bunu ayırabilsek. Bu krizde herkese kolay gelsin

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

bir ikincisi firmaya bağlı çalışıldığında veya serbest çalışıp firmayla sözleşme imzalandığında mali müşavir değişiklikleri hangi kuruma nasıl(hangi evrakla bildirilmelidir.) ek 9 mali müşavirler hakkındaki bildirim nereye ne için verilir.
    1- Firmaya bağlı çalışacaksanız bunu bağlı olduğunuz odanıza bildiriyorsunuz.(şekil şartlarını odanızı arayarak öğrenebilirsiniz)
    2-İşi yeni devir alanlar için söylüyorum.serbest çalışıp firmayla sözleşme imzalandığında yılda 1 kez odaya müşteri bildirim listesi verilir onunla haber vermiş olursunuz.
    3-Devreden mali müşavir için söylüyorum.müşteriye ait defterleri devrederken,yine odadan temin edebileceğiniz form var.Onu doldurup eski ve yeni smmm imzalıyor bir sureti odaya veriliyor.

Yani odamız haricinde bildirim yok. Birde beyanları imzalanan mükellefler vergi dairesine yılda 1 bildirilir.Hepsi o kadar.

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

sn kravat,
    Muhasebede çalışan SMMM bağımlımıdır yoksa beyannameleri imzalayan SMMM ye mi bağımlı diyoruz bari bunu ayırabilsek. Bu krizde herkese kolay gelsin
    1- Muhasebede çalışan SMMM bağımlımıdır
    Tabiki bağımlıdır.Serbest çalışmak demek,adına vergi kaydı olan,odada serbest çalışanlar kütüğüne kayıtlı olan kişiler demektir.Bu şartları taşıyorsanız serbest,yok muhasebede bordrolu çalışıyorsanız bağımlısınız demektir.

Serbest çalışanlarda beyan imzalamak için sınır sayısı yoktur.
    Ancak bağımlı çalışanlarda sadece,bordrolu çalıştığı firmanın/şirketin beyanını imzalayabilir.Aradaki fark bu.

ben geçen yıl odadan kaşemi aldıktan sonra vergi dairesine ve sgk ya bildirimde bulundum dilekçe ekinde bordromu ve oda faaliyet belgesini ekledim verdim. ve evrak kayıtttan geçirdii ikinci nüshayıda saklıyorum ileride ymm süresinden sayılmama gibi bir problem olursa hakkımı daha rahat savunurum diye düşündüm ilk gönderdiğim beyannameyide saklıyorum.
    bilgilerinize,

Alıntı Serpil YAVUZ Nickli Üyeden Alıntı
    1- Firmaya bağlı çalışacaksanız bunu bağlı olduğunuz odanıza bildiriyorsunuz.(şekil şartlarını odanızı arayarak öğrenebilirsiniz)
    2-İşi yeni devir alanlar için söylüyorum.serbest çalışıp firmayla sözleşme imzalandığında yılda 1 kez odaya müşteri bildirim listesi verilir onunla haber vermiş olursunuz.
    3-Devreden mali müşavir için söylüyorum.müşteriye ait defterleri devrederken,yine odadan temin edebileceğiniz form var.Onu doldurup eski ve yeni smmm imzalıyor bir sureti odaya veriliyor.

Yani odamız haricinde bildirim yok. Birde beyanları imzalanan mükellefler vergi dairesine yılda 1 bildirilir.Hepsi o kadar.
    bağımlı çalışan...
    yani şirket bünyesinde tek defter tutmak üzere sigortalı olarak çalışacak mali müşavir;
    bu müşterisi için odaya liste vermek zorundamıdır.
    beyanları imzalanan mükelleflerin vergi dairesine bildirilmesi ile kasdettiğiniz şu vergi levhası bildirimi değilmidir.haziran ayının 25 ine kadar verilen...
    şirket için e beyanname başvurusunda bulunulacaktır muhakkak..
    bir soruda burdan? kendisi mi şirket mi başvuracak yoksa beraber mi...

ayrıca ek 9 mali müşavir bildirim formu nedir.nereye verilir.
    ticaret odası veya ssk ya yeni mali müşavir hiç bildirilmez mi.....

Alıntı cetvel Nickli Üyeden Alıntı
    ben geçen yıl odadan kaşemi aldıktan sonra vergi dairesine ve sgk ya bildirimde bulundum dilekçe ekinde bordromu ve oda faaliyet belgesini ekledim verdim.
    siz meslek mensubu olduğunuz için değil, adi işletme olduğunuz için vergi dairesine başvuruda bulundunuz.
    bu kuruluşun bir aşaması değilmidir zaten.
    bakkallar da bakkallar odasından aldığı evrakla bildirimde bulunur.

şunu söylemeye çalışıyorum bizler
    1- adi işletme olduğumuz için mükellef olarak vazifelerimiz var.eğer adi işletme şeklinde büromuz varsa..
    2-meslek mensubu olduğumuz için görevlerimiz var.sorduğum bu ikincisi.gelin şöyle bir tasnif yapalım...
    bağımlı çalışacaklar sırayla ne yapar...
    bağımsız çalışacaklar sırayla ne yapar...
    bağımsız çalışanlar işletme olarak mükellef olarak ne yaparlar bunu zaten biliyoruz..
    İNanın bundan daha net soruyu soramazdım...
    veya sorunu bundan daha net soru haline getiremezdim..
    sanırım bu ikisi hallac pamuğu gibi karıştı...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)